14.12.2023
Kategorie: Společnost

Selektivní blokace Internetu

Sdílejte článek:

ANTIVIRUS

Zákeřnejch plánů globalistický odrůdy psychopatickejch parazitů je hodně. Některý jsou v chodu, některý ve fázi přípravy, a některý musely bejt změněný nebo zahozený v důsledku okolností a měnící se situace. Jedním hypotetickým plánem, o kterým lidi někdy mluví, je ten, že globalparaziti jednoho dne vypnou Internet, abysme nevěděli, co se děje, a nemohli se efektivně domlouvat.

To se nestane. Možná to někdy v plánu bylo, ale už jsme dávno překročili bod, kdy bylo ještě možný to realizovat. Na Internetu je dnes už závislejch moc věcí, který si paraziti nemůžou dovolit zrušit, protože slouží i jim. A hlavně – jestli se má nastolit digitální koncentrák, což, jak se zdá, je aktivní plán, tak to bez Internetu nepůjde.

“Vypnout Internet” by teda znamenalo vypnout skoro všechno, což by konečně zvedlo ze židle i zombíky, a jelikož v jejich reakcích se nedá očekávat moc velká sofistikovanost a už vůbec ne vytříbenost, mohlo by to rychle vyústit v louže krve v blízkym okolí vládních budov. Možná by se to dalo vypnout tak na dva dny, ale pak už by geometrickou řadou narůstaly problémy i pro Loutkáře.

Vypnout Internet jen nějak “částečně” se moc dobře taky nedá, protože Internet neni tak úplně rozdělenej na “část užitečnou pro parazity” a “část užitečnou pro antivaxerský proruský dezoláty”. Všechno běží na stejnejch základech. Buď je v těch kabelech signál nebo ne. (A co by chudák šáša nutelák dělal bez signálů??)

Parazitům by se hodilo vypnout všechny “alternativní” weby, a jak jsme viděli, evidentně je to napadlo, ale jak jsme taky viděli, weby se převážně jen rychle přesunuly na jiný adresy a nic moc se nezměnilo. (Jen se všichni líp zabezpečili a vzniky další weby, včetně tohodle.) Provozovat něco na Internetu může kdokoliv a vždycky se najde někdo, koho zajímá nejen ta technická stránka ale i svoboda projevu, takže pokud se to nevypne celý, podstatný informace se vždycky dostanou k těm, kdo je hledaji.

Povypínat celou alternativu a nechat mainstream běžet teda moc nejde, a vypnout mainstream by pro jelita byl problém. Mainstream udržuje zombíky v transu. Na bednu čumí čím dál tím míň lidí, a bez udržování zombíků v transu hovnovinkama a jinejma hovadinama by se jim mohla pomalu začít rozjasňovat mysl.

Stejně tak by bylo nemožný zabránit lidem v komunikaci přes Internet, aniž by se vypnulo všechno (a ono mezi náma povypínání všeho by byla docela brutální operace, do který by muselo nalámat fakt hodně lidí – nebo to uzákonit, ale uzákonit “zákaz Internetu” by se přece jen ještě setkalo s dost velkym odporem – mladý generace se bez Internetu ani nenají).

Komunikovat přes Internet se dá spoustou způsobů a dokud těma kabelama a vzduchem lítaj nějaký signály, vždycky to nějak jde. Takže prostě Internet se nevypne, protože to by globálům v tomhle bodě jednak nijak neprospělo, a jednak je to dneska nerealizovatelný bez totálního chaosu ve všech ostatních sférách našich životů.

V poslední době se ale dá pozorovat, že se vydali jinou cestou a když ten Internet nemůžou zabít, tak se ho snaží aspoň zmrzačit. Řikám tomu selektivní blokace Internetu. Když nemůžou úplně zakázat šíření pravdy, přístup k informacím, a komunikaci normálních lidí, tak vám to aspoň zkomplikujou a znepříjemní, co to jde.

Poslední dobou na známky tohodle procesu narážim pořád častějc a už jsem o tom několikrát psal. Internet je super věc, ale ta současná verze má ke svobodnýmu systému už zatraceně daleko. Jak všichni dobře víme, v první řadě je tu už teď ohromná míra cenzury a rapidně se to zhoršuje.

Prachobyčejná cenzura

Největší část Internetu je plně ovládaná korporacema globalparazitů. Internetu dominuje Goolag, JewTube, Farcebook, Wikiparodie a další zrůdnosti, a že jsou lidi idioti, tak to používaji. Na všech těch nejhorších webech na světě maji účty, včetně mailů na gmailu a seznamu, aby všechno to zotročování parazitům usnadnili.

Všechny tyhle weby, kromě toho, že vás špehujou ostosedm, disponujou masivní cenzurou, aniž by je Šváb a Lejnová vůbec museli navádět. Prostě jsou to svině od přírody. Populace je samozřejmě naváděná k tomu, aby se držela v těsnym okolí takovejch webů, aby bylo pod kontrolou jednak co dělaji, a jednak co viději, neboli je tu kontrola toku informací oběma směry.

K tomu patří “vyhledávače” (ty by se měly pomalu ale jistě přejmenovat na “podsunovače”, protože místo objektivního vyhledávání relevantních informací vám podsunujou jen ty v souladu s agendou parazitů), počínaje Goolagem, ale poslední dobou je to fakt velká bída obecně. I alternativní vyhledávače převážně přebíraji výsledky od těch cenzurovanejch mainstreamovejch. A bohužel musim konstatovat, že dnes už neznám vyhledávač, kterej by se mi líbil. Všechny maji závažný problémy.

Ten s tou kachnou se s ukravínskym cirkusem přidal na stranu cenzury. (Aby ale nevypadali jako banda totálních kreténů, tak tomu řikaji “boj proti dezinformacím”, což je fráze, která dnes už zní víc na blití než “cenzura”.) Používám presearch.com, kterej najde dost věcí, na který mi kachna nevyhodí ani jeden výsledek, ale problémy tam jsou taky.

Navíc ty podvody týkající se vyhledávačů jsou tak rozsáhlý, že i kdyby se nějakej snažil to dělat dobře, tak je to čím dál obtížnější. Hodnocení výsledků je hodně závislý na navštěvovanosti daný stránky. Snížit stránce návštěvnost nejde tak lehko jako ji zvýšit, ale to stačí. Prostě se zvýší návštěvnost těm prolhanejm, aby se ty pravdivý ve výsledcích tolik neobjevovaly.

Kvůli tomu se píšou všechny ty stupidní “fact checky” (newspeak pro “lži”), kterejm se nejspíš uměle generuje mnohem větší návštěvnost, než by měly jinak, a pak vám i ty míň zkorumpovaný vyhledávače nabídnou na prvních místech tyhle sračky. Samozřejmě to, že mainstreamový média (cnn a spol.) maji víc návštěvníků než alternativa, samo o sobě zaručuje, že výsledky z nich jsou ve veškerym vyhledávání preferovaný.

Ty opravdu sviňský vyhledávače jako Goolag to samozřejmě ještě cenzurujou samy a “nežádoucím” stránkám prostě přidělí nějakej nižší rating nebo je hodí na nějakej “blacklist” a tváří se, že jsou “nebezpečný pro váš počítač”, čimž se sice myslí “nevhodný pro váš mozek”, ale to už se neřiká.

Jak už jsem psal, výsledky z určitejch protisystémovejch stránek dnes prakticky neudivíte, ačkoliv relevantního materiálu je na nich dost. Nehledáte-li naprosto konkrétní frázi, která se nachází jen tam (kterou ale asi nevíte, když něco hledáte), ve výsledcích vyhledávání vás zavalí všechny ty fact checky, zvratky z cnn a jinejch presstitutek, nesmysly z WHO a WEF, a různý vládní zdroje.

Když napíšete do vyhledávače vakcíny jsou nebezpečný, dostanete milión výsledků o tom, jak jsou fuckcíny dobrý, užitečný, bezpečný, nutný, atd. Podobně je to u jakejchkoliv jinejch frází, který zpochybňujou narativ parazitů. Až když to dáte do uvozovek, možná něco najdete. A nebo možná ne.

Najít dneska “nehodící se” informace je bohužel mnohem náročnější než před 10-20 lety. Internet má svoji opravdu svobodnou fázi dávno za sebou. A pedofilní loutky dělaji všechno pro to, aby se situace ještě zhoršila. Mimo jiné se tu cenzuru (pod názvem “nééé, tohle fakt neni cenzura”) snaží všude uzákonit a webům dát možnost buď se podrobit nebo fungovat jen v zemích, kde ty zákony nemaji (což může minimalizovat efektivitu webu na prakticky neprovozuschopnej).

A co si o tom myslí lidi, je evidentně nezajímá. Když jim daji možnost se k tomu vyjádřit a 99% lidí se vyjádří proti, tak to stejně zavedou. Řikaji tomu “demokracie”, protože… no, nikdo vlastně neví proč.

Boj proti anonymitě

Chce-li mít člověk na Internetu (ale potažmo i v normálním životě) nějakou svobodu a klid, základním předpokladem je možnost anonymity. Na to sice existuje velký množství nástrojů, ale v současný době je Internet ve fázi nehoráznýho omezování efektivity takovejch nástrojů.

Na všeobecně anonymní používání internetu (tj. neukazovat svoji IP adresu, kde to neni absolutně nutný, a podobně) jsem přešel někdy v roce 2017, ale v posledních dvou letech se proti tomu bojuje tak rozsáhle – a zákeřně – že to je neuvěřitelný.

Běžnou variantou pro anonymitu na Internetu je Tor. Kdo neví, co to je, tak je to podobný jako VPN. Je to služba, která vaše připojení k nějakejm stránkám prožene přes tři proxy servery, aby nebylo poznat, kdo a kde jste. Tyhle servery jsou ve všech možnejch zemích, takže se to dá použít například i k tomu, abyste se dostali na stránky, který “ve vaší zemi nejsou dostupný”.

Bohužel výsledek je dnes spíš opačnej – na ohromný množství stránek se nedostanete přes Tor, protože vás to tam nepustí. Tor adresy jsou známý, tak to některý weby prostě blokujou komplet. To platí i pro zhruba třetinu alternativních webů v ČR. Co je ale horší, je jakým způsobem vás to tam často “nepustí”.

Taková běžná a normální varianta je, že to “timeoutuje” a po minutě vám to prostě řekne, že stránka nebyla nalezena a možná vůbec neexistuje. Na tom serveru si nejspíš nastavili, aby firewall nepřijímal spojení z adres Toru. OK, v mnoha případech sice moc nechápu, proč to dělaji, ale chápu ten postup.

Jiná varianta je, že dostanete error “403 – Forbidden”, neboli něco jako “vstup zakázán”. Sice vám to neřekne proč, ale to si časem domyslíte, že je to kvůli Toru. Pak se objevuje třeba “503 – Service Unavailable”. To už je záludný, protože to neni pravda. Znamená to “mimo provoz”, ale bez Toru se tam dostanete, takže mimo provoz to neni.

Některý weby jsou ale ještě zákeřnější. Někdy vám to zalže ještě víc a hodí to 404. To vás oblafne, protože to prostě vypadá, jako že stránka “už neexistuje”, což se běžně stává, a vy nemáte důvod mít podezření, že ta stránka ve skutečnosti existuje, jen vám ji nechtěji ukázat. Až do tý doby, než to z nějakýho důvodu zkusíte někde bez Toru, a zjistíte, že to existuje.

Pak si nutně musíte položit otázku, “Kurva, kolik dalších čtyřistačtyřek, co jsem poslední dobou viděl, ve skutečnosti existovalo?” O tom můžete jen spekulovat. Nejde to nijak poznat, dokud to nezkusíte s Torem i bez. Samozřejmě když to budete zkoušet s Torem a bez na stejnym počítači, tak poněkud ztrácíte tu anonymitu a “prozrazujete se”.

Tenhle přístup je fakt na palici. Neukáže vám to danou stránku, lže vám to ohledně důvodu, a navíc to ani nijak nesnižuje nálož na server, protože vás to připojí a nějakou stránku to načte. (Zatimco ta varianta odmítnutí spojení ten server šetří.) Takovýhle sviňárny se dneska dějou běžně a to je stav současnýho Internetu.

Další záludná varianta, kterou používaji například kreténi z discogs.com, je, že vám to tvrdí, že “stránka je momentálně nedostupná” a že to máte zkusit později. Přitom stránka je normálně dostupná, jen ji neukazujou uživatelům Toru, a můžete to zkoušet kolikrát chcete, a stejně se tam nedostanete.

Tohle je ještě stupidnější než varianta 404, protože to opakovaně “zkoušíte později” a ten jejich idiotskej server zatěžujete víc než kdybyste jednou načetli tu správnou stránku a bylo to. Nějak mě nenapadá, jakou jinou zprávu tim předává discogs světu než “jsme záludný kurvy”.

No a neoddělitelná součást zkušenosti s Torem v posledních letech jsou samozřejmě captcha, obzvlášť ta nejhnusnější verze – reCaptcha od Goolagu. Kde vás to jinak na stránku hned pustí, s Torem musíte vyplnit captcha. To je opruz, ale samo o sobě pochopitelný, protože Tor se dá použít k útokům a tohle je prostě součást obrany.

Tady je ale další specifická zákeřnost, která je nejviditelnější u tý Goolagový verze. Co ty pedofilní paraziti totiž dělaj, je to, že torařům ty recaptcha dávaji v jinej verzi, která je mnohem otravnější a někdy téměř nesplnitelná.

Když tam máte těch 9 okýnek a máte odklikat třeba všechny auta, dokud se tam nějaký objevujou, normálně se vám novej obrázek načte během vteřiny. Pro uživatele Toru je to specificky nastavený tak, aby to trvalo 7 vteřin! Jako kdyby captcha nebylo dostatečně otravný svinstvo samo o sobě.

Chápete tu mentalitu? “Používáš něco na anonymitu? Tak tě budeme srát a neřeknem ti, že to děláme.” Trvalo mi roky, než jsem zjistil, že tohle se děje jen přes Tor. Nic vás o tom neinformuje. Až jednou jsem našel nějakej seznam, co různý weby dělaji proti Toru, a to bylo zajímavý počtení a “probuzení”.

No, takže když se chcete proklikat přes recaptcha přes Tor, tak čtyři kola klikání vám místo 4 vteřin daji půl minuty. Pak se tak v 80% případů stane, že vám to řekne “špatně, zkus to znova”. Což asi taky nebude náhoda.

Mimochodem, jestli si myslíte, že u takovýho toho označování “čtverečků s přechodem” a podobně je nějaká jedna jasná správná varianta, tak na to zapomeňte. Zjistil jsem, že když to zaškrtávám schválně špatně nebo aspoň hodně ledabyle, tak mám zhruba stejnou šanci projít, jako když se to snažim dělat poctivě. Je to fakt převážně taková gůglová šikana lidí.

(Jednou jsem někde viděl názor, že tim pomáháte “umělej inteligenci” Goolagu učit se rozeznávat věci na obrázcích. Nevim, co je na tom pravdy, ale v dnešní době bych se tomu vůbec nedivil a je to zajímavej podnět k zamyšlení.)

No a aby toho nebylo málo, tak když to na 3-4 pokusy “nesplníte”, tak vám to řekne, že došlo k “přerušení spojení” se serverem a další už vám to nenabídne. Smůla. Takže když to shrnu, tak při používání Toru s váma různý stránky vyjebávaji způsobem, jakej by vás ani nenapad.

Jiná alternativa je VPN. Tu používám taky a těch překážek neni tolik jako u Toru, ale v podstatě je to celkem podobný, jen v menší míře. Na spoustu míst se prostě nedostanete, a udávaný důvody “proč” nejsou vždycky pravdivý. (Stejně jako nejsou pravdivý důvody, proč vám fakebug něco smazal.)

Nad čim bych ale hlavně rád, aby se lidi zamysleli, je jaký zákeřnosti se tu dělaji, aniž by to ten uživatel tušil, protože to, co vidí, mu dává úplně jinou představu. A pak se zamyslete nad tim, že když se tohle děje u Toru, tak se to může dít kdoví kde jinde, a nijak to nepoznáte.

Takže kde všude vám někdo nějak brání v přístupu někam, aniž by vám něco dalo na vědomí, že se děje něco nekalýho?

Když kriminálníci z nic.cz na podnět kriminálníků z vlády vypnuli nebo zablokovali weby, některý provideři se přidali z vlastní iniciativy. A někteří s tim nikdy nepřestali. Některý ISP dodnes blokujou stránky, který jiný neblokujou. A jak to máte vědět, když používáte jen jednoho?

Můžete si snadno myslet, že ta stránka prostě neexistuje. Ale ona existuje. Zjistíte to jen když používáte Internet na dvou místech, který maji jiný providery, nebo když vám ta stránka nefunguje a náhodou v konverzaci zjistíte, že kamarádovi funguje.

Mimochodem, vaše smlouva s providerem pravděpodobně obsahuje, že platíte za neomezenej přístup k Internetu, což vylučuje “blokování určitejch stránek”, takže pokud vám nefunguje RT nebo SputnikNews nebo něco, a ty stránky jsou ve skutečnosti v provozu, tak by to mělo bejt žalovatelný. Tady je teda možnost vyvíjet na systém a jeho zparchantělý poskoky nějakej nátlak.

Takže Internet nám nevypnou, ale už teď dělaji hodně sviňáren, aby nám blokovali přístup ke spoustě věcí, s tim, že to často vůbec nepoznáme.

Další zákeřnosti

Těžko říct, jak daleko tohle sahá a jaký to má hranice. Pořádně se to rozmohlo v posledních letech. Spousta se toho blokuje podle země. Na některý český weby se dostanete snad jen s českou nebo slovenskou IP adresou. Jinak ne. Tohle si každej server může nastavit prakticky jak chce, a jak jsme viděli, může vám “oznámit” celkem cokoliv se mu zlíbí, a ohledně důvodu nedostupnosti stránky vás totálně mystifikovat.

Tim se ale nabízí prostor pro různý machinace. Co když se děje něco v konkrétní zemi – například válka – a někdo nechce, aby lidi z tý země měli přístup na některý weby? Provider může zablokovat ty weby – to je jedna věc. Pak jsou tu ale další “prostředníci”, kteří stojí mezi váma a webem.

Třeba je tu Cloudflare, kterej poskytuje nějakou ochranu před útoky a na web se musíte dostat přes něj. Co když někdo Cloudflaru řekne, “Hele, na ten a ten web nepouštěj nikoho z Ukrajiny”? Moc toho o Cloudflaru nevim, ale je to velká firma se sídlem v Kalifornii, tak bych nečekal nic dobrýho. Takže oni vás na ty stránky nemusí pustit a třeba vám tvrdit, že ta stránka je mimo provoz. (Zkuste to znova po válce.)

Když tady bylo to vypínání webů kolem března 22, někdy mě to nechtělo pustit na Pokec a musel jsem vyplnit nějaký ty trapný captcha. Ty ale nebyly od Pokecu, ale od Wedosu, což je taky nějakej zprostředkovatel (detaily nevim a nechce se mi to hledat, ale to neni podstatný). Na stránce bylo logo Wedos, captcha a ukrajinská vlajka. Určitě neměli za lubem nic špatnýho, ne?

No, takže když se na Pokec, kterej je asi tak stejně pro-ukrajinskej jako je Pekarová inteligentní, musíte dostat přes Wedos, kterej tou ukravínskou vlajkou mává do dneška, tak jaká je šance, že se tam nedostanete, když “někdo” bude chtít, abyste se tam nedostali?

Wedos může třeba dostat totálně popiratelný rozkazy (jako nic.cz), aby tam nepouštěl IP adresy z Prahy nebo cokoliv podobnýho. (Všechny český IP adresy by asi byly dost podezřelý, kdyby provoz spadnul na 5%, ale teoreticky i to by šlo.)

Problém je, že takovejch “prostředníků” je hodně, obvykle to nejsou nezávislý a svobodomyslný entity, a velkej bratr Goolag sám se nasere, kam může.

Mezi další triky, jak selektivně někomu něco neukázat nebo nezpřístupnit, jsou ty rozmáhající se “shadow bany”, o kterejch psala Nikola tady. Když už začne bejt trapný, že vám mažou pomalu i “ahoj”, tak přejdou na něco nenápadnějšího – ale o to zákeřnějšího.

“Shadow ban” je to, že váš příspěvek nesmažou, ale jen ho nenápadně “neukážou” ostatním (případně jen některejm) uživatelům, zatímco vy ho vidíte. To je další sviňárna, který si hned tak nevšimnete. Je to rafinovanější, když to některejm uživatelům ukážou, ti na to můžou odpovídat, a vy pak vůbec netušíte, že to někdo (většina) nevidí.

K tomu si přidejte pokročilost špehování a hromadění dat, a je jasný, že ggl, yt, fb a podobně perfektně vědí, kdo je “nežádoucí element”, a můžou určitý příspěvky zneviditelnit právě těm. A nebo naopak usoudí, že ti to stejně vědí a je třeba to schovat před naivnějšíma uživatelema. To je jedno – pointa je, že si s takovejma věcma můžou dost pohrát a schovávat věci selektivně, aniž by si toho moc lidí všimlo.

Nedávno jsme si vyzkoušeli epizodu s dalším záškodníkem – AVG. Kdo má v práci nainstalovaný AVG, zjistil jednoho dne, že mu blokuje přístup na Antivirus (o ironii antivirovýho programu, kterej blokuje Antivirus, už jsem se zmiňoval). V listopadu se to samý stalo s Protiproudem. A tam na mě těch oken od AVG s varováním o nebezpečí z Protiproudu vyskákalo asi 20!

Tak jsem dal do AVG výjimku a pokračoval v klidu na PP. Druhej den se to ale stalo znova a těch oken bylo fakt zasraně hodně, takže poučen předchozí epizodou s Antivirem jsem se vydal na stránky AVG a řek jim, ať ten Protiproud prošetří. Druhej den fungoval bez problémů.

Proč to AVG vůbec blokovalo? Protože přebíraji automaticky nějakej blacklist, kterej každej den generuje nikdo jinej než Goolag. A dokud je to nenecháte prověřit, tak to budou blokovat. Jestli je to cenzura nebo chyba algoritmu (viz následující sekce), se můžeme dohadovat, ale v případě AV a PP si to asi můžeme domyslet. (A u Antiviru, kterej nemá ani jedinej javascript ani nic podobnýho, by bylo fakt dost těžký detekovat nějaký “nebezpečí pro váš počítač”.)

Jelikož technologie je značně pokročilá a o tom, co “je dneska možný”, nás moc nikdo neinformuje, abysme náhodou nebyli moc chytří, můžeme se jen dohadovat, co a jak efektivně se dá na Internetu před kym schovat. Jistý je, že možnosti jsou větší, než si většina lidí dokáže představit.

Opruz v rytmu algoritmu

Nedávno jsem narazil na další podivnosti, který tomu všemu dodávaji ještě záludnější nádech. Mám několik webů, který jsou vytvořený na odlišnejch serverech a týkaji se různejch, nesouvisejících věcí. V jednom případě, kdy byl Antivirus suspendovanej, byly suspendovaný i další dva z nich.

Akutní byl Antivirus, takže jsem se hned šel ptát, proč je suspendovanej. Bylo mi řečeno, že “tenhle obsah bohužel neni povolenej”. Vysvětlení jako prase. Tak jsem se ptal dál, proč to neni povolený, co přesně neni povolený, a tak. Odpověď byla v trochu jinejch slovech prakticky stejná, bez jakejchkoliv detailů nebo vysvětlení, s dodatkem, že pokud chci, aby to bylo povolený, mám upgradovat na placenou verzi.

Vtipný. Něco “neni povolený” zadarmo ale za prachy jo, a nedokážou vám říct, co to je. Nezbejvalo než se ptát dál a tlačit na to, aby mi vysvětlili nějaký jasný důvody. Pak se stala zvláštní věc. Přišla odpověď ve stylu: “Sorry, váš web byl našim systémem omylem detekovanej jako zneužití. Všechno je obnovený.”

Přišlo mi to nějaký podezřelý, ale moc jsem nevěděl, co si o tom myslet. No ale hlavně že už to funguje, ne? Šel jsem řešit další web. Tam se opakovalo ve zkrácený podobě něco podobnýho.

Až po nějakej době jsem si všim, že padnul i třetí web, na kterej moc často nekoukám. Připomínám, že každej web je na jinym serveru a má svůj vlastní tech support. Tak se zase ptám, co se děje. A zase že prej “tenhle obsah neni povolenej”. Tak se ptám, když byl povolenej posledních asi 8 let a v poslední době se tam nic nezměnilo, co přesně a proč “neni povolený”.

No a přišla opět ta odpověď, že to systém “mylně detekoval jako zneužití” a že je všechno obnovený. Tři servery, třikrát stejná odpověď. Podstatný ale je, že ta odpověď byla ve všech třech případech stejná do písmene. Ne do slova, ale opravdu do písmene. Včetně gramatickejch chyb.

Takže nejen že mi nějakej debilní algoritmus vypnul tři weby, ale když jsem se ptal, co se stalo, tak jsem zjevně taky “mluvil” s nějakym algoritmem, a ještě tři odlišný weby používaly stejnou databázi odpovědí.

Takže si to shrneme:
– Blbej algoritmus vám může vypnout web.
– Ačkoliv se ve všech případech ukázalo, že to byl prej omyl, k zapnutí už automaticky nedošlo.
– Při dotazování se po příčině mi byla všude nějakym botem předána lež o “nepovolenym obsahu”.
– Kdybych se neptal dál a dál, zůstalo by u původních odpovědí a stránky by nikdo neobnovil.*
– Veškerý odpovědi byly nějak automatický.

* Byl tu ve skutečnosti ještě čtvrtej web, kde jsem to nechal bejt, a po dvou měsících ho smazali úplně.

To je poněkud znepokojující z několika důvodů. Jako třeba, co určuje, jakou odpověď mi daji? Ten sled událostí byl u každýho případu trochu jinej, někdy kratší, někdy delší, ale všechny skončily stejně, a zpětně to vypadalo, že všechny odpovědi byly nějak “předem připravený”. Je to snad nějaká loterie? Algoritmus náhodně vybere jednu z mnoha odpovědí a čeká, jestli dáte pokoj?

Znepokojivější je ale otázka, co všechno je dneska ovládaný algoritmama a my o tom ani nevíme, a jak hodně je v těch algoritmech chyb?

Mimochodem, pro vás všechny, co se ptáte, “Proč mi na fujsbuku smazali zrovna tohle? A proč teď?“, tak tady máte možná odpověď. Možná se nějakej algoritmus jen “špatně vyspal”. Nebo u něj zrovna proběhla nějaká aktualizace.

Nedávno se objevila zpráva, že 15-minutový video s projevem Dr. Čížka v Posranecký sněmovně o vaxindlech bylo z JewTube smazaný pět minut po uploadu. Jelikož to je rychlejc, než jak dlouho trvá zkouknout video, dá se taky předpokládat, že to má na svědomí nějakej nevrlej (m)algoritmus.

Vtipný tady je, že to byl záznam z Posranecký sněmovny, neboli něco tak oficiálního, jak to jde, a všechny prezentovaný data byly doložený zdrojema. Pravdivost informací je evidentně irelevantní. Podstatný je, že je to citlivý téma a informace nepodporujou agendu pedofilních psychopatickejch parazitů. Z masmédií se na prezentaci ve sněmovně samozřejmě preventivně radši nikdo nedostavil. To by ještě tak scházelo, aby se o ní dověděli zombíci.

Umělá debilita k vašim službám

Teď si to můžeme dát všechno dohromady. Jak jsme viděli, máme tu spoustu zákeřností, který se každym dnem rozrůstaji, a v poslední části vidíme, že můžou ještě bejt dost náhodný a řízený jakousi “umělou inteligencí”, která zas tak inteligentní neni. (Neni to mimochodem opravdu “umělá inteligence”, ale jen algoritmy, který se tomu pokouší přiblížit, ale skutečností je, že čím dál tím víc věcí, který nám způsobujou problémy, ani neřídí lidi, ale děje se to jaksi “samo”.)

A když se to posere, tak se musíte “pohádat” s nějakým dalším algoritmem a možná se to spraví.

Je jasný, že velká část cenzury je automatická, bez zásahu lidí. Algoritmy jsou ale jen tak dobrý, jak je někdo napíše, takže pokud jste doteď nechápali, jak můžou bejt mazaný naprosto “nevinný” komentáře, teď máte asi lepší představu. A ptát se jich, proč vám to smazali, asi taky moc nemá cenu, protože nejspíš vám odpovídá taky algoritmus. Ten pravděpodobně pročeše vaši otázku na nějaký klíčový slova a podle toho vybere, kterou odpověď z archivu vám předhodí. Nestojíte jim ani za to, aby s váma mluvil živej člověk.

Co všechen ten oser s anonymitou? Tam to asi bude dost podobný. Když to teda může například filtrovat podle IP adres, a IP adresy se mění, včetně toho, že nějaký rozmezí může dnes patřit jednomu státu a zejtra jinýmu, co když vás nějakej algoritmus jen omylem vyhodnotí špatně a “omylem” vás někam nepustí?

Jako by nestačilo, že tu vzniká pořád víc zákeřností, tak jsou ještě celkem náhodný, plný chyb, a pokud nejste tváří v tvář, tak nikdy nemáte jistotu, že mluvíte s člověkem a ne nějakou umělou debilitou, která ve skutečnosti vůbec neví, co řikáte, a podle toho, jak formulujete svoji otázku, vám může předhodit úplně jinou odpověď.

Internet jde teda dost do sraček a člověk musí hodně dávat pozor, aby nějak držel krok s tim, co se děje, a nějak se na to všechno adaptoval. Je dobrý si udržovat seznamy odkazů na užitečný stránky, jako tenhle, a neni od věci si hodnotný články ukládat komplet a ne jen odkazy.

Internet sice nevypnou, ale… stává se z něj takový neprůhledný bludiště plný pastí, zátarasů a slepejch uliček.

Redakce

Sdílejte článek:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (5 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...
8 komentářů

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye:  :good:  :negative:  :scratch:  :wacko:  :yahoo:  B-)  :heart:  :rose:  :-)  :whistle:  :yes:  :cry:  :mail:  :-(  :unsure:  ;-)