16.2.2020
Kategorie: Kultura a tipy

Pozor na nebankovní půjčky – jaké mají výhody a nevýhody?

Sdílejte článek:

Nebankovní půjčky se v českém prostoru staly již běžnou záležitostí. Někdo jejich přítomnost vítá a pravidelně nebankovní půjčky využívá, jiní se snaží zůstat od nebankovního sektoru co nejdále. Jaké mají nebankovní půjčky výhody a nevýhody a na co si u nich dát pozor?

Již dávno neplatí, že by úvěry poskytovaly jen banky. Nebankovní organizace po jejich poměrně divokém spuštění prošly zásadní změnou v roce 2016, kdy bylo jejich působení znatelně zpřísněno. Do té doby mohly půjčky poskytovat i společnosti, které v podstatě hraničily s lichvou. Od roku 2016 je však nebankovní sektor kontrolován Českou národní bankou, která aktivitu nebankovních společností reguluje – uděluje či odebírá jim licence.

I přes toto zpřísnění je stále možné narazit na nebankovní subjekty, které se nebojí zacházet až na pomezí lichvy. Vysoký úrok je jedna věc, časté a vysoké poplatky jsou věc druhá, ale neetické praktiky jsou již mnohem závažnější záležitostí. Všechny tyto faktory jsou bohužel stále jednou z charakteristik nebankovního sektoru.

Je nutné zdůraznit, že nebankovních společností jsou stovky a většina z nich se chová solidně a nabízí profesionální službu. Mnohdy negativní ohlasy pochází od lidí, kteří nespláceli včas nebo úplně, což by i u bankovních institucí znamenalo nezanedbatelné poplatky a kumulaci dluhu.

Aby se člověk vyhnul nevýhodným půjčkám, vyplatí se najít si srovnání nebankovních půjček. Hledání nejvýhodnější půjčky je dobré nepodcenit, zvlášť, když si člověk hledá půjčku na delší časový úsek. V takovém případě i pár hodin dohledávání a porovnávání půjček navíc může vyústit v několik tisíc korun úsporu.

pujcka2

Srovnání nebankovních půjček poslouží k získání té nejlevnější a nejvýhodnější půjčky.

Úvěr, ať už pochází od kohokoliv, je nutné brát velmi vážně. Jakékoliv problémy se splácením je potřeba řešit okamžitě, dluh sám od sebe nezmizí a poskytovatel sám od sebe na splátku nezapomene a dlužníkovi ji neodpustí.

Výhody nebankovních půjček

Nebankovní společnosti disponují celou řadou výhod nad klasickými bankami. Lze mezi ně řadit např.:

  • velmi široká nabídka různých typů půjček,
  • množství společností – je z čeho vybírat,
  • možnost získat první půjčku zdarma,
  • dostupnost,
  • rychlost vyřízení a rychlost získání peněz.

Nebankovních poskytovatelů jsou na českém trhu stovky. Často nabízí hned několik typů půjček – rychlé půjčky, mikropůjčky, půjčky do výplaty, půjčky o víkendu apod. Rychlé půjčky jsou úvěry, které je možné získat i do několika minut po žádosti – peníze bývají na účtě téměř ihned. Mikropůjčky se poskytují pouze na několik týdnů a mívají rozsah stovky až několik tisíc korun. Půjčky do výplaty mohou být o něco větší než mikropůjčky a mít o něco delší splatnost. Půjčky o víkendu se vyplácí zpravidla hotově a často i v domově žadatele pro maximální komfort. Detaily o všech těchto typech půjček včetně srovnání je možné nalézt na webu www.NavigatorUveru.cz.

Mnoho nebankovních subjektů nabízí také první půjčku zdarma. Takový úvěr je velmi malý (zpravidla několik tisíc korun) a je poskytován s nulovým úrokem. Tato půjčka slouží k získání loajálních klientů do budoucna a k otestování služeb dané společnosti. I půjčka zdarma se může prodražit, pokud není splacena včas – poplatky za nesplácení jsou totiž stále přítomny.

pujcka3

První půjčka zdarma moc praktických použití nemá – kvůli svému minimálnímu rozsahu. Je však poskytována bez úroku a její hlavní účel je zjistit, zda je daná nebankovní společnost seriózní a zda se u ní vyplatí větší úvěr v budoucnu.

Asi největší výhodou nebankovních půjček je jejich dostupnost. Na rozdíl od bank hledají nebankovní společnosti zákazníky neustále – to zároveň představuje i riziko. Pokud byl někdo odmítnut klasickou bankou, bylo to pravděpodobně z důvodu nedostatečné způsobilosti daný úvěr splatit. Nebankovní společnosti často peníze poskytují i těmto rizikovým klientům s vidinou zisku v následné exekuci.

Nebankovní půjčku je zpravidla možné získat online během několika minut. Ačkoliv jsou poskytovatelé povinni prověřit schopnost žadatele úvěr splatit – doložením příjmů, kontrolou registru dlužníků apod., v praxi to bývá spíše formální záležitost. K úvěru se tak díky dostupnosti a jednoduchosti získání nebankovní půjčky dostanou i lidé, kteří jej nejsou schopni splatit.

Vždy se vyplatí žít s dostatečnou finanční rezervou a půjčku si brát jen pro ty případy, kdy to je skutečně nezbytně nutné. Mezi nejlepší investice patří nákup nemovitosti přes hypotéku, mezi nejhorší pak např. půjčka na dovolenou, televizi apod. Z pojištěných způsobů zhodnocení a spoření peněz je nejlepší stavební spoření, zejména díky možnosti získat státní příspěvek ve výši 2 000 Kč ročně. Společně s úrokem tak lze získat zhodnocení několik procent ročně.

Nevýhody nebankovních půjček

Mnoho z nevýhod již bylo nastíněno výše, jedná se o:

  • vysoký úrok,
  • vysoké a časté poplatky,
  • půjčky jsou poskytovány i klientům, kteří je nebudou schopni splatit,
  • neetické praktiky některých nebankovních společností.

O třídu vyšší úrok je nejvýraznější charakteristikou nebankovních půjček. Ten bývá několikanásobně vyšší než u bankovních úvěrů. Zatímco u bankovních půjček se úroková sazba pohybuje zhruba kolem 10 % pro klasický spotřebitelský úvěr, nebankovní půjčka je kolem 20 %.

Mnohem důležitější ukazatel výhodnosti půjčky je RPSN, raději než úrok. Roční procentuální sazba nákladů zahrnuje veškeré poplatky spojené s úvěrem. Pokud se RPSN a úrok značně liší, znamená to, že půjčka je spojena s celou řadou poplatků, které se klientovi velmi prodraží.

Poplatky jsou také výraznou charakteristikou nebankovních půjček. Obecně platí, že pokud se půjčka poskytuje s poplatkem předem (např. za sjednání, registraci nebo pouze žádost), znamená to, že bude celá půjčka propojena se širokým spektrem poplatků. Poplatky za nesplácení jsou běžné u bankovního i nebankovního sektoru, ale poplatky za vedení, administraci či předčasné splacení jsou spíše záležitostí nebankovních úvěrů. 

pujcka4

Dluh je vážný závazek. Nesplácení se nejen prodraží na poplatcích, ale může vyústit i v dluhovou past. Jakékoliv problémy kolem finanční situace je nutno řešit s daným poskytovatelem – lze např. sjednat splátkový kalendář.

Zájemce o půjčku u nebankovní společnosti by měl pročítání smlouvy věnovat nejlépe dva dny, aby se na rozhodnutí navíc i vyspal a nenechal se natlačit do podpisu hned při setkání na pobočce či při prohlížení webu. Spotřebitel má právo si vzít smlouvu s sebou domů na prozkoumání, ideálně i druhým párem očí.

Smlouvy pro úvěry bývají poměrně hutné i u bankovních půjček, ale nebankovní organizace se mnohdy snaží vměstnat do smlouvy spoustu dodatků, poznámek pod čarou. Neobvyklé není ani drobné písmo. Čtenář, který texty spíše prolétává a nevěnuje jim dostatečnou pozornost, tak může přehlédnout ty nejdůležitější pasáže o různých poplatcích.

Zájemce o půjčku by se neměl bát konfrontovat pracovníky nebankovních společností – osobně, mailem či telefonem, pokud mu není cokoliv jasné. Spotřebitel má právo nechat si pasáže, kterým nerozumí, vysvětlit či objasnit.

Závěr

Jak již bylo řečeno, nebankovních společností je obrovské množství a většina z nich jsou seriózními poskytovateli půjček. Vždy se vyplatí si dohledat recenze a ohlasy o dané půjčce a jejím poskytovateli. Pozor na recenze a ohlasy na oficiální stránce poskytovatele – těm se mnohdy nedá věřit. Skutečné recenze je proto nutné hledat na nezaujatých stránkách.

Stále ovšem platí, že nezanedbatelná část zákazníků nebankovních subjektů jsou lidé, kteří byli odmítnutí klasickou bankou. K tomu nejčastěji dochází z důvodu nízké bonity žadatele – nízký příjem, existující dluhy či historie nesplácení. Zamítnutí žádosti má žadatele ochránit před sklouznutím do nesplatitelných dluhů.

Redakce
Sledujte PP

Sdílejte článek:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...