25.9.2016
Kategorie: Společnost

No, mně se líbí ten slogan “Chceme lepší Česko!”

Sdílejte článek:

PATRIK JUDA

Pan Vlastimil Harapes, který kandiduje do Senátu byl pozván paní Danielou Drtinovou do DVTV. Senát považuje pan Harapes za trust zkušených mozků a chtěl by se v něm poučit o problémech. Bude chodit s koblihami, ač se tomu smál.

[ad#clanek-respo]

Známý baletní mistr Vlastimil Harapes byl hostem Daniely Drtinové a myslel jsem, že se dozvím něco z jeho názorů, či důvodů, proč kandiduje, ale to co jsem se dozvěděl mě překvapilo, protože toho příliš nebylo. Vlastně velké nic.

Pan Harapes kandiduje do Senátu za Prahu 6 jako nezávislý kandidát za hnutí ANO. “Jestli to mám zapotřebí, a nebo ne, tak o tom jsem určitě nepřemýšlel. Byl jsem vyzván k tomuto činu, abych tak řekl už vlastně po čtvrté. Oslovil mě Martin Stropnický. Jestli můžu pro lidi něco udělat, tak proč bych to neudělal.” To, co chce pan Harapes pro lidi udělat, jsem nepochopil až do závěru více jak dvacetiminutového rozhovoru, ač se paní moderátorka Daniela Drtinová snažila seč mohla.

Na začátku pan Harapes “vysvětlil”, proč jde do politiky, když před čtyřmi lety řekl, že jej politika vůbec neláká a co se změnilo, že napočtvrté podlehl. Pan Harapes se rozhodl po svém životním jubileu (70), že by ještě mohl pro lidi něco udělat, protože jen kritizovat u piva nemá význam, ale je zapotřebí odvaha. “A tak jsem si to tak jako zvážil a řekl jsem si, Harapes, musíš být odvážný.” Paní Drtinová dle mého názoru po této větě z úst pana Harapese úspěšně zadržovala smích.

Paní Drtinová s milým úsměvem: “Odvaha spojit se s Andrejem Babišem. Je Andrej Babiš tak přesvědčivé lákadlo, že jste do toho napočtvrté šel?” Pan Harapes: “No mně se líbil ten slogan Chceme lepší Česko.” Zní krásně tento slogan a věřím, že i většina lidí by chtěla lepší Česko, ale uvést pouze slogan jako první důvod, proč se s někým spojit mi přijde zvláštní, jako mi přišel pan Harapes po celou dobu rozhovoru. Harapes sloganu věří a byl na takových setkáních s různými kandidáty, kde se prý setkal s lidmi a slyšel, že jsou prý takový přesvědčiví v tom (v čem neřekl) a obsazení je prý napůl muži a napůl ženy, což se panu Harapesovi velmi líbí.

“A ty ženy byly úžasný. To, co jsem tam slyšel od nich, opravdu jsem to nečekal.” Říkám si, co tak neuvěřitelného museli ty ženy říkat, že byl pan Harapes tak překvapen. To spíše zní jako by předtím nepovažoval ženy za moudré, nebo nevím jak si vysvětlit ten velký údiv. Toto říká žena? Hmm. Na otázku paní Drtinové, čím jej tak přesvědčily a zdali nechodil pan Harapes na tato setkání právě pro ty ženy odpověděl s úsměvem..”Né, samozřejmě že né, že jsem tam šel kvůli tomu, abych se něco dozvěděl.”

Pana Harapese ženy překvapily prý tím, že prý byly IN, znalé věcí a výborně je posuzovaly. Jakých věcí a co výborně posuzovaly pan Harapes neřekl, ale pouze nějaké těžko pochopitelné fráze. S panem Babišem se pan Harapes nesetkal a Senát je podle něj trust zkušených mozků, ze kterého prý musí vzejít dobré rozhodnutí při posuzování všech těch problémů a zákonů. Další nic neříkající slova, tak alespoň, že si pan Harapes myslí, že by měl patřit do toho trustu zkušených mozků.

To, že by dostával stranické instrukce pan Harapes nepředpokládá, kauzu Čapí hnízdo dopodrobna nezná a o politiku se až tak detailně nezajímal. Panu Harapesovi by se líbilo, kdyby pan Babiš prý přišel sám od sebe s tím, že politici nemají vlastnit média. Paní Drtinová se nesmála, ale upozornila pana Harapese, že nic takového se ale nestalo a zdali to není naivní myšlenka od člověka, který chce být politikem. “Bez určité dávky naivity to dělat nejde tu politiku.” Tak aby té naivity nebylo příliš, jedná li se pouze o naivitu.

Na otázky o Čapím hnízdě pan Harapes připraven nebyl. Asi jej nenapadlo, že když kandiduje za ANO a jde do televize, že by se ho na to snad mohli zeptat, ale nemá rád užívání vulgarismů z úst politiků, převedl řeč na svůj program. Slyšel, že prý skoro všichni politici často taková slova používají. Chce je to odnaučit. Paní Drtinová se však zeptala, proč potřebuje Praha 6 v Senátu zrovna jeho. “No to se musíte zeptat jich.” Paní Drtinová zopakovala svou otázku.

Harapes by prý chtěl být v Senátu i kvůli etice, kultuře a kulturnosti. Paní Drtinová upozornila pana Harapese, že jeho program je dost stručný a není tam nic konkrétního, čeho by chtěl dosáhnout v Senátu. To se prý nedá specifikovat, ale až přijde problém, tak se prý bude řešit. To mě skutečně překvapilo, že problémy se řeší, ale to byl ten program pana Harapese. Ale on přeci jen ještě promluvil, co možná bude řešit.

“Jestli je to existence, já nevím Spejbla a Hurvínka na Praze 6, nebo divadlo Semafor.” Paní Drtinová vysvětlila panu Harapesovi, že Hurvínka se Spejblem řešit v Senátu nebude, a tak pan Harapes zaperlil a řekl, že by se do kultury mělo dávat 1% z rozpočtu, ale na otázku kolik je letos rozpočet na kulturu odpověď neznal. “No něco jsem zaslechl, ale nepamatuji si to.” Proč mluví o procentech, když nezná čísla nechápu, ale i paní moderátorka jej ušetřila dalších odborností.

Otázka povinných kvót v přijímání uprchlíků je prý tak složitá, že se o tom bude muset dozvědět více, ale je pro kompromis a nemůže říci jak by hlasoval. V tuto chvíli na to názor prý nemá. No mě přišlo po dvaceti minutách pořadu, že prostě pan Harapes nemá názor na nic. To pro mě není dobrá výbava do Senátu, ale spíše taková ta ovčí, co si nechá “poradit”.

V závěru se ještě pan Harapes trochu zamotal do svých vlastních slov o té podbízivosti voličům, což se mu nelíbí, že někdo třeba rozdává koblihy, ale potom řekl, že on sám je bude rozdávat, ale blížil se konec a paní Drtinová byla hodná.

Myslím, že zrovna včera komentovala paní politička Alexandra Udženija, že pan Harapes je kandidát bez programu a potom, co jsem dnes viděl, nezbývá než souhlasit. Snad bych ještě dodal, že i bez názoru. Pana Harapese si jako umělce vážím a již od dětství si jej z plaveckého stadionu v Podolí pamatuji jako milého a usměvavého muže, ale myslím, že to na Senát nestačí.

Myslím, že by měl každý zůstat u toho, co mu jde nejlépe.

[ad#clanek-respo]

ZDROJ: Patrik Juda
Redakce
Sledujte PP

Sdílejte článek:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (19 votes, average: 4,79 out of 5)
Loading...