22.10.2020
Kategorie: Ekonomika

Prymula zavřel maloobchod, Flegr má recept

Sdílejte článek:

JAN BARTOŇ

bartonČeská vláda na svém mimořádném zasedání schválila návrh ministra zdravotnictví Romana Prymuly na uzavření maloobchodních prodejen s výjimkami jako jsou potraviny, lékárny a uzavření většiny služeb.

Vláda se na mimořádném jednání rozhodla, že od čtvrtka od 6 hodin uzavře maloobchody a služby, s výjimkou prodejen se základním sortimentem. Omezila také volný pohyb. „Omlouvám se, že jsem v minulosti tuto možnost vyloučil. Musíme v první řadě ochránit životy občanů,“ řekl po jednání vlády premiér Andrej Babiš.

….Povolen je také pobyt v parcích nebo na chatách a chalupách, ovšem nanejvýš ve dvou lidech, pokud se nejedná o členy jedné domácnosti. Prymula na twitteru napsal, že ministerstvo zdravotnictví pobyt na čerstvém vzduchu doporučuje. Dovolená v hotelu nebo penzionu možná není.

Ministerstvo zdravotnictví pobyt na čerstvém vzduchu doporučuje?! Někdo si tady z nás dělá docela velkou legraci?

To, že Prymula jede podle jarních not, jsem již nejednou kritizoval. Nicméně, protože na jaře jsme byli docela disciplinovaní a uzavření ekonomiky se událo, když bylo jenom podle testování několik set infikovaných, po tříměsíčním martyriu to skončilo a navrátili jsme fakticky k normálu. Stálo nás to na rozpočtu asi tři sta miliard korun. Tehdy ale nepracovaly fabriky, nevyrábělo se a ztráty byly v desítkách miliard i podle odvětví.

Podzimní uzávěra ekonomiky začíná nabírat parametry té jarní. Státní rozpočet vyjde podzim možná na ty samé peníze, co jaro a pokud dojde k uzavření výrob, což vypadá jako velmi pravděpodobné, firmy budou dále počítat ztráty. Ztráty jak díky deficitu státního rozpočtu tak i firem na obratu a zisku nejsou jenom čísla. Bohužel se promítnou do menšího růstu mezd a bude nutné samozřejmě i deficit rozpočtu financovat. To bude “dědictví”, které spadne na bedra dnes pracujících osob mladé a střední generace.

Jako senior nepovažuji způsob ochrany mé generace za správný. Jarní fáze byla nutná zejména proto, že zdravotní systém nebyl řádně připraven jak po materiální stránce, tak i po lékové. Pokud bychom tehdy nechali situaci vygradovat, riskovali jsme „italský scénář“. Zdravotní systém je však nyní v mnohem lepší kondici. Sice se už podle ministra vnitra Jana Hamáčka z jeho prohlášení na počátku října měl nyní pohybovat na hranici kolapsu, nyní se “kolaps” odkládá za další tři týdny.

Aktuálně se dělá přes čtyřicet tisíc testů denně, pozitivních je 30 % testů. V nemocnici je přes 4400 pacientů. Podle ředitelů nemocnic nejméně 40 % pacientů v nemocnicích nevyžaduje nemocniční péči a bylo by je možné propustit – nemají ale kam jít. Hovořilo se o hotelech – nic se ale neděje. Zásadní je počet pacientů ve vážném stavu, těch je o něco více než 10 % z celkového počtu nemocných. Na základě opatření, která byla učiněna na jaře, bychom měli mít ve zdravotnictví kapacitu asi 2000 míst pro takto vážné případy. To nikdo nerozporuje. Protože pacientů s těžkým průběhem nemoci přibývá asi o sto nemocných za týden, rezervy by naše nemocnice měly pro tyto těžké případy mít na několik týdnů. Kolaps kolem 11. listopadu, o kterém hovoří ministr zdravotnictví, tedy zcela jistě nenastane.

A ještě jedna „perlička“, kterou jsem nalezl v návodu profesora Flegra, jak přežít covid. Pominu, že i on straší kolapsem zdravotnictví během tří týdnů, ale musím komentovat jeho rady, jak přežít covid.

Rady číslo 9 až 12 stojí za komentář:

9) Udržujte se v dobré fyzické kondici – jezte dost zeleniny, ovoce, vitamínů (především D a C – obojí jen v doporučeném denním dávkování), pohybujte se na čerstvém vzduch v místech, kde nejsou lidi. Dostatečně odpočívejte a spěte.

Komentář: vitaminy? – o.k., pohyb na čerstvém vzduchu? – o.k., kde nejsou lidi? Proboha proč?

10) Udržujte se v dobré psychické kondici – komunikujte telefonicky či elektronicky s přáteli, známými a příbuznými, hlavně s těmi dříve narozenými, konzumujte na dálku kulturu (hudbu, divadlo, filmy) čtěte knihy, vzdělávejte se, pomáhejte druhým, snažte se si udělat minimálně jednou denně radost.

Komentář: je prokázáno, že strašení covidem ala Flegr způsobuje vážné psychické problémy, psychiatři a psychologové by mohli vyprávět, lidí s psychickými problémy nyní výrazně přibylo. Základní rada zní -. Neposlouchejte zprávy v televizi!

11) Jestli tím neohrozíte rodinný rozpočet, tak utrácejte. Za vybavení domácnosti, šatníku, dílny, za knihy, vzdělání, opravy bytu, chalupy, za dovoz jídla z oblíbené restaurace. Šetrnost a střídmost ve spotřebě bývá považována za ctnost – v současné situaci to však neplatí. Investujte do své budoucnosti, zabavte se a nechte druhým vydělat.

Komentář: Abych mohl utrácet, musím vydělávat. Když „pojedeme“ podle Flegra, radost z utrácení bohužel nezažijeme!

12) Hledejte v nové situaci nové příležitosti. Zkuste napsat knihu, divadelní hru, složit písničku, malovat, rozjeďte novou zábavnou či vzdělávací stránku na internetu. Zkuste si osvojit nějaké umělecké řemeslo, nebo zkrátka řemeslo. Rozjeďte internetový obchod, poradenskou službu, prostě cokoli nového. Během epidemie dost lidí zchudne, ale řada jiných neuvěřitelně zbohatne. Další možná nezbohatnou, ale konečně pro sebe najdou ten pravý smysl života. Nepropásněte šanci se zařadit do těch dvou šťastnějších skupin.

Komentář: Už vidím ty stovky nových spisovatelů, dramatiků, písničkářů a malířů a nových řemeslníků díky covidu. Dost lidí zchudne? To je přiznání barvy, pane Flegr! Řada jiných neuvěřitelně zbohatne? Myslíte ty roušky z Číny? Pokud někdo potřebuje k nalezení smyslu života covid, je to politováníhodná osoba!

Výkřik do Česka z TOP 09: Markéta Pekarová Adamová – Vláda má na svědomí lidské i ekonomické ztráty! Kamala Harrisová, kandidátka na viceprezidentku USA za Demokratickou stranu: Trump je odpovědný za smrt dvou set tisíc Američanů na covid. Podobnost až mrazí v zádech! Právě tak se politika odráží v současné situaci a místo racionality je plná iracionality a gest. Ke škodě všech lidí na Zemi.

Redakce
Sledujte PP

Sdílejte článek:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (17 votes, average: 4,76 out of 5)
Loading...