26.6.2013
Kategorie: Společnost

Moudřejší ustoupí. Smutná pravda, na níž stojí světovláda hlouposti

Sdílejte článek:

JITKA GOTTEROVÁ 26/06/2013

– tento citát jsem si vypůjčila od jeho autorky Marie von Ebner-Eschenbachové a nedá mi to, abych necitovala ještě jeden: “K vítězství zla stačí, když dobří lidé budou sedět se založenýma rukama” – Edmund Burke.

  

[ad#hornisiroka]

 

Jsem absolutně znechucena z toho, co se děje v naší politické sféře, což mimochodem velmi výstižně vykresluje článek s názvem: I kdyby byl premiérem Ježíš Kristus, důvěru by nedostal! a sám autor možná ani netuší, jak moc udeřil hřebíček na hlavičku, neboť přesně to, co popisuje se neděje jenom v politice, ale děje se to i ve firmách, a je to v podstatě obraz celé naší společnosti.

 

Obraz společnosti, v níž je upřednostňována průměrnost před schopnostmi, kde mají intriky a faleš přednost před charakterem a ctí, kde je pokrytectví ctností a alibizmus považován za diplomacii.

 

Holt „Účel světí prostředky,“ což je označení pragmatického a cynického jednání, které se již po staletí užívá především v politice, a znamená v podstatě využití morálně pochybných jednání ve snaze dosáhnout obecně prospěšného cíle.

 

„Obecně prospěšný cíl“ však nahradil „můj osobní prospěch“ a tato upravená verze se čím dál tím častěji přesouvá z politiky i do běžného života.

 

 

Lidé s absencí charakteru, zodpovědnosti a svědomí, se derou kupředu a usurpují si moc s využitím všech dostupných prostředků, zatímco lidé morálně a intelektuálně na výši ustupují, neboť se drží svých zásad či hesla: „Moudřejší ustoupí,“ a nemají zkrátka žaludek a lokty na to, aby se rvali za pravdu a za to, co je správné.

 

Avšak jak pravil Winston Churchill : „Pravda je nezvratná. V panice ji můžeme odmítnout, v nevědomosti se jí vysmát, ve zlomyslnosti ji překroutit, ale ona zůstává“.

 

Je na každém z nás, zda chceme sedět se založenýma rukama a jenom čekat, až se někdo jiný postará o naši budoucnost, či zda jsme schopni a ochotni, udělat pro lepší zítřky něco sami. Se zlem je třeba bojovat.

 

Ale pozor, mějme na paměti, že: “Hranice mezi dobrem a zlem, nadějí a zoufalstvím nerozdělují svět mezi NÁMI a NIMI. Ta hranice probíhá prostředkem každého z nás.” – Robert Fulghum

 

Držím nám všem palce …

 

[ad#velkadolni]

Redakce
Sledujte PP

Sdílejte článek:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (6 votes, average: 4,83 out of 5)
Loading...