5.12.2016
Kategorie: Ekonomika

Restaurace, daně a realita

Sdílejte článek:
ERIK SLABÝ
 .
Restaurace samozřejmě podraží. Zatím možná jen o ty náklady, které přímo souvisejí s provozem EET. Do dvou let ale ceny vyletí mnohem výše. Nechci být špatným prorokem, ale nebude moc chybět k dvojnásobku dnešních cen.

[ad#clanek-respo]

Je to úplně jednoduché. Pokud EET donutí hostinské přiznat všechny tržby v plné výši, dojde zároveň k tomu, že i zaměstnanci v pohostinství budou mít mzdu celou přiznanou včetně všech odvodů. A v tom je právě ten zakopaný pes. Od počátku devadesátých let téměř všechny hospody a restaurace fungují v systému přiznávání jen části tržeb a vyplácení části mezd na ruku bez papíru. Ano, to je to, o čem půlka národa vykřikuje, že hospodští kradou.

Ale není tomu tak proto, že by to dělali z potřeby krást, nebo pro zábavu, nebo aby zbohatli. Je to proto, že daňový systém, který už je více než 20 let starý a úpravy doposud spočívaly jen v jeho chaotickém záplatování, je k tomu nutí. Ve spojení s drastickou výší odvodů z mezd se z něj totiž stává likvidační nástroj proti podnikání.

Proč tedy jiné obory podnikání tuto potřebu “krást” nemají? To je opět jednoduché. Zatímco ceny téměř všeho už se přiblížily cenám srovnatelným s našimi bohatšími sousedy, ceny v restauracích jsou sotva poloviční, mluvím teď o průměru, odchylky oběma směry samozřejmě jsou. Je tomu tak proto, že příjmová hladina obyvatelstva opět dosahuje sotva poloviční úrovně našich vzorů. Koupěschopnost potenciálních zákazníků je tedy nízká, tudíž je cenová hladina restauračních služeb u nás dlouhodobě stlačována právě nepřiznáváním tržeb a mezd. Pokud by ceny v restauracích a hospodách měly pokrýt i všechny daně a odvody poctivě podle zákona, musely by být přibližně dvojnásobné. A to je samozřejmě likvidační, protože pohostinství je velice křehké podnikání; nabízí totiž služby absolutně zbytné, tedy pokud zákazník pociťuje finanční nepohodu, první, co si odřekne, budou právě návštěvy restauračních zařízení.

V pohostinství jsem podnikal 17 let, takže vím, o čem mluvím. Při pěti zaměstnancích bych musel za měsíc vygenerovat o 100 tisíc větší marži, abych jim mohl na výplatní pásku dát vše, co dostali na ruku. Což by při zachování cen znamenalo navýšit denní obraty zhruba o 7000…

Provozovat restauraci je řehole, kdo si to nevyzkoušel, nemůže mít ani ponětí. Navíc to není obor, ve kterém se dá zbohatnout. Počátkem devadesátek si hospodu pořizoval kdekdo, kdo měl do prdele díru, stačí vzpomenout na různé rádobyumělce, herce a selebrity, a jak dopadli… Do dnešní doby v oboru zůstali hlavně srdcaři, lidi, kteří tuto práci mají rádi.

Tak abych to nějak shrnul.

Základní příčiny toho, že hospodští nepřiznávají tržby jsou:

1. Nesmyslná daňová zátěž
2. Nízké příjmy obyvatel

EET v časovém horizontu dvou let způsobí:

Fáze 1 – postupné zdražení hostinských služeb o 100%
Fáze 2 – postupnou likvidaci velkého podílu hospod a restaurací (minimálně 50%, zůstanou jen ty, které bude schopna uživit početně omezená klientela z vyšších příjmových skupin)

Možná to vše zní dost komplikovaně, ale to jsem sem ani zdaleka nenapsal vše, co by k tomu ještě mělo být řečeno. V tom, že mám pravdu, ač nejsem ekonom-odborník, mě utvrzuje pohled na stejný problém z jiné strany v tomto článku: EET bere lidem práci. Kde je faktický problém?

[ad#clanek-respo]

 
Redakce
Sledujte PP

Sdílejte článek:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (30 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...