7.9.2015
Kategorie: Společnost

Kam kráčíš, předsedo vlády?

Sdílejte článek:

KAREL JANDA 07|09|2015

Prosil bych čtenáře, aby tento článek, který nebude dlouhý, bral, jako  úvahu o tom, k čemu by mohlo  teoreticky dojít v prostředí špiček našeho politického života v dohledné době.

Celková situace v Evropě se přiostřuje, jednotlivé země EU musí vynakládat čím dál větší úsilí a prostředky k tomu, aby čelily periodickým migračním vlnám. O tom, kdo tuto migrační masáž organizuje, bylo napsáno již dost a velmi srozumitelně.Rovněž tak o tom, kdo cvičí a financuje IS, s nímž vznik migrace souvisí.

[ad#hornisiroka]

Na  naši republiku důsledky migrace ještě nedopadly s plnou váhou, ale je otázkou ne příliš dlouhého času, kdy se tak může stát. Zároveň je zcela jistě dočasné, že zatím nejsme cílovou zemí migrační vlny.Nebudeme jí do té doby, než dojde buď ke zhroucení, nebo k radikálním restrikcím v sociálních systémech jednotlivých států EU a zvláště  těch, které jsou cílem migračního proudu.

V obou případech to potom máme špatné, protože než by náš kabinet navrhnul ze dne na den restrikce v sociálním systému, či ho patřičně z hlediska aktuálních potřeb upravil, pojede se premiér mezi tím 6 x zeptat do Bruselu, jestli to vůbec může udělat a parlament se o tom bude půl roku dohadovat. A z naší země se pak prostou relativitou událostí stane sociální ráj uprostřed Evropy, čili pro imigranty ten nejideálnější cíl.

Laciná prohlášení, obzvláště lídrů německé politiky, že se o všechny migranty stát patřičně postará, jsou postavená na vodě. Německo je sice stát hospodářsky výkonný a ekonomicky stabilní, nicméně i v této oblasti může dojít k vážné kolizi, pokud bude systém přetížen.

Postoj našich politiků k problému migrace, alespoň premiéra, vícepremiéra a některých ministrů, ukazuje na to, že i politika se musí dělat profesionálně a ne tak, jak se dělá zde. Premiér si udělal ze svých úst již doslova kropenku, neboť oplývá takovou škálou protichůdných prohlášení, že to naprosto ztrácí věrohodnost před veřejností, ale i v mezinárodním měřítku, a vznikají vážné pochyby o jeho duševním zdraví. Alespoň z mého pohledu to vypadá, jako by trpěl nějakou schizoidní psychózou (autor je lékař, pozn. red.). Jeho postoj k zahraniční i vnitrostátní situaci je nekonzistentní, to, že vydává nejednoznačná prohlášení a trpí naprostou nečinností, ho samotného deklasuje a zdá se, že je v současné situaci a ve funkci, kterou zastává, nepotřebný a zbytečný, navíc bych řekl, že i škodlivý.

Jeho kabinet dá více na různá prohlášení k nám infiltrovaných ideologů, objednává si servilní pamflety u naší vědecké veřejnosti, manipuluje sdělovacími prostředky a skutečný stav veřejného mínění drtivé většiny občanů ignoruje. Na druhé straně ukazují poslední objektivní průzkumy, že ¾ obyvatelstva jsou pro obnovení kontrol na hranicích uvnitř Schengenského prostoru.

V týdnu celkem dobře zabodoval náš bývalý prezident Klaus, jenž píše a zveřejňuje petici, namířenou proti imigraci a proti nečinnosti našich politiků a požadující ostrahu hranic a zavedení opatření, vedoucí k posílení bezpečnosti obyvatel. Potrefené husy se ale okamžitě ozvaly a označily ho za populistu. Byl to tradičně Sobotka, Chovanec i Bělobrádek. U nás se poslední dobou objevilo více petic s podobným obsahem, na této je však  pozoruhodné to, že s ní přichází právě exprezident Václav Klaus. Je to signál, při němž je třeba zvednout uši a začít větřit.

JB5419d9_m5

Jedná se přeci jen o euroskeptika, který na mě ani dnes nepůsobí dojmem, že by odešel do politického důchodu, ale jeví se mi spíše jako spící rezerva konzervativního politického směru. Hodnocení jeho role a práce v devadesátých letech 20.století je jistě kontroverzní, nicméně tímto postojem o sobě dává jednak vědět, za druhé tím ovšem fakticky vystupuje z politického šatníku a objevuje se opět na scéně. Je znám jako dobrý rétorik, dobrý soupeř v diskuzích, a politik,  zastávající dlouhodobě konzervativní linii. Nebudu se zabývat ošemetnými kapitolami z dob jeho působení, jako premiéra, protože nemá smysl se vzdalovat od tématu a chodil bych po tenkém ledu, protože neznám zase dostatek faktů pro správnou argumentaci.

Napadá mě však jedna myšlenka, jejíž uvedení v praxi by ovšem mohlo být zajímavé.

Podle článku 62/a ústavy prezident jmenuje premiéra a další členy vlády. Dále však i odvolává premiéra, a to bez dalších specifikací. Vláda našeho státu potřebuje v současné době výkonného a energického předsedu vlády, řekl bych – něco podobného, jako v sousedním Maďarsku. Pan Sobotka mi v poslední době připadá, jako mlž, vytažený z ulity, jehož jediná svalová noha, darovaná mu evolucí, ho, při absenci vápenaté schránky nemůže nikam odstrkat.

O co tedy jde? Pokud by bylo průchodné využití tohoto ústavního mechanizmu, byla by možná i výměna premiéra. Ať mi nikdo neříká, že  toto téma nezaměstnává i hlavu prezidenta Zemana. Myslím, že čeká jen na nějakou zásadní Sobotkovu chybu, a tu on, při své neschopnosti, pravděpodobně, co nevidět, udělá. Úřednický předseda vlády by byl v současné době určitě vhodnější postavou na scéně, nežli jakýkoliv jiný politický vazal, podléhající tlakům politiků, masáži Bruselu a ještě dalších lobbistických skupin. Samozřejmě se zde vyprofilovalo již více opozičních osobností zastávajících euroskeptický směr a stavících se proti imigraci. Nikdo z nich však nemá takové státnické zkušenosti a mezinárodní kredit, jako Václav Klaus. A navíc si, i při existenci určitých názorových rozdílů mezi pány Zemanem a Klausem, dokážu představit byť i jen dočasnou, ale z hlediska  řadového občana, velmi pragmatickou a užitečnou, koexistenci těchto dvou osobností v nejvyšším státním managementu.

[ad#velkadolni]

V každém okamžiku dějin je potřebný určitý druh lidí, kteří mají vlohy k tomu, aby s těmi dějinami pohnuli. Je to totiž lepší, než zahnívající a destruktivní stagnace a nečinnost, vedoucí k beznaději a k fašizaci celé společnosti. I když je Klaus dnes hodnocen občany různě, je bezesporu on tou osobností, jíž je v dané chvíli třeba.

Pokud bych byl čtenáři označen za blázna, doporučení k psychiatrickému vyšetření jsem schopen si napsat sám. Avšak jsem přesvědčen, že to není myšlenka, která by se zrodila jen v mé hlavě.

Přeji Vám hezký den.

Redakce
Sledujte PP

Sdílejte článek:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (16 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...