27.5.2018
Kategorie: Ekonomika

Neschopnost a arogance státu

Sdílejte článek:

TOMÁŠ FLAŠKA

Zase jsem se nestačil divit. Zákony platí pro soukromníky a stát ne? Kdo má jít příkladem v dodržování zákonů, když ne státní organizace?

[ad#textova1]

Pro nepodnikatele zkusím pro začátek jen velmi stručně, snad jasně, a laicky, vysvětlit princip kontrolního hlášení DPH. Jednou měsíčně vezmete všechny své účtenky, ať už vydané, nebo přijaté, a zanesete je do souhrnného přehledu pro finanční úřad. Ten přehled má přesně danou elektronickou formu, protože dochází k jeho počítačovému zpracování a porovnává se, zda když máte přijatou účtenku, tak ji někdo někde nahlásil také jako vydanou. Abyste si prostě nevymýšleli výdaje, někdo musí mít odpovídající příjem.

A tady začíná první legrace. Konzultoval jsem to i s účetními odborníky. Z takto podaných kontrolních hlášení DPH lze naprosto přesně vygenerovat přiznání k DPH. A už jen kvůli tomu, že mají tu předepsanou elektronickou formu, tak se to přímo nabízí. To, že každé tři měsíce, někdo každý měsíc, musí někdo ještě opět vyplňovat přiznání k DPH, když pravidelně podává kontrolní hlášení DPH, je jen buzerace, administrativa a přehlížení státu. Zatím budu shovívavý a nazvu to jen neschopností státu to počítačově vše zpracovat.

Zpět k tomu kontrolnímu hlášení DPH. Tam se faktury s hodnotou nad 10.000,- Kč musí vypisovat jednotlivě, s hodnotou pod touto hranicí pak souhrnná suma všech dohromady. A teď pozor! Viděl jsem člověka jak v metru kupuje větší množství jízdenek s cenou přesahující 10.000,- Kč a paní za přepážkou mu řekla, že mu na to musí dát dva doklady. Účel byl jasný. Oba doklady s hodnotou pod 10.000,-, tudíž není povinnost je jednotlivě uvádět do kontrolního hlášení. Tak takto prosím postupuje Dopravní podnik hl. m. Prahy. Možná, že ten prodej svěřil soukromé firmě a ta si to jen zjednodušuje, ale smrdí to až moc. A to jsem netušil, co mě ještě čeká.

Nedávno jsem s rodinou vyrazil na Pražský Hrad. Přede mnou u pokladny průvodce turistů kupoval vstupenky pro 50 osob. “Ale já vám na to musím dát dva doklady,” děla paní v pokladně a tak skutečně učinila. Já nevěřil vlastním očím. Tady už to není žádná soukromá firma. Kdo jiný má jít příkladem, než nějaký státní podnik? A kdo jiný, než sídlo nejvyššího reprezentanta našeho státu? To mají strach že ti jejich profesionální účetní to špatně zaúčtují a dostihne je sankce finančního úřadu? Ti úředníci, kteří jsou placení z našich daní? Víte co by nastalo, kdyby na toto nějakému soukromníkovi při kontrole přišel finanční úřad? Desítky a desítky27 tisíc pokuty.

Stál jsem tam s otevřenými ústy a připadal jsem si jak ten typický tupec, který poctivě každý měsíc to kontrolní hlášení vyplňuje a třese se strachy, jaký překlep mu počítač odhalí a jakou desetitisícovou pokutou mu hned začnou hrozit. Tak tohle je už jenom výsměch a arogance státu.

[ad#pp-clanek-ctverec]

Redakce
Sledujte PP

Sdílejte článek:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (21 votes, average: 4,57 out of 5)
Loading...