Když létají třísky, kácí se les
ŠTĚPÁN CHÁB
Solární baroni, velekněží i velkokrálové dřou bídu s nouzí. Výrobci solárních panelů z Evropské unie se už několik měsíců obrací na vedení unie, aby jim pomohlo s o polovinu levnější konkurencí z Číny. Několik měsíců odsouvané řešení vedlo až k možnému lavinovitému zhroucení byznysu se solárními panely. Teď, po několika měsících oné bídy a nouze, se solární uctívači Matky Gaiy a vlastních peněženek a jejich naditosti, dočkali. Bude se zasahovat. Všechny členské země se k tomu musí dobrovolně zavázat.
Začněme jedním prostým faktem, o který si lámeme v poslední době nohy den co den. Výroba solárních panelů je extrémně energeticky náročná. Rozhodně ve srovnání s Čínou, kde rostou uhelné elektrárny mnohem rychleji, než naše plány na rušení těch našich. A protože Čína má ekologii v globálním hledisku tak trochu na háku, má i levnou energii. U nás točíme mlýnkem v opačném směru. U nás co rozhodnutí, to zhoršení situace na energetickém trhu. Ostravská huť Liberty je toho krásným příkladem. Energeticky náročný průmysl jde prostě do stoupy první. Na řadě mohli být výrobci solárních panelů. Protože i jejich produkce je energeticky nesmírně náročná. Jenže to z ideologického hlediska nesmíme dovolit.
Kuriozita z Politica. Server Politico zmínil i odborníky, kteří kritizují Čínu. A je to věta kouzelná. Lepší než nějaké avada cedavra (pardon, čtu teď dětem před spaním Harryho Pottera, tak jsem toho plný, nějaké české hokus pokus by bylo jistě lepší). „Tato opatření by de facto zvýhodnila výrobce z EU před čínskými vývozci, jejichž výrobní procesy odborníci obviňují z porušování lidských práv.“ Nemáš-li argumenty (než ty, že bys zkonstatoval, že Green Deal je šílenost), dej do obvinění porušování lidských práv. No není ten svět legrační místo? Troufám si, možná trochu pomýleně, nadhodit otázku, jestli je Čína skutečně stále ve své tyranii v minulém století, nebo jestli její ekonomický rozmach nezpůsobil, že těch porušení lidských práv je méně a méně. Ona k tomu ekonomická prosperita prostě vede.
Podívejme se na to trochu pragmaticky a s ohledem na realitu. Dobrá, můžeme zkonstatovat, že hubíme svou planetu a že, jak napsal loni server A2larm, budeme letos v létě chodit v azbestových oblecích, abychom se neuvařili. Mám své vážné pochybnosti, ale ty dejme stranou a podívejme se na politiku Evropské unie.
V osmdesátých letech byl celosvětovým problémem freon v ledničkách. Fakticky a průkazně zvětšoval ozonovou díru a skutečně se stal ohrožením života na planetě. A všechny státy světa se dokázaly, i přes existenci železné opony a velké řevnivosti velmocí, prostřednictvím OSN dohodnout na tom, že freon přestaneme používat. K čemu jsme se celosvětově dohodli, to jsme celosvětově také provedli. Freon ukončil svou čtvrt hodinu slávy a odebral se na smetiště dějin. A jak potvrzují vědecké poznatky, ozonová díra se s jistým zpožděním po našem celosvětovém rozhodnutí zacelila. Výborně, potlesk ve stoje, panáček a na zdraví. Zachránili jsme svět před sebou samými. A to tak, že jsme se dohodli.
Teď? Evropská unie oznámila svůj Green Deal. Sice se snažila dosáhnout celosvětové spolupráce a nastolení stejných podmínek, ale nebyla vyslyšena. (Už jen proto, že její moc a vliv očividně uvadá a světová ekonomika se začíná točit v jiných částech světa). Přesto nastartovala svůj Green Deal a odmítá z něho slevit. Na čemž se začaly přiživovat jiné ekonomiky. Počínaje naším spojencem USA, až po našeho ekonomického protivníka Čínu, nemluvě pak o Africe, která na našem chudnutí jedině zbohatne. Nikdo z nich nezavádí tak drakonická opatření jako Evropská unie. Naopak, USA přetahují firmy a společnosti z Evropské unie na své území. Nabízí násobně nižší ceny za energie, daňové zvýhodnění a bonusy s menšími enviromentálními pojapanostmi v legislativě. Čína na druhou stranu perfektně konkuruje levnou prací a levnými energiemi, nově i technologikým pokrokem. To, že výrobci solárních panelů v Evropské unii křičí, že je o polovinu levnější panely z Číny položí, mluví za vše. Nedokážeme konkurovat. A nedokážeme konkurovat právě proto, že jsme si tu zavedli pravidla, která nám to nedovolí.
Jsem tedy pro to, abychom začali s Čínou a USA soupeřit o to, kdo postaví víc uhelných elektráren? Ale kdeže. Rozumnější by přece bylo, aby se dohodl celý svět. Jako u freonu, který fakticky ohrožoval život na planetě. Pokud nedojde k dohodě, jen získáme status toho nejchudšího a nejpitomějšího kontinentu na planetě, který pro vlastní ideologické zaujetí zabil svou ekonomiku i prosperitu. Ale odvážil bych se jít ještě dál. Nepostavit politiku na zákazech a regulacích. Ale na vývoji. Na celosvětovém vývoji takových technologií, které sníží emise plánovaným způsobem a v plánovaném množství. Všimněme si těch často proklínaných devadesátých let v České republice. To byly roky, kdy jsme pro čistotu životního prostředí udělali za posledních třicet let nejvíc. I bez Green Dealu, ale za pomoci inovací. Není to lepší cesta?
Z logiky věci vyplývá, že naší snahou zachránit planetu, zničíme sami sebe. Nejdřív zavedeme taková opatření, která odtud vyženou průmysl. Ten, který tu zůstane, se bude dožadovat státních a unijních podpor. Začneme je více dotovat. To ke kolapsu povede ekonomiku států a tedy k masivnímu zvyšování daní, abychom mohli přeregulovaný průmysl dotačně utáhnout. Zároveň to povede k izolaci od zbytku světa, protože musíme náš prostor ochránit před násobně levnějším průmyslem třetích zemí. To povede k chudnutí obyvatel a k sociálním bouřím. To zase povede k volebním výhrám politických stran, které se s tím nebudou párat. To povede k naprosté destabilizaci v Evropské unii a k jejímu možnému rozpadu. Unijní politici ovšem odmítají ustoupit. Zachraňujeme planetu, vykřikují zpoz svého mesiášského komplexu. Ale použít takovou diplomacii, výsledkem které by byl celosvětový soulad v opatřeních, to už jsme zapomněli. My se radši izolujeme, planetě na chvíli ušetříme několik málo jednotek procent emisí, a pak to tady za velkého řevu zavřeme.
Kuriózní je, že Čína může počkat několik málo let, až si zlikvidujeme vlastní průmysl, a pak na hromadě svého bohatství začít dělat skutečná ekologická opatření. Ale už bez konkurence z Evropy. Kuriozitu trochu kalí to, že Čína státy Evropské unie na kolenou nechce. Z jednoduchého důvodu. Na zbídačeném kontinentu nevydělá. A ona vydělat chce. Chová se kapitalističtěji než my. My už si jen tiše pobrukujeme internacionálu. Ale že se nám ty role pěkně prohazují, jen co je pravda.
- To se to všude mele - 4.12.2024
- Spolupracuji, abych to rozložil zevnitř. Oblíbený lovesong bezpáteřníka - 4.12.2024
- Nic se nenaučili - 4.12.2024
Tak dozví se pravdu že fotovoltaiky a větřáky nikdy nevyrobí tolik energie co se dalo na materiály, distribuci a výstavbu? A jede to jen díky tradičním zdrojům na dotace, komedie. Takže co uhlíkové 100. pičky.
Kontrolní otázka: jak může evropský solární byznys konkurovat čínskému, když výrobu i know how přelily nadnárodní solární byznysmeni již dávno do Číny, kvůli tomu že v Číně je levnější pracovní síla a Čína má levnější energii a levnější a dostupnější suroviny pro výrobu solárních panelů?
Otázka od věci: Je ukrajinské obilí skutečně ukrajinské, když půda na které se pěstuje patří cizím, převážně americkým finančním spekulantům?
Ekologická, rentabilní a výhodná výroba panelů, jejich provozování a údržba. A ještě ekologičtější, rentabilnější a výhodnější likvidace těch zničených nebo těch co už dosloužily…
Solární patroni pak začnou kvičet o nehorázné výši nákladů na demontáž a zničení použitých panelů, začnou vydírat energetickou dostatečností, ekologií a vykvičí si, jak jinak, státní dotace, granty, další navýšení cen energií. A celý cyklus znova dokola a dokola…
V reálu bude ekologická likvidace znamenat, že se panely buď uskladní ve velkých řízených skládkách a úzkostlivě za drahé prachy zahrabou kdesi v Evropě (očekávání, že nejmíň jedna taková díra bude i na území ČR, se už teď jeví jako vysoce pravděpodobné) za směšné výpalné, jehož ne nepodstatná část zmizí v kapsách politiků, nebo se odveze obrovskými loděmi za čouzení obrovských dieselových motorů kamsi do Afriky nebo Asie a tam bude „volně pohozena“ v nějaké vybydlené lokalitě.
Hlavně že máme tudlenctu ekologii, že greténci?
Nejtvrdší extremisté určují politiku EU. Jsou to skuteční zelení Khmérové. Oni vědí co způsobí, jenže oni to tak chtějí. Protože jejich ideálem je „život v souladu s přírodou“. To ale není žádný lepší život, ale brutální bída. Znevolnění a otročení na způsob středověku. Tedy samozřejmě jen pro poddané.
Klimatická agenda je sama o sobě velmi pochybná. Avšak kdyby se jí chopil někdo alespoň se zbytky mozku, investoval by nejprve do alternativ. Např. do výzkumu jaderné fúze. Nebo alespoň do výzkumu levných akumulátorů, které nedegradují. Teprve s úspěšnými výsledky by vypínal stávající zdroje, které jsou podle ideologie „špinavé“. Jenže pro zelené šílence je i jaderná fúze nežádoucí. Prý by vedla k „vydrancování nerostného bohatství planety“. Proto zakazují, ale nenabízejí alternativu. Cílem je bída, které říkají zničení kapitalismu a konzumu.
Zapomínáš na oceány, tam už se toho nepotřebného utopilo
…“budeme si moci kupovat jen ty dvakrát dražší s původem z EU. Pro lidi to znamená jediné – bude se dál chudnout vstříc greendealovému hrobu“…
…Mám drobný dotaz. Kdo vás nutí kupovat soláry? Kdo vás nutí vytápět barák tepelnými čerpadly?
…Jsem pamětník, proto si velice dobře pamatuji obrovský boom elektrických kotlů. Taky jsem si ho chtěl pořídit, ale díky bohu, nestihl jsem to. Pak zvedli cenu elektřiny.
…Následovala plynofikace, té jsem sice podlehl, ale pořídil jsem si pouze troje Wawky a komíny jsem si naštěstí ponechal, stejně jako kachláky na dřevo.
…Pak následovala akce výměny kotlů na uhlí za plynové, jak to dopadlo, všichni víme.
…Následně plynové se měnily za kotle na štěpky a „super“ kotle kondenzační. Ovšem štěpky se tak zdražily, že lidi začali topit dřevem.
…Vše bylo podpořeno miliardovými dotacemi, by mě zajímalo, kdo na tom stále dokola vydělává. Že by nějací „Zelení“?
…Teď jsou zase v módě soláry a tepelná čerpadla. Soláry v zimě nevyrábí, čerpadla netopí.
…Syn staví barák a sdělil mi takové malé tajemství, že čerpadlo v zimě vytopí pouze tzv. pasivní domy. Ten jeho s pozemkem bude stát 12 melounů, aby dosáhl na jakési hodnocení „D“ nebo „C“ !!! Ptal jsem se ho, čím bude topit v případě zatažené oblohy a výpadku proudu a prý den dům vydrží dva dny bez topení. A co týden, ptal jsem se. Odpověď: To nevím. Doporučil jsem mu komín a kachlový krb s tepelnou vodní vložkou, napojenou na podlahové topení. Zvažuje to, ale s viditelným odporem.
Chábe, koukám tvoje světlá chvilka uplynula, z logiky věci vyplývá už cca 100 let , že o žádnou planetu natož životní prostředí nikdy nešlo, nejde a ani nepůjde , kapišto ??
Celá ekologie je jen lež a podvod. Pokud má někdo nějaký protiargument sem s ním. Něco co se dá měřit. Nebo jinak o věřit.
„“Všimněme si těch často proklínaných devadesátých let v České republice. To byly roky, kdy jsme pro čistotu životního prostředí udělali za posledních třicet let nejvíc.““
…Jojo, Štěpánku. I dnes se snažíme – ostravská huť Liberty je taky znečišťovatel ovzduší – tak ji taky zlikvidujeme, stejně jako ostatní továrny v těch Vámi oslavovaných „devadesátkách“. K čemu něco vyrábět doma, vždyť to můžeme dovézt – jak mi řekl můj syn inženýr, který je ve vašem věku! A to se už děje – a nadhodnotu sklízejí místo českého státu jiní!
EU „řídí“ deb.lové a zločinci.
Měli by dostávat výplatu dle výsledků své práce. Chudnou lidé, kteří je nedobrovolně platí, budou chudnout i oni.
Třeba by je to přesvědčilo.
Kraví mozky pod komandem Lejnové se pokoušejí střelit do vlastní nohy?
Namísto propagace a podpory firem které by mohly instalovat ty „placky“ všude na střechy a „přebytečná“ okna o balkonech na panelácích nemluvě pomocí laciných zařízení z Číny,
tak se snaží oživit zombie typu Siemens vyrábějící
mj. i ty „vrtulovníky“,
kterých už dávno mají v obcích plné zuby.
Mě by se například líbily žaluzie vyrábějící elektřinu na pohon mých notebooků a nabíječek,
jakož i ventilátorků na ústředním topení i jinde.
Akumulátor s USB zásuvkami je pak už jenom prkotina, že.
*
Dnes v rozhlase zase vykládali o masívním dovozu řezaných květin z jihoamerického Ekvádoru do Evropy.
Skvělé pro gryndýl,
toho leteckého čmoudu a navíc energie pro chlazení květin na tzv. JOGURTOVOU TEPLOTU,
což je něco málo nad nulou,
protože dosti pochybuji,
že standardní letadla mají nějaké chlazení z venkovního prostoru?
Tesla byla nucena přerušit výrobu v březnu poté, co žhářský útok na elektrický stožár ohrozil napájení továrny. Krajně levicová extremistická „Volcano Group“ uvedla, že zaútočila na rozvodnou síť.
Odpůrci rozšíření, které by zahrnovalo nákladní sklad a vyžadovalo mýcení lesů, tvrdí, že jejich obavy se týkají především životního prostředí.
—Kritizují výrobu elektromobilů—- obecně a jako důvod uvedli obavy z možného znečištění místní pitné vody.
Aktivisté také uvádějí ničení životního prostředí v zemích jako Argentina nebo Bolívie, kde se těží nerost lithium, potřebné pro baterie elektromobilů .
více zde
https://1url.cz/a1MPK
————————-
To je vtip? )))…tak co vlastně chtějí? ))))))
a další, prej—„cituju..Dnes jsme zde, abychom upozornili na továrnu Tesla v Grünheide kvůli ničení životního prostředí zde v Grünheide,“ řekl Ole Becker, mluvčí aliance Disrupt Tesla.
„Ale také za ničení životního prostředí v zemích jako Argentina nebo Bolívie , kde se těží lithium, které je potřeba pro tyto baterie a které způsobuje strašlivé ničení životního prostředí tamním lidem, ale také životnímu prostředí.“
https://1url.cz/a1MPe
———————–
No, né BLK BLIK, už JIM SVITLO z čeho se dělá baterie )))
aktivistům )))