22.3.2023
Kategorie: Ekonomika, Exklusivně pro PP

Proč (také) zkrachovala kalifornská SVB Bank?

Sdílejte článek:

LUBOMÍR VYLÍČIL

Spojené státy zažily v minulém týdnu největší bankovní krach za poslední dvě desetiletí a největší otřes bankovního prostředí od pádu Lehman Brothers v roce 2008. Zhroutila se kalifornská SVB Bank. Následnou paniku na amerických trzích musel uklidňovat sám president Biden ve zvláštním projevu.

Média pilně spekulují o rizikovém financování nespolehlivých a nesolventních startupů ze Silicon Valley, mudrují o panikách a bleskových, internetových runech na ohrožené banky, ale jednu docela zajímavou okolnost pádu SVB obcházejí tiše a obloukem. Zvláštní osobnost vedoucí hodnocení rizik Silicon Valley Bank a její podíl na událostech. Tak se na to pojďme podívat my.

Funkci vedoucího hodnocení rizik v SVB zastávala žena, barevná LGBT aktivistka Jay Ersapah. A to je i v „cáklem” prostředí Kalifornie pojem. Sama sebe označuje za “queer barevnou osobu z dělnického prostředí”. Je autorkou mnoha článků v médiích, zaměřených na podporu povědomí o LGBTQ a také přímých, propagačních akcí, jako je “Den lesbické viditelnosti” a „Týden povědomí o trans osobách”. Činila se i v zastupitelstvu města, kde prosazovala a organizovala nejrůznější Pride. Za svou hyperaktivitu si vysloužila i zařazení do (svým způsobem) prestižního seznamu 100 LGBT future leaders za rok 2022.

Působila (a stále působí) i v představenstvu neziskovky Diverzity model roles. Organizace, která  o sobě uvádí: „ Vytváříme bezpečné prostory, kde mohou mladí lidé zkoumat odlišnosti a zvážit svou roli při vytváření světa, kde se všichni cítíme přijímáni.” Jak to v praxi probíhá? Třeba prostřednictvím  dobrovolně-povinných (starší lidé vědí, o co jde) studentských workshopů, které „představují LGBT+ a vzory pro mládež, kteří otevřeně mluví o svých životních zkušenostech a budují empatii mladých lidí, aby mohli pochopit (často nezamýšlený) dopad svého jazyka a činů.” Do češtiny by se to dalo asi nejlépe přeložit jako výchova k autocenzuře. Na ni pak navazuje ideologická nalejvárna pro pedagogy. Tedy, slovy neziskovky: „Abychom zajistili trvalou změnu, doplňujeme workshopy školením ředitelů škol, zaměstnanců a rodičů / pečovatelů.”

No a v bance? Tam Jay Ersapah nejrůznějšími aktivitami přímo překypovala. Bohužel však mnohem více, než v oblasti hodnocení finančních rizik, tak činila na poli podpory nejrůznějších úchylek, diverzity, coming outů, marginalizovaných menšin… a dalších progresivních témat. Jako v jedné z prvních bank v USA, zřídila neúnavná Jay Ersapah v SVB tak zvaný „bezpečný prostor”. Místo, kde by se mohli citliví mileniálové a „sněhové vločky” vyplakat ze svých splínů, případně klimatického žalu a kde by je nikdo neterorizoval „mikroagresí”, jako třeba nějakým necitlivým fórkem. Zorganizovala také akci nazvanou SVB EMEA Pride, jejíž součástí bylo informační video, natočené se zástupci LGTBQ+ komunit ve firmě a vstřícným, výkonným ředitelem představenstva banky, jistým Stonewallem. Dalším pokrokovým zářezem na aktivistické pažbě Jay Ersapah byla akce SVB India Pride, která měla za úkol zdůraznit přítomnost Asiatů, napříč firemní komunitou LGBTQ+.

Podobných „progresivních osobností” bylo, bohužel, představenstvo banky plné. Jeden woke blázen, vedle druhého. Jakousi pomyslnou třešničku na dortě pak představoval finanční ředitel banky, Joseph Gentile. Tentýž Gentile, který finančně řediteloval Lehman Brothers v roce 2008, když zkrachovali. S takovouhle partou u vesla nemůže asi nikoho udivit, že SVB banka putovala velice rychle do kopru.

Kdyby šlo o událost výjimečnou, nestála by za zmínku. Blázni se holt spálili, tak už snad dají pokoj…. Jenže situace v bankovnictví je, bohužel, někde jinde, než si většina běžných lidí představuje. Uvedené nesmysly SVB banky nejsou nějakým extrémistickým výstřelkem, ale tím nejtvrdším trendem. Mainstreamem bankovního sektoru, a to zdaleka ne jen v USA. Banky prostě najely na tak zvané ESG financování. O co jde? O politiku Udržitelného financování. To má převést pozornost bankéřů od mrzkého zisku k hodnotám ušlechtilejším a důležitějším. Třeba k menšinám, nebo k Planetě a její záchraně.

Hlavním rozhodovacím kritériem, při tzv. ESG financování, už tedy nesmí být bonita klienta, návratnost úvěru či zisk banky. Kdepak, teď se při rozvaze, zda nějaké firmě úvěr poskytnout, či nikoli, zohledňují tzv. ESG faktory – environmentální (E), sociální (S) a faktory udržitelného systému správy a řízení společností (G). Přesně v intencích všelikých Schwabů z WEF. Daly by se stručně parafrázovat slovy  – tak vy stále odmítáte zelenou tranzici, holoto? My vám ji vnutíme! My to do vás natlučem! Žádný špinavý projekt (těžba, hutě, transport uhlovodíků, tepelné elektrárny…) už nedostane, neuvidí a nevyžebrá ani dolar úvěru. Nic. Zeleno bude a basta!

Kdo ovládá peníze, ovládá všechno. A páni peněz se nám zjevně rozhodli podstrčit svou agendu (také) skrze banky. Nejen tu zelenou, cestou úvěrů (či zákaz úvěru) firmám. Ale postupně, plíživě i veškerou tu, běžnými lidmi odmítanou, rozkladnou agendu menšin, genderu, LGBT. Zadními vrátky. Skrze financování pouze těch „správných projektů.” Zatím u firem. Ale postupně… Když už ani bance nejde o peníze, o zisk, nýbrž o myšlenku, vznešenou ideu, o správnost a „vyšší hodnoty”! Kdo pamatuje doby, kdy nezáleželo na ztrátě, hlavně když byla zachována čistá, ideologická linie, nemůže než pocítit, při pohledu na podobné jobovky, silné, velice silné znepokojení. 

Stále si myslíte, že jde pouze o další, americké, woke, blbnutí a nás, doma v ČR, se to nedotkne? Tak se zkuste podívat na stránky velkých bank, působících v ČR a zamrazí vás. Výpočty uhlíkové stopy, zavádění (zatím firemní) elektromobility, bláboly o diverzitě… Už se to rozjíždí i tady.

Redakce

Sdílejte článek:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (18 votes, average: 4,78 out of 5)
Loading...
6 komentářů

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye:  :good:  :negative:  :scratch:  :wacko:  :yahoo:  B-)  :heart:  :rose:  :-)  :whistle:  :yes:  :cry:  :mail:  :-(  :unsure:  ;-)