15.4.2015
Kategorie: Ekonomika

Patalogika vlády aneb jak se hlídají evropské dotace

Sdílejte článek:

DOMINIK VIDÍM 15|04|2015

Tak nám zase politická „elita“ ukázala, jak dát pravdě i logice veřejně na frak. Ministryně pro místní rozvoj Karla Šlechtová nominovaná do funkce za ANO nám nedávno například sdělila, že neexistuje žádný střet zájmů v tom, když firmy Andreje Babiše žádají o evropské dotace a také je dostávají. Ještě nám k tomu sdělila, že se pokusí přidělování dotací těmto firmám hlídat.

[ad#hornisiroka]

Střet zájmů na druhou

To už je ale střet zájmů na druhou. Za prvé, je naprostou zvráceností tvrdit, že je v pořádku, když firmy, které vlastní ministr financí, žádají o dotace, a toto ministerstvo má přitom právě toto přidělování kontrolovat. Za druhé, je absurdní, když máme věřit jakémusi hlídání férovosti postupu při přidělování dotací osobě, která je pouhou ministryni, a tedy ve vládě podřízenou právě Andreji Babišovi jakožto místopředsedovi kabinetu. A navíc je Babiš také šéfem hnutí ANO, které sám založil a je jeho majitelem. Má tedy zásadní vliv na to, zda paní Šlechtová bude nebo nebude ministryní, či čímkoli jiným v řídících strukturách státu. Může totiž kdykoli, tak jako ji do ministerského křesla přivedl, navrhnout její odvolání a také ho prosadit, a tak ji odstranit. Samotná ministryně Šlechtová je tak při „hlídání“ Babiše sama ve střetu zájmů a hlídána Babišem.

Útok na lidskou soudnost

Argument, který s oblibou používá Andrej Babiš, a také paní ministryně i další členové hnutí ANO i vlády zní: Když se to vše děje veřejně, tedy že je Babiš sám i jeho firmy v zorném poli politiků, médií i veřejnosti, tak je vše v nejlepším pořádku. To je ovšem čirá licoměrnost a přímý útok na lidskou soudnost. Pokud by to tak bylo, pak by platilo, že je nejlepší posadit majitele firem, které žádají o dotace, případně o vládní zakázky, do vlády a nechat je o jejich přidělení rozhodovat. A podřízení z jejich firem by to pak všechno zkontrolovali. Nebo jako bychom tvrdili, že když se něco špatného dělá neveřejně, tak je to opravdu špatné, ale když se to děje veřejně, je to dobré, dokonce vzorem a vrcholem morálky. Zkuste si sami tuto patalogickou pseudopoučku v duchu aplikovat na všechny možné druhy nepravostí a uvidíte, co vám z toho vyleze za šílenost.

00dotace

Často opakovaná lež…

Aby mohla být taková argumentace úspěšná, vyžaduje to splnění určitých podmínek. První, že přesvědčím veřejnost o tom, že když jsem na očích, tak nic špatného dělat nemohu. K tomu se dobře hodí, pasovat sama sebe do role zásadového a morálního člověka, kterému jde o blaho státu a jeho občanů. Všechny ostatní okolo sebe onálepkuji jako zločince, osoby ve střetu zájmů a podobně, podle toho co se zrovna hodí a budu je potírat. Když námitku o střetu zájmů vznese někdo vůči mé vlastní osobě, řeknu, že to je nesmysl, protože je na mě vidět a všichni mě hlídají. Veřejnost často opakované lži uvěří. Nebo si zvykne.

[ad#velkadolni]

Ve vyšším zájmu

Druhou podmínkou je, že svou zvrácenou logiku vnutím i svým politickým partnerům. Někteří tomu možná opravdu uvěří. Jiní sice vědí, co se děje, ale mlčí, nebo se přidají do hry. Chtějí totiž udržet u moci svou vládu, pozice své partaje, sebe samotných a skupin na ně napojených. Pravda nepravda. Skutečnost neskutečnost. Lidé nelidé. Jak se říká, ve vyšším, veřejném, tedy jejich zájmu.

ZDROJ: Dominik Vidím

Redakce
Sledujte PP

Sdílejte článek:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (15 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...