2.9.2016
Kategorie: Ekonomika

Proč současné vlády chtějí zrušit hotovostní platby?

Sdílejte článek:

VLADIMÍR PIKORA

Finanční trhy nemohou neustále klesat. Budoucí penzisté posílají peníze do fondů, a ty musí alespoň občas nakupovat, protože objem hotovosti mají často limitovaný. Akcie v Evropě dnes proto mírně rostou.

[ad#clanek-respo]

Nicméně domácnosti hotovost regulovat ze zákona nemusí. Sice už nesmíte v EU platit v hotovosti více jak 15 000 eur či ekvivalent v jiné měně, ale stále smíte mít peníze v hotovosti doma. Je to neuvěřitelné, ale to, co všechny učebnice ekonomie vždy popisovaly jako ultra-hloupost, dnes lidé dělají ve velkém. Největší německý výrobce trezorů dnes ohlásil meziroční nárůst tržeb o 25 %. Také to ukazují statistiky centrální banky.

Domácnosti hromadí hotovost. Němci nechtějí dávat peníze do bank, kde mají buď nulové, nebo záporné úrokové sazby. Jako úžasný podnikatelský záměr se teď ukazuje budování obřích sejfů, v nichž mohou podniky dočasně ukládat hotovost, než by je dávaly do banky.

Pevný vztah mezi bilanční sumou ECB, poskytnutými úvěry a peněžní agregátem M3 se rozpadl. Prostě původní idea měnové politiky (snížíme úrokové sazby, lidé si budou více půjčovat a peníze se budou více točit) v eurozóně nefunguje. Je to statisticky doložitelné.

Navíc se ukazuje, že Němci se chovají ještě jinak než ostatní Evropané. Nemají rádi platební karty. Používají je dvakrát méně než Američané. (To jsem mnohokrát poznal na vlastní kůži. Já v ČR hotovostí téměř neplatím, a tak jsem v Německu nejednou zaplakal, když kartou nešlo platit a já u sebe neměl žádná eura, protože jsem navyklý chodit bez hotovosti.) Jenomže budoucnost je v elektronických penězích.

EET nás nakonec dotlačí k tomu, že bude každá naše platba evidovaná. Jen platební karty vystřídá časem mobil či ještě jiné zařízení. (To si ostatně zkoušíme už od minulého týdne při parkování v centru Prahy na fialových zónách.)

Zkrátka pro „moderně“ řízený stát představuje hotovost problém. Peníze si můžete někam schovat, můžete platit bez daní a tak dál. A stát vás při tom nemůže kontrolovat. A tak odpor vlád proti hotovosti a její příčině, tedy záporným sazbám, postupně roste. Roste tedy i pnutí mezi vládami a centrálními bankami. Například německý ministr financí Schauble dnes kritizoval záporné sazby, že si kvůli nim lidé nespoří na důchod. A to je skutečně vážný problém. Řešení jsou dvě: 1) zvednout úrokové sazby, 2) zrušit hotovost, a tím obnovit původní ideu centrální banky. Tak hádejte, jak to asi dopadne …

[ad#clanek-respo]

ZDROJ: Vladimír Pikora

Redakce
Sledujte PP

Sdílejte článek:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (25 votes, average: 4,68 out of 5)
Loading...