23.11.2014
Kategorie: Historie, Společnost

Mejstřík: Komunistické kolaboranty jsme měli vyloučit z veřejného života

Sdílejte článek:

JAN ŠINÁGL 23|11|2014

Současný stav české společnosti je podle někdejšího studentského vůdce a bývalého senátora Martina Mejstříka důsledkem především toho, že se Česko dostatečně nevypořádalo s komunistickým režimem a jeho protagonisty. Vinu mají také současný prezident Miloš Zeman a jeho předchůdce Václav Klaus, uvedl Mejstřík v rozhovoru s ČTK k 25 letům od pádu komunismu v listopadu 1989.

 

[ad#hornisiroka]

 

“Doufám, že se dočkám soudu, který odsoudí Václava Klause a Miloše Zemana za to, jak naši vlast téměř 25 let řídili a do jakého stavu ji dovedli,” uvedl. Jako příklad uvedl Klausovu kontroverzní amnestii na závěr jeho prezidentského období nebo “více než kladný vztah k Putinově fašistické Moskvě”. Klaus a Zeman v Česku vybudovali mafiánský systém, v němž zločin prorůstá do politiky, uvedl Mejstřík, který před patnácti lety stál u zrodu iniciativy Děkujeme, odejděte! zaměřené proti opoziční smlouvě mezi ODS a ČSSD.

 

Mejstříkovi na polistopadovém vývoji také vadí “čárání tlustých čar za minulostí”. Podle něj bylo chybou, že protagonisté minulého režimu nebyli odsouzeni a že komunističtí kolaboranti nebyli vyloučeni z veřejného života tak, jako k tomu přistoupili Němci po druhé světové válce ve vztahu k nacistickým exponentům. Poukázal na to, že lidé, kteří bojovali proti nacismu a pak i komunismu, mají menší důchody než ti, kteří byli oporou komunistické diktatury. Totální amorálnost popřevratových politických elit má podle Mejstříka společný jmenovatel – nevyrovnání se s komunistickou, zločinnou minulostí.

 

Mejstřík si naopak na dění uplynulých 25 letech cení všeho, co lidé dokázali čestnou a poctivou prací “navzdory pseudopravicovým a pseudolevicovým vládám těch pánů, co jsem jmenoval”. “Naše země navzdory ekonomickým a politickým mafiím pomalu rozkvétá a dostaneme-li od Pána Boha ještě dalších 20, 25 let času na klidný vývoj, budeme žít v zemi, na níž budeme být moci po právu hrdi,” poznamenal.

 

Mejstřík v listopadu 1989 patřil mezi vůdce studentské stávky. Senátorem byl v letech 2002 až 2008 za Prahu 1, kde byl také zastupitelem. Patřil mezi navrhovatele zákona o Ústavu pro studium totalitních režimů, usiloval o důslednější odsouzení komunistické ideologie nebo také o zařazení Velkého pátku mezi státní svátky. Nyní je ředitelem rekreačního střediska na Třebíčsku.

 

 

Podobně se vyjádřila i Zdena Mašínová: Revoluce? Cirkus, jehož následky žijeme dodnes

“… Jsem z rodiny, která pokládala veškerou činnost pro stát za něco, co se nemá odměňovat. Moje matka nikdy nepřijala, ani po druhé světové válce, ocenění za našeho otce. Rodina měla na bratry a mě rozhodující vliv. … Jsem hrdá na to, že jsem Mašínová, a vděčná za to, že jsem se narodila takovým rodičům. Oba byli velice stateční. Vše začalo u otce, legionáře, který se vrátil jako jeden z posledních legionářů z Ruska po první světové válce a předával nám své životní zkušenosti, názory. Na základě toho jsme věděli, že co začínalo v padesátých letech, bylo velice podobné nacismu. Málokdo ví, že bratři se jako velmi mladí zapojili do odboje už za nacismu, kdy pomohli k útěku a úkrytu ruským zajatcům. Po válce se rodiče stýkali s generálem Píkou, se kterým měl otec odejít do Ruska, ale už tehdy varoval před Ruskem, kde zažil rok 1917. Maminčinou blízkou přítelkyní byla Milada Horáková, se kterou byla zatčena a byla s ní na Pankráci. Když bratři začali protikomunistický odboj, tito spříznění lidé byli zatýkáni, přišly popravy. Začal pro ně boj. Strýc Ctibor Novák, když se vrátil z německého vězení, už nepochyboval, oč tady jde. Věděli jsme, co přijde po roce 1948. A když jsem v roce 1990 viděla, jak shovívavě se k tak otřesné a kruté minulosti přistupuje, cítila jsem se jako na jiné planetě. …”

 

Jak se změnili politici?

„To, co jsme si mohli dovolit k politikům tehdy, už není možné. Politici kolem sebe vybudovali nepřístupnou hradbu. Zřejmě trpí pocitem, že co se stali politiky, jsou nadlidmi, všichni jim mají podlézat a novináři jim mají sloužit. Vezměte si náš parlament – zatímco jsme se tam dřív mohli pohybovat v kuloárech, získávat informace, oslovovat politiky, dnes se tam vůbec nedostanete. Vybudovali kolem sebe ochrannou bariéru tiskových mluvčích, je prostě problém se k politikovi dostat přímo. Musíte si domluvit termín, říct téma…“ Michaela Jílková, ČT.

 

Jak se to dělá?

„Jedna z mnoha škodlivých manipulací, které jsme se nedokázali po převratu postavit bylo odmítnutí nabídky pomoci západního kapitalismu s názorem Česka, že si jej vybudujeme sami. Za tímto oficiálním názorem se skrýval ve skutečnosti vliv levice, která si přála, abychom zůstali pod vlivem Ruska.“ K.Mrzílek

 

[ad#hornisiroka]

 

Politici už dávno nejsou z velké většiny zástupci občanů, ale svých nízkých, soukromých zájmů a zájmů těch, kteří umožnili jejich volbu. Dobře to ví, proto se zbaběle schovávají ve Sněmovně, ve svých poslaneckých či senátorských kancelářích a raději se na veřejnosti vůbec neukazují. Politické strany neslouží zemi, udělaly si ze státu firmu, skvěle prosperující díky kolosálním krádežím, bez rizika, krytých stejně nemravnými z řad policie a justice. Služba zemi je na posledním místě!

 

Náš národ je mravně na dně, zlhostejněl, mlčí církev, mlčí známé osobnosti veřejného života, ministr zdravotnictví Němeček nám káže o morálce, přitom by měl stát dávno před soudem a nejen on – viz Reportéři ČT a pořad o Čeladné!

 

Co ale chcete, když předseda vlády ČR nikdy v životě nepracoval, nic nevytvořil, živí se jen politikou od ukončení studií a kdy se nestydí veřejně přiznat, že si na byt našetřil z poslaneckých náhrad! Máme co jsme nechtěli, ale máme co si zasloužíme! Je jen na nás, zda se zmůžeme jen na nedůstojné naříkání, nebo na chování, za které se nebudeme stydět a na které budou hrdi i naši potomci. V tomto smyslu Listopad 89 ještě neskončil. Stále jsme na startovní čáře. Nebude věčně volná. Mráz opět přichází z Kremlu a zcela jistě bude sílit, pokud sebevražedná apatie a odevzdanost obyvatelstva bude pokračovat!

 

ZDROJ (a celý článek): Jan Šinágl

 

[ad#velkadolni]

Redakce
Sledujte PP

Sdílejte článek:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (9 votes, average: 2,44 out of 5)
Loading...