10.8.2019
Kategorie: Politika

Nový Černobyl?

Sdílejte článek:

TOMÁŠ FLAŠKA

FLASKANepřipomíná Vám to mlžení něco? Změnilo se v Rusku něco od dob komunistů? Zatloukat, lhát, překrucovat, popírat. To je jediná ruská státní doktrína.

Nejdříve jsme se dozvěděli že v Dvinském zálivu vybuchla při zkoušce raketa. Oficiálně oznámeno bylo, že byli dva mrtví a několik raněných. Radioaktivita na místě údajně dosáhla třínásobné hodnoty přípustného normálu, ale rychle klesla. Což je prý méně než při běžném rentgenovém vyšetření. Takže vsjo v porjadku.

Jenže Rusko oblast na měsíc uzavřelo. Že by ta radioaktivita byla přeci jen trochu vyšší, než bylo uváděno? Měsíc se za měsíc prodlouží na jak dlouho? Dobře, to je spekulace. Nicméně šest lidí bylo dopraveno do Moskvy do specializovaného “federálního střediska” na ošetření. Mají prý nemoc z ozáření. To s tím ozářením nižším než při rentgenovém vyšetření nějak nejde dohromady. Doprovázela je kolona s lidmi v protichemických oděvech. V zóně výbuchu údajně pracují specialisté na sběr radioaktivního odpadu. Tohle všechno jsou neověřitelné informace, protože Rusové nic neoznámí.

A zprávy gradují. Dnes už bylo Ruskem přiznáno pět mrtvých. Lidé skupují jód, který je má ochránit před radioaktivitou. Proč? Když je vše v pořádku, aspoň podle úřadů. To je jednoduché. Rusko je klasický příklad vzájemné nedůvěry. Vláda nedůvěřuje svým občanům, aby jim nalila čistého vína. A občané Ruska nevěří vlastním úřadům a vládě, když je uklidňují, že je vše v pořádku.

Takto přesně to vypadalo po Černobylské katastrofě. Nic se nestalo, vše bylo v normálu, i cyklistický Závod míru se blízko mohl konat. Jenže radioaktivní spad zavál vítr nad Švédsko a ti začali zkoumat odkud vítr vane. Doslovně i obrazně. A už nešlo totálně zatloukat, tak se něco připustilo a začalo se bagatelizovat.

S tím větrem to dnes nehrozí, protože Dvinský záliv je hodně daleko od civilizovaných zemí a vítr fouká jiným směrem. Takže se sice asi dočkáme plné pravdy, ale někdy v budoucnu a určitě ne z ruských zdrojů. Mezitím ale budou maskovány následky, umlčováni svědci a snižovány škody. Přesně jako po Černobylu.

Vzpomeňme si na havárii japonské jaderné elektrárny ve Fukušimě. Denně byly svolávány tiskové konference a referovalo se bez zábran i o těch nejhorších věcech. Naprosto odlišný přístup nejen ke světové veřejnosti, ale především k vlastním lidem.

Takže se asi můžeme těšit, jak jeden den bouchl motor, druhý den uniklo palivo z nádrže, třetí den se dozvíme, že se rozpadla jaderná hlavice, čtvrtý den bude zase jiná verze a nakonec to skončí filmem, jak jim agent CIA navrtal nebozízkem onu raketu.

Redakce
Sledujte PP

Sdílejte článek:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (41 votes, average: 2,00 out of 5)
Loading...