22.3.2021
Kategorie: Společnost

Nekonečný lock-down aneb několik absurdit

Sdílejte článek:

MAREK ZEMAN

Vláda bude žádat a o další prodloužení nouzového stavu zřejmě o čtyři týdny. Epidemická situace se příliš nezlepšuje, ale kdybychom nouzový stav neměli, bylo by prý daleko hůř. Zákaz pohybu mimo obce se údajně osvědčil.

Takže dejme sbohem velikonočním svátkům kdekoliv mimo domov. Samozřejmě pokud prodloužení nouzového stavu schválí sněmovna. Musíme prý vydržet, světlo na konci tunelu je “na dohled”….

Nevím, nevím, podle mě jediné řešení, které se nabízí, je urychlená vakcinace (samozřejmě dobrovolná) co největšího počtu lidí. Už po první vakcíně klesá významně (o 70 až 90% podle věku) možnost těžkého až smrtelného průběhu onemocnění Covid-19. Ale vakcinace se nejen u nás, ale vesměs po celé Evropě s vyjímkou Velké Británie vleče, přesto jsme ujišťováni, že vakcín zhruba od poloviny dubna bude významně přibývat.

Uvidíme. V každém případě je škoda, že jich je v současnosti daleko méně, než se čekalo. Existuje-li nepřímá úměra mezi rostoucím počtem očkovaných a klesajícím počtem zemřelých, což se potvrzuje nejen v Izraeli, existuje i obrácená úměra mezi počty nenaočkovaných z důvodu nedostatku vakcín a počty zemřelých. Zde bych rád poukázal na některé absurdity, které v posledních dnech a týdnech spatřujeme.

Na první pohled úsměvná historka, jak slovenské ministerstvo zdravotnictví zkoumá kvalitu ruské očkovací látka Sputnik V, svědčí o jednoznačné názorové “nepevnosti” tamních politiků. Poté, co objednali 2 milióny očkovacích látek Sputnik V, rozhodlo se Ministerstvo zdravotnictví SR jej nechat otestovat, tedy zjistit jsou-li tyto očkovací látky bezpečné. A uložilo příslušné výzkumné instituci prověřit kvalitu této očkovací látky na deseti myších a čtyřech morčatech. Zřejmě usoudili, že v Rusku tuto fázi, která je základem každého výzkumu každého léku, přeskočili. Ve stylu “I my to umíme” zjistili, že po týdnu ani jedno ze zvířat neuhynulo. To přeci musí každého uklidnit! Ne, nejsem zastáncem “hurá akcí”, jsem pro co nejširší dostupnost vakcín tedy i Sputniku V poté, co jsou posouzeny příslušnými evropskými nebo domácími úřady, ale “výzkum” na 10 myškách a 4 morčatech mezi nástroje tohoto schvalování jistě nepatří. Ale nemusíme chodit na Slovensko, i u nás jsme se několikráte “dotkli” úvah o schvalování Sputniku V. Bohužel nikam jsme nepokročili, pouze došlo k politizaci celého procesu schvalování této vakcíny u nás i v Evropě.

V souvislosti s “pochybnostmi” kolem kvality vakcíny Astra-Zeneca jsme byli svědky nebývalé ochranné aktivity vlád a dalších orgánů celkem osmnácti zemí – členských států EU. Od začátku bylo zřejmé, že tzv. náhlá úmrtí po podání této očkovací látky se nevymykají co do počtu ani průběhu běžně se objevujícím těžkým až smrtelným emboliím či jiným vážným stavům u dosud neočkované populace. Přesto, že šlo o jednotky či malé desítky případů na milióny očkovaných, pozastavily vlády většiny zemí EU , včetně těch největších, na řadu dnů i týdnů očkování vakcínami Astra-Zeneca, aby EMA (Evropská medicínská agentura) minulý týden potvrdila kvalitu a bezpečnost této očkovací látky. Došlo tak k dalším odkladům v očkovacím harmonogramu Evropanů, jejich znejistění stran očkovací látky od firmy Astra-Zeneca a v důsledku této situace zřejmě i k dalšímu poklesu zásobování Evropy touto očkovací látkou. I zde bychom mohli hledat zpolitizování celého procesu nakládání s touto vakcínou a mohlo by se zdát, že jde o cílený podpásový útok proti britské firmě. Ovšem ke škodě EU a tedy i nás.

Třetí úvaha směřuje k nakládání s očkovacími látkami v ČR. Je-li skutečností (a ono je), že již po první dávce vakcíny vzniká značná odolnost proti onemocnění Covid- 19, pak by jednoznačně mělo dojít k upřednostnění očkování co největšího počtu osob alespoň první dávkou před očkováním druhou dávkou a to bez ohledu na to, co bylo původně výrobcem doporučeno. On totiž neměl čas zkoušet a čekat tři měsíce po první vakcíně. Prostě chtěl, aby účinnost byla přes 90% a tedy doporučil a otestoval podání druhé dávky vakcíny po 21 dnech. Česká vakcinologická společnost doporučila mimo jiné očkovat druhou dávkou po 6-8 týdnech. Bohužel vláda , ač se vždy zaštiťuje odborníky, tento návrh odmítla s tím, že by posléze nebylo dost vakcín na druhou dávku…Zrovna tak se ukazuje, že ti, kteří prokazatelně prodělali onemocnění Covid -19, což lze potvrdit vyšetřením protilátek z krve, mají imunitu, jen nevíme jak dlouhou. To ale nevíme ani u těch očkovaných. Je tedy na místě se ptát, zda by tato skupina osob nemohla rovněž s očkováním počkat, přičemž by měla “výhody” srovnatelné s již očkovanými…? Nad rozsahem těchto případných výhod ( tzv. Covid pasy) nechci v tomto příspěvku diskutovat.

Hlavním cílem by nejen pro naší vládu mělo být naočkovat (dobrovolně) co největší počet obyvatel, ale nekonečné “lock-downy” nejsou správnou cestou.

Redakce
Sledujte PP

Sdílejte článek:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (21 votes, average: 2,67 out of 5)
Loading...