23.12.2017
Kategorie: Kultura a tipy

Prodej nemovitostí Praha: Rostoucí ceny a snižující se nabídka

Sdílejte článek:

Pravděpodobně vás nepřekvapí, že skvělým městem je pro prodej nemovitostí Praha. V dnešní době se jedná o velmi výnosný byznys, na kterém se dá při správném postupu dobře vydělat, přičemž hlavní otázkou je zde kdy prodat.

Trend rostoucích cen

V posledních letech rostou ceny nemovitostí a především pak bytů v České republice (nejvíce pak v Praze) nejrychleji z celé Evropské unie a nikdo přesně neví, kdy tento trend skončí. V současné situaci je již nyní cena metru čtverečného v pražském bytě téměř 100 000 Kč, což znamená, že střední třída dosáhne na bydlení v našem hlavním městě jen s obtížemi.

Spekulativní byznys

Pro vlastníky nemovitostí je tedy skvělé období kdy zbohatnout, nicméně každý z nich si musí položit otázku, jak moc bude riskovat, respektive jak dlouho bude ještě s prodejem čekat a sledovat, jak se vyšroubovávají ceny nahoru. Současná realitní bublina totiž může splasknout kdykoliv a nelze odhadnout, co se bude dít potom. Je sice jisté, že ceny padnou, ale je otázkou zdali o 10, ba snad 40 %. Kdo si tedy počká, může za půl roku vydělat místo současných dvou miliónu i milióny tři.

Stejně tak však může získat pouze poloviční částku. Většina analytiků se sice shoduje, že se ceny během následujících pěti až deseti let nesníží a dokonce porostou, jedná se nicméně o pouhé spekulace.

Prodej Nemovitostí Praha – Faktory ovlivňující ceny

Je dobře známo, z jakého důvodu ceny dosáhly takto astronomických částek, přičemž se některé organizace snaží o jejich regulaci a již se začaly objevovat první výsledky.

Pomalá výstavba, daně i lidé

Počet obyvatel Prahy roste rychlým tempem, a to nejen z důvodu urbanizace, avšak i kvůli přílivu cizinců. Je proto zapotřebí vystavovat nové byty, kanceláře, sklady a další budovy, ale to se nedaří a poptávka převyšuje nabídku. Hlavním důvodem je byrokracie, kdy získání nejrůznějších povolení zabírá spoustu času a úředníci se často bojí podepsat určitá rozhodnutí s viditelnými důsledky. Dalším faktorem je současný trend, kdy až 30 % obyvatel Prahy bydlí v jednočlenné domácnosti a do třetice růst cen způsobují i rostoucí daně, o nichž se uvádí, že částky za nemovitosti zvedly až o 50 %.

Regulace

Rychlé snížení počtu volných nemovitostí způsobil i vysoký nárůst hypoték, přičemž v dnešní době ji má téměř milion Čechů! Banky se předháněly v nejvýhodnějších nabídkách a výrazně se tak kromě cen realit zvedla i zadluženost národa. Do situace se proto vložila Česká národní banka a upravila zákony pro poskytnutí hypotéky. Banky jsou nyní obezřetnější a zájemce musí složit přibližně 20% celkové ceny, a to již není nízké číslo. Se situací jsou navíc dobře seznámeny i developerské firmy a ty logicky i přes administrativní nedostatky Prahy a České republiky zvyšují počet stavebních projektů.

Co vědět při prodeji

Rozhodnutí pro prodej nemovitosti je tedy vcelku rozumné a vzhledem k situaci na trhu si může prodejce diktovat podmínky.

Cenový stav

Průměrná cena za 1 mbytu je 76 000 Kč, což je o 2500 Kč více než před rokem a za byt o velikosti 60 mbudete muset dát cca 4 700 000 Kč, přičemž o loňských Vánocích se jednalo o „pouhých“ 4 350 000 Kč. Ceny ostatních nemovitostí jsou na tom podobně. U skladů a výrobních hal je cena o něco nižší a naopak u kancelářských prostor je podobná bytům. To jsou v porovnání se zbytkem republiky mnohonásobně vyšší ceny a blíží se tradičním západoevropským cenám. Při prodeji se proto nebojte určit takto vysokou, ba dokonce vyšší cenu, jelikož poptávka je obrovská. Více informací o cenách naleznete zde.

Pozor na realitku

V dnešní době může realitního makléře dělat každý, není pro něj nutná žádná kvalifikace či licence, a proto v dnešní době připadá na jednoho makléře pouhých 700 obyvatel. To je pro srovnání desetkrát méně než v Německu. Kvalita jejich práce je tak často nízká a nemají dostatečné znalosti. Vláda sice připravuje určité úpravy zákonů, avšak spolupráce s makléři je dnes automaticky brána jako nepříjemnost a jen tak se to nezmění. Dejte si proto pozor, s kým spolupracujete a pečlivě vybírejte. Více informací o této problematice naleznete tady.

(PR)

Redakce
Sledujte PP

Sdílejte článek:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...