31.8.2015
Kategorie: Ekonomika

Přichází nová celosvětová hospodářská krize? Kdo bude poraženým? Rusko, USA nebo Čína?

Sdílejte článek:

RED 31|08|2015

Propad čínské burzy i mnoho dalších indikátorů zavdává příčinu k rozličným spekulacím o dalším vývoji světové ekonomiky. Bohužel většina z nich je “ideologicky” ovlivněna příklonem na stranu tandemu Rusko – Čína, nebo naopak k USA.  Jak to pak v médiích vypadá se můžeme podívat na porovnání výtahu ze dvou článků na stejné téma a v závěru si položit otázky z titulku.

[ad#hornisiroka]

Mimořádná analýza: drama začíná, akciové trhy se hroutí, sněhová koule se rozbíhá. Je to finální atak na dolar?

To, co se děje v těchto dnech, má sice jasné kontury, ale totální blokaci médií. Nikdo si nechce přiznat, že dolar se třese a s ním i USA! A smích nad rublem tuhne na rtech, když pokračuje další fáze burzovních a ekonomických otřesů!

Stručně: stále rychlejší ataky čínsko-ruského tandemu už USA nedokáží odrážet. Důkaz je jasný. Před dvaceti léty by se burza v New Yorku na atak Číny a Ruska skoro nehla. Dnes na zásahy z těchto zemí panikaří celý svět. Devalvace Ruska a Číny svědčí o katastrofické budoucnosti těchto států, tvrdí mainstream, ale jenom okrajově se píše, že přední vývozci jsou zoufalí, protože devalvace prudce zdražila dovážené zboží. Prostě těch dramatických podnětů už je tolik, že nejdou utajit. A s hrůzou se čeká, co udělá s dolarovou zónou blížící se zvedání sazby FEDu.

Proč je nyní panika na burzách? Protože žádné ozdravení na západě nebylo. Zatímco Rusové nechávají tvrdý dopad na celou společnost a rubl se dramaticky propadl, USA žonglují s dolarem a zlatem, protože mají MMF a Světovou banku ve svých rukách, tudíž podvody nikdo neřeší. Navíc kvantitativní uvolňování je v této zoufalé situaci pouze obezlička a bublina akciových trhů v USA to potvrzuje! 

Co se vlastně ve skutečnosti děje? K faktorům, které posouvaly akcie k novým maximům, patřily:

  • Tučná podpora trhů i ekonomik ze strany centrálních bank
  • Rekordně nízké sazby: díky nimž společnosti získaly levněji prostředky, které mohou částečně využít k podpoře akcií – ať už formou vyšší vyplacené dividendy nebo formou zpětného odkupu akcií
  • Korporátní marže na maximu (měřeno poměrem zdaněných zisků firem vůči celkovému HDP)
  • Benefitování některých firem z expozici vůči asijským trhům a jejich výraznějšímu růstu oproti růstu ekonomiky USA
  • Všeobecný optimismus, že oživení ekonomiky je již na dohled

Vzhledem k tomu, že na podporu ze strany Fedu se již trhy nemohou spolehnout a zvyšování sazeb je na dohled, spolu s tím, že korporátní marže vůči HDP mají historickou tendenci vracet se k dlouholetým průměrným hodnotám se tato základna začíná bořit.

USA jako hegemon nepočítaly se semknutím rusko-čínského tandemu. Dnes už USA nejsou bohatý stát, který vojenskou doktrínou (zvyšováním zbrojení dokázat přinutit k zhroucení jako to bylo u SSSR) pošle Rusko ke dnu. Naopak předlužení USA je šílené a je otázkou možná měsíců, kdy se zhroutí. Ještě kdyby bojovaly ekonomicky pouze proti Rusku, ale dvojblok společně s Čínou už americká ekonomika neutáhne! Musí nejen uzbrojit, ale ještě financovat vývoj a na to už USA nemají. Proto chce Evropu zatáhnout do paniky, abychom zvedli dramaticky výdaje na zbrojení. Proto potřebují provokatéry typu Porošenka, Jaceňuka či polského  prezidenta Dudy, kteří do světa vytrubují,  že už nálety ruské armády jsou nad Kyjevem (Varšavou). USA se přepočítaly: zatímco nárůstem ropy z břidlic a poklesem ceny ropy věřily, že Rusko a posléze OPEC, Venezuela a další cuknou a zbývající ropné arabské státy vojensky rozpráší, Rusko se dohodlo s Čínou, Venezuelou, Saudskou Arábií a těžba ropy má každý měsíc další rekordy. A zatímco zóna kolem Ruska to řeší (správně) devalvacemi, americký dolar si zhroucení nemůže navenek dovolit. Byl by to konec nadvlády USA a možná i rozpad kdysi tak hrdé a bohaté země!

Proto se snaží obklíčit Rusko a vyvolat ozbrojený konflikt. Proto je dohoda USA – Polsko a Ukrajina za ceny lidských životů, aby rozpoutaly běsnění a šílenou paniku. Proto založily a vyzbrojují USA Islámský stát a obviňují z toho jiné. Nesmí se konflikt přenést na území USA, ale Evropa se může postřílet!

A všimněte si, jak navenek se bijí ekonomové podléhající americké propagandě a dolarovým odměnám v prsa, že břidlicová expanze vzkvétá, zatímco údaje z burz, údaje z hroucení těžebních strojů v USA a propouštění dokazuje opak. Dolar prostě nedevalvují na polovinu, to raději jadernou válku s Ruskem a Čínou!

Západní státy prý podporují USA, ale při založení banky AIIB odmítly Bílý dům respektovat mimo Japonska a… České republiky pod taktovkou Babiše a Bělobrádka, kteří před podpisem navštivili USA. Komedie?

Samozřejmě žádná láska mezi Ruskem a Čínou není, ale stačí se podívat, jak tento tandem skvěle spolupracuje a nepodráží se. Mohou se spolehnout jeden na druhého a to se cení. Putin úzkostlivě dodržuje všechny dohody a čínská strana též. Nebyl zaznamenán jediný vážnější konflikt, vše se řeší dohodou. A to přesto, že se USA mezi ně snaží vrazit klín, napadá Rusko ratingem, vojenským běsněním  a sankcemi, zatímco Čínu se snaží přetáhnout na svoji stranu a zve vedení do USA.

A zpět k ekonomice: Rusko průběžně devalvuje dle ceny ropy a plynu. To se samozřejmě Číny netýká, ale zase zmizela “čínská levná práce”, přestože slovutní ekonomové ještě před pár měsíci tvrdili, že chudáci Číňani dělají za minimální mzdy – jsou prý vydíráni. (Ze dne na den změnili mínění a údaje? Hloupost, odmítali to přiznat) A tak Čína devalvuje řízeně. Panika v USA narůstá. Naopak devalvace začíná drtit nikoliv Rusko, ale: Německé automobilky ztrácejí v Číně, nedaří se ani v Rusku nebo Brazílii,  hodnota prodeje vozů GM se loni propadla o hrozivých 74 procent. Konkurent z Detroitu Ford je na tom ještě hůře: propad u něho dosáhl 78 procent. Odejítt z Ruska, nebo alespoň omezit výrobu oznámily i Renault-Nissan a Peugeot-Citroën. Ztráty jsou pro ně devalvací obrovské. Taktéž vývoz zemědělských komodit z Evropy je tragický a Polsko pašuje do Ruska, co se dá.  Panika v Evropě a USA se zvyšuje a bombardování arabských států zesiluje. Uprchlíci svírají Evropu a USA prohlašují, že nás před Ruskem ochrání.

Je to všechno zmatené? Je, USA už zkouší cokoliv, co by zbrzdilo expanzi BRICS a vyhouplo USA zpětně do sedla. To se však nepodaří, ozdravění v cyklickém propadu USA nevyužily, zatímco Rusko a Čína ano.

Závěr: stále silněji se schyluje k poslednímu úderu na dolar. Zda už je toto závěrečný frontální útok, nebo jenom zrychlení direktů asi nikdo neodhadne. Ale konec hegemonie dolaru se děsivě blíží.

Vyprovokují skutečně USA jaderný konflikt, když už nebude ekonomicky možnost úniku?

**********

Vladimir Putin, Barack Obama,  Xi Jinping

Rusko-čínský ekonomický motor přestává fungovat

Kremelský obrat k Číně se zpomalil po zpoždění projektů:

* Některé projekty v hodnotě 113 miliard dolarů jsou pozastaveny nebo čelí zpoždění
* Naděje na příliv čínských peněz mizí
* Čína pozorně sleduje ruskou ekonomiku, měnová krize
* Číňané jsou vyšetřování, otřesy na trhu také komplikují jednání

Rostoucí hospodářská krize v Rusku a zpomalení růstu v Číně otřásající světovými trhy, znamená, že společné projekty přibližně v hodnotě 113 miliard dolarů od plynovodů po energetické sítě byly pozastaveny nebo opožděny.

S tvrdými zákroky proti korupci probíhajícími stejně v Číně a v Rusku zasaženém sankcemi, poklesem cen ropy a hroutící se měnou, některé společné rusko-čínské projekty mohou být odloženy na neurčito, jak říkají zdroje z průmyslu i analytici.

Tento vývoj představuje hlavní výzvu pro strategii prezidenta Vladimira Putina o obratu do Asie, urychlenou v loňském roce po uložení západních sankcí vůči Moskvě pro její roli v ukrajinské krizi.

“Čínští investoři si dali prostě pauzu, aby viděli kam směřuje rubl, protože od prosince všechny ruské ministerské předpovědi byly špatné. “Věřím, že to je hlavní důvod, proč byly odloženy velké investiční projekty, “řekl Sergej Sanakojev, šéf Rusko-Čínského analytického centra, což je think-tank založený v Moskvě.

Není to jen o nějakém špatném odhadu situace ze strany ruské vlády jak tvrdí Reuter. Podle statistik se za první pololetí propadla zboží výměna mezi Ruskem a Čínou o neuvěřitelných 30%.

Ruský velvyslanec v Číně Andrej Denisov sice uvádí, že jde o kvalitativní obrat, když zbožní výměnu nahrazují investiční projekty, ale kromě čísla “60 velkých investičních projektů” neřekl pro agenturu RIA Novosti nic víc.Faktem zůstává, že předpokládaný, resp. plánovaný obrat 100 miliard dolarů mezi Čínou a Ruskem se letos nenaplní. Rusko zůstává nadále na devátém místě žebříčku významných obchodních partnerů Číny

Rubl se za rok ponořil na více než 70 za dolar z hodnoty 33, před tím než zkolabovaly cen ropy, hlavního exportu Ruska. To bylo umocněné sankcemi, které znemožnily ruským společnostem získávat západní finanční prostředky.

Ruští úředníci a podnikatelé uvedli, že počítají s Asie a zejména Čínou při pomoci financování projektů, přičemž se Putin obrátil na jednoho z jeho nejbližších přátel, miliardáře Gennadije Timčenka, aby podpořil obchodní vztahy s Pekingem. Ale ukazuje se, že reálné peníze přicházejí pomalu. Vezměme si jako příklad Novatek, ruskou dvojka v produkci plynu, který spoluvlastní Timčenko. Spolu s francouzským Total a čínským CNPC buduje za 27 miliard dolarů projekt Jamal LNG, kterému bylo uzavřeno zdroje západního financování, kdy Spojené státy uvalily sankce na Timčenka. Timčenko v roce 2014 řekl, že Čína by měla půjčit na projekt až 20 miliard dolarů, ale do srpna 2015 peníze stále ještě nebyly vyplaceny, zatímco uvedená částka se scvrkla na 15 miliard dolarů. Zatímco obří projekt Jamal s největší pravděpodobností nakonec dostane své finance, budoucnost dalších projektů je méně jistá.

Gazprom se v průběhu minulého roku vzdal naděje na příjem předběžných plateb 25 miliard dolarů z Číny aby mohl stavět 55 miliard dolarový plynovod do Číny Síla Sibiře.

[ad#velkadolni]

Z desítek společných projektů s Čínou, které byly v průběhu 15 let Putinova prezidentského období vyjednala, jen hrstka byla implementována, včetně středně velkého ropovodu státního ropného giganta Rosněfť a potrubního monopol Transněfť, pro který Peking vyplatil zálohu 25 miliard dolarů.

Čínská Sinopec má podíly v několika ropných polích v povodí řeky Volhy, CIC má podíl v největším světovém výrobci potaše Uralkali a do Číny jdou z ruského Dálného východu nepříliš velké dodávky energie.

Putin navštíví Čínu příští týden, aby se zúčastnil oslav 70. výročí konce druhé světové války, ale očekávání nějakých nových obchodů jsou nízké. Ruské tiskové agentury citovaly Ling Ji, ředitele odboru euroasijských záležitostí na čínském ministerstvu obchodu, jak minulý týden řekl, že nízké ceny ropy komplikovaly jednání o plynovém projektu Altaj a že volatilita rublu ve všeobecně přináší vyšší rizika do rusko-čínské spolupráce.

Další projekty, které byly opakovaně diskutovány, ale čelí zpožďování či malému pokroku zahrnují plány Rosněfť na prodej podílů v ropných polích Východní Sibiři čínské společnosti CNPC a konstrukci společných rafinérských zařízení v Rusku a Číně. Mluvčí Rosněfť Michail Leontiev řekl, že firma byla plně odhodlána k rozšíření spolupráce s Čínou, ale některé projekty byly zpomalené kvůli finančním potížím. “Čína dnes není zrovna v nejlepší situaci,” řekl.

Mimo rámec ropy a zemního plynu, na mrtvém bodě zůstal další projekt obsahující plán na dodávku elektrické energie do Číny v hodnotě až 1,5 miliardy dolarů ročně, který za poslední desetiletí neudělal žádný pokrok. “Ne každý projekt bude postaven, ale Rusko prostě musí být trpělivé, protože to je způsob, jak Čína funguje,” řekl ruský vládní zdroj.

**********

[ad#velkadolni]

No, co si z toho vlastně vybrat? Kde je to špatné a kde ještě horší? 

ZDROJE: 

Redakce
Sledujte PP

Sdílejte článek:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (7 votes, average: 3,43 out of 5)
Loading...