30.12.2016
Kategorie: Historie

Plukovník Z. Zbytek: V roce 1989 chtěl tanky a střelbu do lidí, dnes je „mužem roku” v Rusku

Sdílejte článek:

MICHAL MALÝ

Myslím, že těm z nás, co prožili aktivně listopad 1989 a měsíce následující, ta vzpomínka na toto období poněkud hořkne každým dnem. Stále ještě všem nedošlo, že listopad 1989 byl dlouhodobě připravovaný podvod?

[ad#clanek-respo]

Kdysi, jedni z prvních sluníčkářů ve FS ČSFR hřímali, že se Václav Havel zasloužil o demokracii a že díky němu v listopadu 1989 nebyli mrtví a netekla krev. Odpověděl jsem jim tehdy na plénu, že ta krev netekla pouze díky tomu, že komunisté vyměnili moc politickou (jíž se stejně chtěli zbavit) za beztrestnost a za to, že jim bude ponechána moc ekonomická. Václav Havel s nimi tuto dohodu uzavřel a díky jí byl zvolen prezidentem SOCIALISTICKÉHO Československa KOMUNISTICKÝM parlamentem. Takže ano, Václav Havel se vlastně tímto handlem s komunisty o to, že netekla krev zasloužil.

Dnes nejslavnější a nejbohatší právníci začali „najednou“ v roce 1986 zastupovat disent a to je v listopadu 1989 vyneslo do politiky a ta je vynesla tam, kde dnes jsou. Od roku 1990 se republika začala systematicky rozkrádat, vytuneloval se Fond národního majetku, zmizely miliardy a dodnes nikdo „neví“ jak a kam, rozkradly se podniky ve velké privatizaci a protože „exkomunisté“ měli kámoše všude, i ve vedení bank, vesele se privatizovalo. Třeba tak, že danému jedinci byl schválen privatizační projekt s tím, že privatizovaný majetek uhradí v lepším případě do roka.

Dotyčný pak podnik či nemovitosti rozkouskoval, rozprodal a z toho uhradil privatizaci. S ohledem na to, že ceny byly podhodnocené, 80 % majetku mu zůstalo. V té době jsem spolu s pár ostatními požadoval okamžité zmrazení majetku (včetně nemovitostí) KSČ a SSM a obstavení účtů. Tvrdě jsme narazili u Havla, který byl zásadně proti a kterého „federál“ v roce 1990 poslouchal prakticky na slovo. A mimo jiné mu schválil restituce „na klíč“, kterými byly podle mého prolomeny Benešovy dekrety. Vše pak „zametla“ pod stůl exministryně kontroly Květoslava Kořínková a to včetně disproporcí v počtu zbraní LM, semtex nevyjímaje.

Co se tehdy dělo při privatizaci vojenského majetku, nelze možná ani dnes bez rizika podrobně popsat. Hlavními aktéry byli „bývalí“ důstojníci a komunisté. Při jedné privatizaci tehdy Pavel Dumbrovský z ČT vyrazil do terénu natočit velkou reportáž, já mu tehdy dodal docela dost materiálů a podkladů. Pavel se tehdy vrátil kolem 17 z natáčení a když jsme spolu mluvili po telefonu, řekl mi že je to „bomba“ a půjde to jako zvláštní minimálně 20 minutová příloha TN. Seděl jsem doma u TV a zíral na zprávy. Marně.

Noviny skončily a nic, po BBS taky nic. Tak mu zase volám a tak nějak uhýbavě dostávám informaci, že to „snad“ půjde v Událostech. Nešlo. Až druhý den jsem zjistil, co se údajně stalo. Když byla reportáž ze střižny hotova, došlo prý k něčemu naprosto ojedinělému – těsně před zprávami byl prý vyměněn šéf vysílání (směny) a nastoupil za něj Jan Dobrovský, syn tehdy velkého kamaráda Havla, exministra Luboše Dobrovského a vysílání zarazil. Dnes je Jan Dobrovský představován jako český podnikatel, novinář a filantrop. Podle časopisu Forbes je třicátým nejbohatším Čechem s majetkem téměř 5 miliard korun.

Vidíte, kdybych tehdy držel hubu, třeba bych byl dneska taky filantrop a miliardář. Jenže já ji nedržel a tak mi bylo vysvětleno, abych přestal dělat to co dělám. Že mám přece rodinu, syna a tak. Stručně, jasně, srozumitelně. Zcela natvrdo za mnou tehdy přišli dva pánové do hovorny parlamentu a vysvětlili mi to. Nijak se neschovávali. Krátce před tím jsem se totiž před novináři prokecl, že mám důvodné podezření o korupci ve vedení jednoho nejmenovaného ministra České vlády. Za tři dny mne dva ministři, se kterými jsem se snad do té doby ani nepotkal, pozvali na večeři a jeden na oběd. No a než jsem stačil přijmout či odmítnout, přišli ti dva pánové.

Ano, přiznávám se, dostal jsem strach a stáhl se. Myslete si, co chcete. Viděl jsem a četl původní zprávu Vyšetřovací komise pro činnost armády v listopadu a prosinci 1989 ještě před tím, než tato zpráva byla odnesena ke „schválení na Hrad“. Poslední větou této zprávy bylo konstatování, že „ČSLA BYLA v tomto období PŘIPRAVENA ZASÁHNOUT proti demonstrujícím lidem. Poslední věta oficielní verze této zprávy pak ale zněla tak, že „ČSLA NEPLÁNOVALA A NEPŘIPRAVOVALA ozbrojený zásah…..“ Co na tom, že poslední generální tajemník ÚV KSČ Karel Urbánek ještě 28. listopadu požadoval pro LM děla, kulomety a tankovou podporu. Proti komu asi?

Tahle zpráva po získání dalších informací přispěla ke zrodu mé interpelace na exministra Dobrovského dne 26.4.1991. Dovolím si z této interpelace část odcitovat: “Velitel 1. tankové divize plk. Zbytek, který osobně připravoval zásah tanků v Praze a instruoval prý vojáky základní služby, jak mají střílet proti demonstrujícím, nejdříve do vzduchu a potom “pouze do spodní části těla”, byl nakonec v květnu 1990 povýšen na plk. a dodnes dále slouží. …… V osobním plánu náčelníka štábu 1. td. 1. A. plk. Zbytka byl zjištěn záznam telefonického rozhovoru s gen. Vackem: prověřit připravenost 2. tp. (tj. 85 tanků!), prověřit bojeschopnost jednotlivých útvarů k akci “Zásah”! “. Ten samý Zdeněk Zbytek se stal v Rusku mužem roku.

Pokud by tehdy „rozumnější“ komunisté plk. Zdeňka Zbytka nezastavili, dopadli by naši lidé mnohem hůře, než před ruskými tanky srpnu 1968.

Kdysi dávno jsem pomohl zastavit „pomlčkovou válku“, když jsem navrhl kompromisní název republiky – ČSFR“. Platil až do „rozpadu“. Ty tři roky co jsem byl ve FS a fakt jsem poctivě makal a nečekal ani nechtěl nějaké uznání. Jen jsem od lidí dostával držkovou za to, že benzín stojí 5 a pak 9 Kčs. Prostě jsem ale ty věci, co potřebovaly změnu,  tehdy tak cítil. Dnes vidím s odstupem času, jak jsem byl blbej, důvěřivej, slepej a hluchej, jako většina z nás. A z toho, že je „Zbytek“ mužem roku, byť v Rusku, je mi s prominutím na blití.

Dnes se diskutuje o údajné spolupráci expremiéra s StB. Dovolím si připomenout pár faktů. V létě 1989 dorazila skupina disentu do Milovic a jednala s vedením spojeneckých vojsk (!!!).  Hlavním tématem bylo, zda by tato vojska, v případě nepokojů a demonstrací lidí proti vládě a KSČ, proti demonstrantům zasáhla. Byli ujištěni, že by se spojenecká vojska v případě násilných represí vlády a KSČ postavila na stranu protestujících (!!!). Od května (!!) 1989 byly masivně skartovány svazky StB, exministr Sacher zbylé svazky, jež se týkaly vrcholných politiků (z období 1990) zamkl jeho slov do vlastního trezoru. Nikdy nebyly nalezeny. A tak se ptám:

Kolik agentů StB bylo od roku 1990 ministry, či premiéry?

Těm největším prasatům, co jsou dnes u koryt a  ohání se “poctivě” vydělaným majetkem, či “službou lidu” nikdy nešlo o nic jiného, než o to, jak si nahrabat a nakrást. Vždyť i disent řídila StB. My jsme byli jen diváci a v lepším případě komparz.

Tak, „muž roku“ je další ukázkou toho, jak lež, faleš a nenávist, vítězí nad pravdou a láskou. Nebo je to snad naopak, Václave?

[ad#clanek-respo]

ZDROJ: Michal Malý

maly

Redakce
Sledujte PP

Sdílejte článek:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (15 votes, average: 4,73 out of 5)
Loading...