14.1.2022
Kategorie: Kultura a tipy

Práce v Německu – Emigrace s rodinou

Sdílejte článek:

Spolková republika Německo má v Evropské unii velkou prestiž. Je vnímána jako země svobody a nekonečných možností. Životní úroveň je v porovnání se sousedními zeměmi vyšší a měsíční výdaje jsou přesto v závislosti na regionu relativně nízké.

Není proto divu, že se lidé pravidelně rozhodují začít nový život v Německu. V roce 2020 se tak rozhodlo přibližně 1,2 milionu lidí a přistěhovalci zde v průměru zůstávají přibližně 19 let. Také si pohráváte s myšlenkou, že by se vaším budoucím domovem stalo Německo? V následujícím článku vám ukážeme, jak svůj sen proměnit ve skutečnost. 

Právo evropského občana na “volný pohyb

Evropská unie má mnoho výhod. Největším kladem nadnárodní unie je pravděpodobně právo evropského občana na “volný pohyb”. To, co na první pohled zní podivně, je ve skutečnosti podstatnou součástí “občanství Unie”. Toto právo náleží každému občanovi Evropské unie a od roku 1957 zahrnuje následující aspekty:

  • Právo hledat zaměstnání v členských státech
  • Právo na práci v celé EU
  • Právo pobytu za účelem zaměstnání ve všech členských státech EU
  • Právo na pobyt v členských státech
  • Právo na rovné zacházení, pokud jde o nabídky zaměstnání a pracovní podmínky.
  • Právo na dávky usnadňující integraci

Pokud se občan EU vydá do členského státu hledat práci, dostane stejnou pomoc jako jeho státní příslušníci a nepotřebuje povolení k pobytu. Postačí pouhá registrace u příslušných orgánů. Registrace by však měla být provedena během prvních tří měsíců od vstupu. Po uplynutí pěti let pobytu získává osoba automaticky právo trvalého pobytu.

Přestože však občané EU nesmí být v zaměstnání znevýhodněni, může být vyžadováno prokázání určité jazykové úrovně. V Německu se obvykle vyžaduje úroveň B1 nebo B2 Společného evropského referenčního rámce. Existují však i výjimky. 

Právo pobytu mají blízcí rodinní příslušníci zaměstnance

Pokud se v Německu nachází rodinný příslušník, který má zaměstnání, mohou jeho blízcí členové bez problémů vstoupit do Německa a pobývat v něm bez ohledu na státní příslušnost. Patří mezi ně:

  • Manželé
  • Partneři z členského státu žijící s pracovníkem v registrovaném partnerství
  • Děti obou partnerů, které ještě nedosáhly věku 21 let.
  • Rodiče nebo prarodiče

Více informací získáte u agentury práce německo

Přídavky na děti s trvalým pobytem

Pokud máte trvalé bydliště v Německu, ale jste cizí státní příslušník, musíte splnit jednu z následujících podmínek, abyste mohli pobírat přídavky na děti od německého státu:

  1. Občané členského státu Evropského hospodářského prostoru, Evropské unie nebo Švýcarska.
  2. Státní příslušníci Alžírska, Tuniska, Turecka, Bosny a Hercegoviny, Černé Hory, Maroka, Srbska nebo Kosova, kteří mají zaměstnání, na které se vztahují příspěvky na sociální zabezpečení, pobírají v Německu dávky v nezaměstnanosti nebo nemocenské dávky.
  3. Povolení k usazení nebo k pobytu za účelem práce v Německu
  4. Uprchlík nebo osoba s nárokem na azyl.

Práce v Německu – kolik si vyděláte?

Výše platu závisí především na profesi, vzdělání a maturitní kvalifikaci. Obecně platí, že čím více času jste strávili ve škole, tím lépe jste placeni. Samozřejmě existují výjimky. Je však důležité vědět, že hrubá mzda podléhá různým odvodům. Patří mezi ně daně a příspěvky na sociální zabezpečení. Podrobné srážky najdete ve výplatní pásce, kde je uvedena i čistá mzda.

Daně

V Německu existuje nespočet daní, ale pro zaměstnance je nejdůležitější daň z příjmu. Zaměstnanec odvádí část mzdy příslušnému finančnímu úřadu. Daň z příjmu se odvíjí od výše příjmu a daňového pásma. To mimo jiné závisí na rodinném stavu a na tom, zda má člověk děti.

Sociální zabezpečení

Pokud váš plat v Německu přesáhne určitou hranici, podléháte odvodům na sociální pojištění. To znamená, že se musíte zaregistrovat jako člen systému pojištění a jste povinni platit příspěvky. To zahrnuje následující pojištění:

  1. Zákonné zdravotní pojištění
  2. Zákonné pojištění dlouhodobé péče
  3. Zákonné důchodové pojištění
  4. Zákonné úrazové pojištění
  5. Zákonné pojištění v nezaměstnanosti

(PR)

Redakce
Sledujte PP

Sdílejte článek:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (6 votes, average: 2,33 out of 5)
Loading...