Vídeňané mají nový „hlavák“. Centrální nádraží stálo miliardu eur. Po čtyřech letech výstavby otevřel nedávno rakouský prezident Heinz Fischer oficiálně nové vídeňské nádraží Wien Hauptbahnhof. Dálkové vlaky tam začnou zajíždět až od prosince. Zatím je v provozu obří obchodní centrum a stanice slouží cestujícím regionálních spojů. Čtyři roky trvající stavba v hodně jedné miliardy eur, tedy 27,5 miliard korun, byla totiž jedním z největším infrastrukturních projektů Rakouska všech dob. Do plného provozu by pak mělo nádraží vejít v roce 2015, kdy se sem přesměrují i regionální vlaky, které zatím končí ve stanici Westbahnhof. Poté se počítá s frekvencí tisíc vlaků a 145 tisíc cestujících denně. Ani v roce 2015 však stavební práce kolem nádraží neskončí. Spolu s dopravním uzlem vzniká v okolí celá nová čtvrť o velikosti některých vídeňských okresů. Počítá se, že zde vznikne obytná a kancelářská čtvrť s 5 tisíci byty a 20 tisíci pracovními místy. Své nové sídlo si zde staví třeba Erste Bank, matka České spořitelny. Definitivně by mělo být vše hotovo až mezi roky 2019 a 2020. Celková investice, tedy nádraží včetně okolních budov, financovaných vedle rakouských drah ÖBB i soukromými investory a městem Vídeň, vyjde na čtyři miliardy eur, tedy 110 miliard korun.

.
No a o něco podobného se snaží už desítky let mé rodné Brnéčko, kterýmu nějací blbečci přezdívají Krno. A rozhodli se, že ten hnus uprostřed města Brnu stačí. Tak do projektu furt házejí vidle a udělali si z toho politický byznys. A ty argumenty. Třeba  intelektuálně alternativní výroky o tom, jak všude v těch správných západních zemích to jezdí až do centra a my to tady chceme dát někam na periferii (každý takový komentující prokazuje minimálně to, že ještě nieviděl mapu Brna), protože přeložka činí 700 m. Kamarád radní jeden večer věnoval tomu, že srovnal podobná města v Rakousku s Brnem… Rakousko je na tom historicky podobně, dráha se zde rozvíjela ve stejné době. Takže:
Brno – 371 371 obyvatel – Nádraží u řeky – Náměstí svobody – 3,1 km
Linec – Rakousko – 191 107 obyvatel – Nádraží – Hauptplatz – 3,2 km
Graz – Rakousko – 265 318 obyvatel – Nádraží – Hauptplatz – 1,9 km
Salzburg – Rakousko – 148 521 – obyvatel – Nádraží – Alter Markt – 3,5 km

.
Takže závěr: Rakouská města Graz, Linec a Salzburg jsou sice všechna menší, ale historicky, urbanisticky a dopravně velmi podobně řešená jako Brno. Vzdálenost mezi hlavním nádražím a centrálním náměstím v historickém centru je zcela srovnatelná s nově uvažovaným nádražím u řeky v Brně a argument o tom, že v jiných městech Evropy jsou nádraží v centru neobstojí…A k tomu jiný kamarád dodává: Proboha, proč tak trváte na tom nádraží v centru? Kromě toho, že si nedokážu představit jak se dá něco, co stojí v zatáčce narovnat, má jeho poloha ještě jednu obrovskou nevýhodu: koleje, co k němu vedou, rozdělují město na dvě části. Na Bronx v oblasti Křenove a centrum města. Koleje jsou prostě koleje a nelze je tak snadno přejít nebo podejit. Tudíž přesun nádraží má velký smysl i z globálního urbanistického pohledu pro cele město. No tak asi tak.

.
A tahle parta odmítačů rozvoje města co založila svoji politickou kariéru na zesměšňování primátora, odmítání nádraží a podobných věcech teď bude řídit město. Bůh buď Brnu milostiv.

 

[ad#hornisiroka]

 

A ještě chvíli zůstaneme v Brně. Brno patří do Unesca, myslí si budoucí náměstek Matěj Hollan. Vystudoval muzikologii a dlouhodobě se zajímal o kulturu. Teď ji Matěj Hollan z hnutí Žít Brno jako náměstek primátora začne řešit na brněnském magistrátu. Podle Hollana je důležité, aby se město začalo víc věnovat také institucím, které nemá přímo na starost. „Postavíme se za ně a budeme je propagovat,” slíbil Hollan. Kromě toho se bude snažit veškeré kulturní organizace podporovat i z brněnského městského rozpočtu. „I přesto, že město na ni dává hodně peněz, pořád je brněnská kultura silně podfinancovaná,” uvedl budoucí náměstek.

.
K tomu na FB napsal jeden radní. Bože to jsou kydy… To je na zbláznění… Já to samozřejmě chápu, když je volební kampaň, že někteří jsou schopni papouškovat sebevětší hovadiny… Ale vyjadřovat se k něčemu, o čem ještě nezískali ani představu jak to funguje je podivuhodné… V Brně žiji, takže bych byl rád, aby fungovalo co nejlépe, ale mám obavy, že nezačínají moc dobře… Brno nevystoupilo z UNESCO, ale ze spolku českých měst, která jsou v Unescu. Mimochodem v tom spolku není dlouhodobě ani Praha. Vystoupilo proto, že financovalo většinově provoz toho spolku, že mimo vydání jakási brožury to mělo nulový přínos. Nejen pro Brno…

 

Jasně, s tím, že město Brno má špatně fungující propagaci se dá souhlasit, ovšem řekne-li budoucí náměstek přes kulturu bez toho, že by se podrobně seznámil se strukturou rozpočtu na kulturu, že “Výdaje jsou vysoké, ale přesto je kultura podfinancovaná”, tak je v tom jednak jistý rozpor a jednak ten výrok vůbec nezohledňuje to, že ve výdajích na jednoho obyvatele dává na kulturu Brno vůbec nejvíc peněz…
Tak nevím, neměli by se vrátit k osvědčené satiře na svém webu? Ta jim šla dost dobře. 

 

No a taky trochu z Evropy. Evropská komise je zase plná komunistů. Je to v Bruselu už taková pěkná prvolistopadová tradice. Nastoupí nová Evropská komise a komisaři hrají s voliči “oko bere”. Kdo přesněji trefí, kolik je v Komisi komunistů, vyhrává. Když jsme vstoupili do Evropské unie v roce 2004, vlády se ujala Barrosova první Komise. V ní účinkoval např. usvědčený defraudant Jacques Barrot, ale mimo něj byli členy Komise Siim Kallas z Estonska, bývalý člen Nejvyššího sovětu Sovětského svazu. László Kovács z Maďarska, velký přítel diktátora Kadára a člen ÚV Komunistické strany Maďarska. Česká republika ke svojí ostudě do této Komise poslala Pavla Teličku, režimního oportunistu, který v 21 letech vstoupil do KSČ. Předseda Barroso sám pak byl v mládí přesvědčeným obdivovatelem předsedy Mao Ce-tunga. Nigel Farage tehdejší Komisi ohodnotil těmito slovy: Druhá Barrosova Komise pak připomínala spíše politbyro Sovětského svazu. Opět vedená maoistou Barrosem, komunistický aparátčík Kallas se stal místopředsedou této Komise, další místopředsedkyní se stala Cathy Ashtonová, která působila v Kampani za nukleární odzbrojování, jež brala dary od Komunistické strany Velké Británie. Česká republika nominovala absolventa KGBáckého Státního institutu mezinárodních vztahů v Moskvě a člena KSČ Štefana Füleho a Slovensko nominovalo jeho spolužáka Maroše Šefčoviče.

.
Mohli bychom obě uplynulé Komise rozebírat ještě podrobněji, ale komunisté nemusí tesknit po loňských snězích. I nová Junckerova Komise je dostatečně bohatá na komunistické kádry. Vezměme je jednoho po druhém.  Nechápu, proč se spousta lidí podivuje nad bolševickými nápady EU:

 Místopředsedové Evropské komise:
 Federica Mogherini z Itálie: členka Komunistické federace mladých od roku 1988, poté Demokratické strany, což jsou též přejmenovaní komunisté.
 Kristina Giorgieva z Bulharska: profesorka ekonomie na „Vyšším institutu ekonomie Karla Marxe“ v Sofii v letech 1977 – 93.
 Andrus Ansip z Estonska: v letech 1986 – 88 aparátčík Komunistické strany Estonska.
 Maroš Šefčovič ze Slovenska: bývalý člen KSČ a absolvent kágébáckého Moskevského institutu mezinárodních vztahů v letech 1985 – 90.
 Komisaři:
 Neven Mimica z Chorvatska: komunistický aparátčík v oblasti zahraničního obchodu a diplomat v bývalé Jugoslavii.
 Pierre Moscovici z Francie: bývalý člen trockistické „Revoluční komunistické ligy“. 

 

[ad#hornisiroka]

 

A trocha bulváru: Muž v Brně utekl před policisty a schoval se v záchodové míse. Brněnská policie v sobotu odpoledne pátrala po muži s psychickými problémy. Poslední svědectví poskytl člověk, který spatřil osobu brodící se přes Svitavu. Vzápětí policisty kontaktovali vystrašení lidé se slovy, že jim do bytu vnikl neznámý člověk bez bot a zamkl se v koupelně. O události informoval ve středu mluvčí brněnské policie Pavel Šváb. Policisté zamířili do nově rekonstruovaného bytu v centru  Brna . Muž za dveřmi koupelny nekomunikoval, proto ji policisté násilím otevřeli. „Hlídce se naskytl poněkud nezvyklý pohled. Muž měl nohy ve vzduchu a hlavu v záchodové míse. Do té navíc proudila voda z přívodní hadičky od pračky. Agresivního muže nakonec hlídka udolala za použití taseru a mohla jej předat do péče lékařů,“ sdělil Šváb. Zas měl kliku. Mohl spadnout do hajzlu s Onderkou. To mi evokuje básničku. Když tě život omrzí, stane se ti peklem, skoč po hlavě do hajzlu a přikryj se deklem.

 

A z mého života: Z diskuze k mému blogu. Pane Paulczynski, při Vaší zmínce o Rejžkovi, jsem si vzpomněl na Josefa Kudláčka, coby vydavatele Českého deníku, později týdeníku, kam zmíněný Rejžek také přispíval svými sloupky. Tento vydavatel před, zhruba, 20-ti lety popsal čtyři varianty možného vývoje svobody a demokracie u nás. Mimo jiné i tu variantu, že se k vládě dostane, dnešním jazykem, široká fronta bolševiků, estébáků, elitářů, povýšenců, kavárenských intelektuálů, extrémistů, revolucionářů a jiných nepřátel svobody a demokracie. Tenkrát jsem si pomyslel, že se Josef Kudláček přinejmenším zmýlil. Touto cestou se mu omlouvám. Jsme ve vleku Brusele, kde se to nepřátelstvím ke svobodě a demokracii jen hemží. EU vedou bolševici, elitáři, povýšenci a jiní zkurvenci, proto se nedivme domácí politické “reprezentaci”. Modus operandi levicových šílenců je stále stejné – držet vystrašené stádo lidí, občanů, v neustálých hrozbách všehomožného, vyvolávání krizí vlastní činností, aby následně tyto krize využili pro posílení mocenských nástrojů na úkor svobody občanů, demokracie a ještě, s naprostou arogancí jim vlastní, doslova kradou peníze těm, které chtějí porobit k obrazu svému.  A mnoho hlupáků, včetně našich, jim tleská až necítí ruce. Čím větší snahy několika set lidí, včetně bankéřů, zvláště ECB, takto vést EU, tím bolestnější pád to pro VŠECHNY občany státního patvaru, zvaného EU, bude. Lidský život pro konstruktivisty nemá žádnou cenu. Takže to moc srandy není.

 

A na Fejsbůku napsali:

 

  • Naše Anča ve frontě na Národní. Musím se přiznat, že letos jsem z toho měl dost rozporuplný pocity. Nějak mi nesedly ty davy (přitom bych mel bejt rad), a dost divne na mě působil ten cirkus, kterej letošní výročí na Narodce provázel. Fakt nevím, co maj společného s listopadem 89 stánky s městskejma kompostovacema a agitatori DE/Rekonstrukce statu, který tady umetli cestičku nástupu StBaka Babise k moci.
     Ataky na Zemana nechám bez komentáře. Jen mi prijde trochu zcestny, že za největší nebezpečí pro ČR je považován senilní pán se sklony k alkoholismu, kterej se snaží za každou cenu přilákat pozornost svejma priblblejma vyrokama a zavzpomínat tak na velkou slávu z devadesátek, zatímco vedle si bez povšimnutí a za tichého mlčení tzv. elit Babiš privatizuje republiku.
  • 17. listopadu, v den, kdy demonstranti pokřikovali na prezidenta Zemana (jedním z hlavních důvodů bylo i jeho „lezení do zadku“ Číně, jak to nazývají), se dohodli australský ministerský předseda Abbott a čínský prezident Si ťin – pching na vytvoření zóny volného obchodu mezi oběma zeměmi. Předpokládám, že demonstrace u australské ambasády v Praze bude následovat…
  • Až se bude v Národním dávat hra ze života hrdinek a nositelek Havlovy ceny Vzbouřených pussynek, hlásím se do role jednoho z těch co je jebali.
  • Ladislav Větvička Mohl by kdosik těm mladym, krasnym, neorganyzovanym lidem, keři se nezavisle a neorganyzovaně nahodou potkali na Narodni třidě a uplně nezavisle si všeci přinesli uplně stejne červene kartičky, že ten pohled je odporny, hnusny a vzbuzuje v nas, o trochu staršich lidech, velice nepřijemne vzpominky na masově organyzovane akce, rude šatky, rude prukazky a podobne svinstva?
  • Ruská TV představila Bimba jako disidenta a bojovníka za lidská práva…ČT představila ty dvě děvčice jako punkerky…Jdu si raději číst nějakou hezkou knížku… Třeba Základy stupidologie od MUDr. Františka Koukolíka, DrSc. kapitolu Propaganda a logické klamy. V podkapitole nazvané Základní nástroje propagandy je jedním z těchto nástrojů označena i metoda Cejchy a svatozáře…
  • Babiš: 17. listopad nám přinesl možnost cestovat.
    ČT: Kde jste byl 17. listopadu?
    Babiš: V zahraničí.
  • Fakt jsem si řekl, že od politiky budu co nejdál. Dneska je toho ale všude okolo tolik, že se tomu nelze vyhnout.  Rád bych tedy politikům i “politikům” něco vzkázal:  ” NECHTE NÁS NA POKOJI, NEJSME VÁŠ MAJETEK”.  Nepotřebuji žádného potentáta, aby mi přikazoval, čím mám doma svítit, do kolika má byt otevřen můj obchod, v kolika letech musí mé dítě do školky, co musím povinně očkovat, jestli si smím pokácet strom, který jsem si vysadil na svém pozemku atd. Řešte si veřejné věci a nezasahujte do našich osobních svobod, ctěte vlastnická práva a lidskou individualitu.
  • Masakr, z francouzského massacre = vraždění, krveprolití (František Trávníček: Slovník jazyka českého)
    To jen coby připomínka, že než začne o něco spor, měly by se definovat pojmy…
  • Krnáčová zakázala v Praze na radnici alkohol. Prý vzhledem ke koalici mohla nechat aspoň zelenou.
  • Jedna z členek Pussy Riot v rozhovoru:  My ovšem víme, že v Česku je báječná kultura politického projevu, jakou míval Václav Havel. Jeho texty a jeho pevnost na nás měly velký vliv. Když jsme byly ve vězení, četly jsme si ty texty. Chtělo se mi na ty texty reagovat v době, kdy jsem byla ve vězeňském táboře.
     Dodávám: Fešácký kriminál s velkou knihovnou nebo zostřený trest? Svatá prostoto!
  • Středula je fakt týpek, má pocit, že když kapitalista ze zákona na vánoce zavře, tak že mu zbudou ty peníze, které nemusí vydat na platy o těch svátcích. To, že se by se ta nadhodnota vyprodukovala z toho svátečního prodeje mu vůbec nedochází,
     A Středula je odvážnej a jde dál, on prostě ty nevydělané peníze požaduje rozdat těm zaměstnancům, kteří mnohdy proti své vůli, díky poslancům, senátorům a odborům, nemůžou do práce i když by chtěli.
     Prostě podle šéfa odborů, kapitalista má platit, ne za odvedenou práci, ale proto, že ty prachy prostě má.
  • Až šéfové velkých firem obsadí všechna ministerstva, bude konečně klid na práci. Politika nás přestane obtěžovat. A demokracie taky.
  • Děkuji pravdě a lásce za důstojné oslavy pádu režimu vraždícího své odpůrce. Ten dav co si k tomu zblbli za nic nemůže. To je Hubálkova 1/3.

 

[ad#velkadolni]

 

A fór na konec: Přišla slečna k plastickému chirurgovi. Pane doktore, chtěla bych udělat plastiku prsou. Představuji si asi tak čtyřky. Milá slečno, čtyřky nemáme, ale můžu vám místo toho nabídnout jedničku prdel.

 

 A to je dneska všecko.