31.7.2017
Kategorie: Ekonomika

Proč jde každý investor raději do Číny?

Sdílejte článek:

TOMÁŠ GOLÁŇ

Jedna německá společnost koupila v jednom valašském městě krachující podnik na výrobu pletacích strojů. Zachránila tím nejen stávající zaměstnance, ale navíc i v Česku postavila nový výrobní závod. Tento závod projektovaly české firmy a celý stavěly i české firmy stavební. Počet zaměstnanců tak vzrostl 4krát a roste i nadále. Rok po otevření továrny vběhl do firmy správce daně a začal hledat, coby mohl pro sebe urvat vědom si toho, že je z čeho brát. Protože nic podstatného nenašli (kromě zanedbatelné srážkové daně), rozhodli se to nevzdat, vždyť přece něco najít a urvat musí…

[ad#clanek-respo]

Následovaly protokoly s desítkami otázek, které daňový subjekt často ani nemohl odpovědět, protože se jej vůbec netýkaly. Německý investor nerozuměl tomu, co a proč finanční úřad pořád chce, když mají vše v pořádku. Když se kontrola pořád nechýlila ke konci, byli minulý měsíc pozváni český jednatel a prokurista do Německa, aby se jednalo o uzavření provozu a přesunu výroby do Číny. Český jednatel však dokázal německé investory přesvědčit, že jsme právní stát a že se kontrola již chýlí ke konci.

Avšak to nejlepší firmu teprve čekalo!

Při převzetí výroby původních pletacích strojů byla firma v prvním roce ve ztrátě, což se vlastníkům logicky nelíbilo, nelíbilo se to i správci daně. K pokrytí ztráty byla činnost firmy rozšířena o montáž německých výrobků, čímž již ve druhém roce skončila firma své hospodaření se ziskem. Po třech letech byla původní ztrátová výroba pletacích strojů zastavena a zavedena výroba německých výrobků a jejich následná montáž. Od roku 2012 vykazuje firma velké zisky a platí i vysoké daně. V roce 2014 byly díly pro výrobu původních strojů prodány na základě rozhodnutí německé matky do šrotu, neboť již nebyly žádným jiným způsobem použitelné. Jednalo se totiž o jedinečné díly na stroje, jejichž výroba již, jak bylo uvedeno výše, neprobíhala. Firma tak za nepotřebné zásoby ležící na skladě získala tržby alespoň v hodnotě šrotu. Nejednalo se o klasickou likvidaci nepotřebných nebo expirovaných zásob, neboť celý proces neproběhl bezplatně, ale zásoby byly řádně prodány, i když za cenu podstatně nižší (za cenu šrotu), než byla jejich pořizovací cena.

Finanční úřad se ale rozhodl, že celý rozdíl v ceně ve výši přesahující 4 mil. Kč měla uhradit německá matka, protože o prodeji dílů do šrotu rozhodla ona. A tak před 14. dny správce daně vydal výzvu, ve které uvádí, že firma má prokázat, že ceny byly sjednány v souladu s § 23 odst. 7 zákona o daních z příjmů (cena obvyklá mezi spřízněnými osobami).

Avšak důkazní břemeno tíží ve věci ceny obvyklé správce daně, navíc tyto zásoby nebyly prodány matce, ale nezávislé společnosti do kovošrotu!!! Žádná transakce však v tomto případě mezi matkou a dcerou neproběhla… Je vidět, že správce daně se snaží urvat maximum, jak jsme ostatně v době, kdy Finanční správa vyhlásila všem daňový djihád, již zvyklí.

Tuto výzvu jsem raději neposkytl ani jednateli a ani prokuristce, protože to by se výroba zcela jistě již do Číny odstěhovala!!! Vždyť na Valašsku je pracovních míst tak žalostně málo, takže komu prospěje to, že bude Finanční správa upalovat zahraniční investory? Jenom málo jedincům, kteří chtějí být pochváleni a finančně odměněni. A že ostatní přijdou o práci? Nevadí, to již úřední osoby nezajímá, jde jim totiž jenom o vlastní prospěch.

Nabízí se i další možné vysvětlení, že Finanční úřad takto postupuje na něčí zakázku. Alespoň intenzita obtěžování subjektu tomu zcela nasvědčuje. Tato firma má velmi sofistikované (na velmi vysoké odborné úrovni) zaměstnance, o které by měly zájem další firmy působící ve strojírenském průmyslu, takže pokud se Němce podaří vyhnat, shrábnou jejich zaměstnance jiní Němci, či Španělé působící v regionu.

Ať již je motiv správce daně firmu pořádně „otrávit“ jakýkoliv, je jeho postup nezákonný a navíc i zcela nepochopitelný.

Jiná situace by nastala, pokud by měla firma z Valašska účtovány částky v nákladech neoprávněně, nic z toho se však nestalo a hodnota nepotřebných zásob byla zaúčtována do nákladů v souladu se všemi právními normami a předpisy.

Pokud bude opět někdo z Finančního ředitelství tvrdit, že něco podobného není možné, bude výzva zveřejněna stejně tak, jak byla zveřejněna výzva Plzeňského finančního úřadu, který vyzýval pražský subjekt, aby se dostavil do Plzně ke kontrole.

[ad#pp-clanek-ctverec]

ZDROJ: Tomáš Goláň

Redakce
Sledujte PP

Sdílejte článek:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (21 votes, average: 4,76 out of 5)
Loading...