8.3.2016
Kategorie: Ekonomika

Kdo na to má?

Sdílejte článek:

IVAN BEDNÁŘ 08|03|2016

Březen není jen měsícem MDŽ a příchodem jara. Březen je také měsícem, kdy  OSVČ musejí zaplatit daně z příjmu. Kdo by platil daně rád?

Jenomže ono v současné době nejde jen o daně (z příjmu a odvody, tedy daň sociální a zdravotní), na které pracujeme bezmála půl roku – tzv. den daňové svobody, tedy pomyslný okamžik, od kterého jde veškerá mzda na konto občana, nastane letos 20. června, tedy o dva dny později než v loňském roce. Do té doby veškerý příjem občana připadá státu.

[ad#clanek-respo]

Ale je mnoho jiných povinných poplatků a finančních povinností. Jen namátkou:

Nejznámější jsou pochopitelně poplatky za veřejnoprávní televizi a rozhlas. Že se na řadu programů v ČT nelze dívat, že ve zpravodajství dochází k nekorektní politické manipulaci, v prospěch některých politiků, že královské výběrčí poplatků nezajímá. Ročně si Česká televize přijde na slušných 7 miliard korun z našich kapes.

Zákon nám nařizuje jednou za rok provést revizi kotlů. Kontrola má stát cca 1.500 Kč. Kotlů v ČR je kvalifikovaným odhadem něco mezi 350 až 400 tisíc. No budiž, každopádně je to cca  pět set až sedm set miliónů korun, vytažených z naší kapsy. Pokuta za neprovedení revize je 20.000 korun.

Kontrolovat se ale nebudou jenom kotle, ale také komíny. Od roku 2011 povinně každý rok. Cena za jeden komínový průduch minimálně 600 Kč. Za další 400 Kč. Máte-li dva komíny, což bývá nejčastější případ, zaplatíte tisíc korun. Protože každý kotel musí mít svůj komín, vynásobte oněch 350 – 400 000 kotlů tisíci korunou, a je tady dalších 350 – 400 milionů korun vytažených z naší šrajtofle.

Za nedodržení může uložit protipožární inspekce až pětadvaceti tisícovou pokutu. Ví pan ministr, že to je víc než průměrný důchod za dva měsíce? Nebo víc než průměrná čistá mzda za měsíc, přičemž šedesát procent lidí na tu průměrnou mzdu nedosáhne?

Chystané zvýšení poplatků za vodu a odvoz odpadu bude podle Sdružení místních samospráv stát domácnosti až 6.000 korun ročně navíc. Návrhy směřují nad rámec evropských směrnic a zvýšení poplatku za skládkování odpadu pak nahrává velkým spalovnám.

Stát ale také přitvrzuje ve výběru všelijakých pokut a postihů. Neodevzdáš včas hlášení o DPH, a můžeš být o 20.000 korun chudší. Enormě se také mají zvýšit pokuty za dopravní přestupky, a to i ty, které trestají bagatelní prohřešky či opomenutí, které nikoho neohrožují. Poplatek za telefonování za volantem se má zvýšit na 10.000 Kč (až 4násobek dřívější částky), překročení rychlosti do 10 km/h 5.000 Kč (až 2násobek); do 40 km/h 25.000 (2násobek). Výše maximální pokuty má být 75.000 Kč. Slovy Jiřího Paroubka „Dámy a pánové, kdo na to má?“

Jaký smysl má pokuta za zapomenutí řidičského průkazu ve výši 10.000 Kč, když si dnes prostřednictvím internetu může kterýkoliv policajt během několika vteřin ověřit v centrální databázi, zda dotyčný řidičské oprávnění má či nikoliv?

Televizní moderátor snaživě národu vysvětloval, že za zvýšení pokut může inflace. Ta by ale musela být za posledních pět šest let téměř 100%.  Česká televize je zřejmě informovanější než Česká národní banka, která naopak už několik let bojuje s nulovou inflací a hrozící deflací.

Nejnověji je zde návrh zavést silniční daň i pro soukromá vozidla. Nestačí, že platíme spotřební daň z PHM a z ní DPH (daň z daně, ale není to jediný případ!) a cena benzínu je z více než poloviny tvořena daněmi. A že platíme dálniční známky. Teď budeme ještě platit silniční daň. A jako debilové nosit reflexní pásky, jinak zaplatíme pokutu od dvou do patnácti tisíc korun.

Tak plíživě nás stát omotává sítí daní, poplatků a pokut, až nás jednoho dne zadusí. Bude to ale za dohledu kamer, které stát pečlivě rozmísťuje na všechna možná místa.

Vedlejší produktem tohoto zběsilého počínání státu je pochopitelně rozšiřování prostoru pro korupci policistů, úředníků a výběrčích. Vždyť kdo by nepodlehl lákavé možnosti zaplatit místo 75.000 korun jen padesát, ze kterých si výběrčí polovinu strčí do kapsy. Nebo že by Andrej Babiš zavedl i ve výběru pokut elektronickou evidenci tržeb?

[ad#clanek-respo]

Stát se ovšem stará, abychom na placení poplatků a pokut měli. Jedním z opatření je, že Česká školní inspekce zakazuje mateřským školkám organizovat některé doplňkové kroužky, například lyžařské kurzy či hry na flétničku, protože jsou drahé a diskriminují děti rodičů, které si je nemohou dovolit zaplatit.

Ještě že tak.

ZDROJ: Ivan Bednář

Redakce
Sledujte PP

Sdílejte článek:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (16 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...