11.3.2021
Kategorie: Exklusivně pro PP, Společnost

Na co jsme taky přispěli …

Sdílejte článek:

LUBOMÍR VYLÍČIL

vylicilVíte, co je to femdača? Ne? Ale zní to rusky, že?  A opravdu to také z Ruska pochází. Jedná se o složeninu slov feminismus a dača. Nějaká další úchylárna? Samozřejmě. Ale i vy jste na ni nějakou tou korunkou přispěli.

Dačou se v té veliké, východní zemi rozumí chata, chalupa, nebo obecněji malé rekreační zařízení. Místo, kam si lidé jezdí po práci odpočinout. A aby se, po své těžké práci, měli kam uchýlit i aktivisté feminismu a LGBT, začaly být zřizovány „femdači”. Jejich zakladatelka, aktivistka Daria Serenková, k tomu uvedla:  „Mnoho žen se cítí osamoceno, vidí, že aktivismus není v Rusku společensky uznáván. Jsou unavené z náhlých domovních prohlídek a zatýkání, potřebují si odpočinout.”

Podle rozněžnělého, soucitného komentáře Washington postu, vytvořil kolektiv Femdači úžasné místo. Tajné útočiště pro aktivisty, konkrétně profeministické a LGBTQ, bojující proti zlé Putinově vládě. Článek doprovázejí fotografie interiéru, vyzdobeného duhovými vlajkami, modrými a růžovoučkými balónky, visícími odevšad a neonovým logem Femdacha, zářícím nad krbem. Jasně, že taky růžovým. Zde si mohou, podle zakladatelky, aktivisté na pár dní, či týdnů odpočinout a v tichu dobíjet baterky…

On je totiž LGBT a femi aktivismus v Rusku velice vyčerpávající „rachota”. Na stránkách femdači k tomu její zakladatelky uvádějí: „Práce aktivistů je v Rusku jen zřídka považována za práci. Problémy, se kterými pracují, pak nejsou považovány za problémy. Navíc aktivisté mohou být kdykoli prohlášeni za zahraniční agenty”. No uznejte, že se docela trefily.

Jací lidé to organizují? Přesně takoví, jaké byste, po zkušenostech s podobnými projekty čekali. Oficiální tváří projektu jsou 3 aktivistky: umělkyně a feministka Daria Serenko, aktivistka Sofia Sno a novinářka Roxana Kiseljova. Ta první je básnířkou. Také kurátorkou (feministických) výstav a hlavně protirežimní aktivistkou. Z jejích posledních zářezů na pažbě můžeme uvést organizaci tzv. Ženského „Řetězu solidarity a lásky”, který proběhl v Moskvě a Petrohradu letos, 14. února, na podporu Julie Navalné. Další jsou, namátkou, „spoluautorkou ateliéru současné poezie pro teenagery „PS 18-“, nebo spoluautorkou kurzu „Feminismus, aktivismus, gender”…

Ale kolem se motají i další, vydařené týpky. Například aktivistka Cvetkovová. Ta má ruských orgánů škraloup už z dřívějška.  V listopadu 2019 byla obviněna z distribuce „gay propagandy” dostala test domácího vězení. Za úplně nevinné provozování poněkud svérázné stránky sociálních médií, kterou nazvala Vagina Monologues. Na ní povzbuzovala lidi k malování a vzájemnému sdílení uměleckých vyobrazení vagin za účelem „odstranění tabu”.

Na její podporu uspořádala další aktivistka z okruhu Femdači, Daria Apakončičová, loni v srpnu představení „vulválního baletu” před slavným petrohradským Mariinským divadlem. Umění spočívalo v tom, že umělci tančili, a přitom drželi nad hlavami lepenková znázornění ženského genitálu, zdobená slovy: „Jsem a ty?”, „Moje vulva je moje vulva” a tak podobně.  Autorka a organizátorka baletu je prokazatelně aktivistkou nevšedně inteligentní. Pro zahraniční média totiž uvedla, že má podezření, že právě tato: „demonstrace vedla k tomu, že ji vláda koncem loňského roku označila za zahraniční agentku”. A podobných se kolem Femdači vyskytuje mnoho.

A teď to nejdůležitější. Kdo ten cirkus platí?  Na stránkách Femdači se jako hlavní partneři uvádějí ruská pobočka Nadace Heinricha Bölla, která se zaměřuje na „ prevenci a překonání syndromu profesionálního vyhoření mezi ruskými zaměstnanci nevládních organizací”, dále pak organizace Tbilisi shelter city a neziskovka Otkrytoje prostranstvo. Nás bude zajímat ta první.

Tbilisi shelter city je zahraniční, podvratná organizace, působící v oblasti Kavkazu, jejímž úkolem je dodávat protirežimní aktivisty jak do bývalých sovětských republik v oblasti, tak i do Ruska. Financuje to NED, tedy americký, vládní National endowment for demokracy,  Sorosův OSF a …. český Člověk v tísni. Takže i vy. I kdybyste „Člověkům” neposlali ani pětník, tak si stejně na nějakou tu vaši korunu přijdou, a to skrze Českou televizi. Která je bohatě dotuje. A ČT už platit, ze zákona, musíte.

Bohužel to není jediný český příspěvek na ruské úchyly a úchylky. Projekt Femdača totiž zastřešuje velká, evropsko-unijní organizace, nazvaná Fórum občanské společnosti EU-Rusko. Má jít o „síť tematicky rozmanitých nevládních organizací z Ruska a Evropské unie, zřízená jako nestranná občanská iniciativa”. Podíváme-li se do jejich partnerů, sponzorů a přispěvatelů, najdeme tu i záležitost, nazvanou Transition Promotion Program. A jeho provozovatelem a čistým plátcem je …. České ministerstvo zahraničí. Takže jste přispěli podruhé. Skrze daně a státní rozpočet.

Taky máte takovou radost? Určitě vás musí hřát u srdíčka pocit, že jste také, byť drobnou částkou, přispěli na dobrou věc…

Redakce
Sledujte PP

Sdílejte článek:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (32 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...