13.7.2016
Kategorie: Politika

JIM (Jednotné Inkasní Místo): Projekt už stál 3,5 miliardy a dokončení je v nedohlednu. Kde jsou ale ty peníze?

Sdílejte článek:

RED/JAN ŠINÁGL 13|07|2016

Ambiciózní projekt JIM na zjednodušení výběru daní, cel a pojistného stál téměř 3,5 miliardy korun. Jeho dokončení je v nedohlednu a správa daní a pojistného se nezjednodušila. Nejvyšší kontrolní úřad navíc zjistil, že peníze šly na výdaje, které s jednotným inkasním místem nesouvisely. Podle ministerstva financí veškerá pochybení padají na předchozí vlády. (Tisková zpráva).

[ad#clanek-respo]

Na to, že je nezbytné zjednodušit výběr daní, Českou republiku už 10 let každoročně upozorňuje Evropská komise. Podle údajů Světové banky trvala v roce 2014 v Česku administrace daňových povinností 405 hodin, což je po Bulharsku druhý nejhorší výsledek v Evropě. Ve 22 evropských zemích, které výběr daní integrovaly, přitom tato administrace trvá průměrně 184 hodin, přičemž například v Irsku jen 82 hodin.

Projekt JIM byl ovšem od začátku velmi ambiciózní. Integraci výběru příjmů státu takového rozsahu nemá žádná ze zemí EU. Například Bulharsko sloučilo jen výběr daní a pojistného, Slovensko daňovou a celní správu, ovšem výběr pojistného zatím ponechalo samostatně. Na rizika spojená s budováním JIM v takovém rozsahu přitom upozornila Světová banka českou vládu už v roce 2008. O rok později doporučila zřídit speciální úřad jen pro projekt JIM, aby bylo jasné, kdo nese odpovědnost za výsledky projektu. Vláda ani MF se tímto doporučením neřídily.

Jednotné inkasní místo mělo zjednodušit a zefektivnit, tedy zlevnit výběr daní, cel a sociálního a zdravotního pojistného. Jejich plátce je měl nově odvádět na jediné místo prostřednictvím jediného formuláře a fakticky tak komunikovat s jedinou institucí.

Podle kontrolorů NKÚ vyčerpaly Generální finanční ředitelství (GFŘ), ministerstvo financí (MF) a Generální ředitelství cel mezi lety 2009 až 2015 na projekt téměř 3,5 miliardy korun. Úřad prověřil využití 2,6 miliardy korun a zjistil, že peníze putovaly na výdaje, které s projektem nesouvisely. „Vedení projektu navíc tyto výdaje ani neschválilo,“ uvedl NKÚ. Podle něj přes 80 procent prostředků vyčerpalo finanční ředitelství, které z nich hradilo například běžné výdaje na pořízení, obnovu a údržbu IT zařízení, platy a mimořádné odměny svých zaměstnanců, nákupy a rekonstrukce budov, v nichž finanční orgány sídlí, nebo třeba nákup nových služebních osobních aut. Ředitelství cel zase za peníze určené na JIM nakoupilo například uniformy a opravilo velkokapacitní rentgen.

Tři miliardy korun se rozkrade a nikdo není za nic osobně odpovědný?! Hloupost, neschopnost, nebo záměr? To poslední je pravda. Jsme zemí zločinců a podvodníků – dobří vyučenci a dědici zločinného komunistického systému a jeho neméně zločinné morálky. Příští volby buď potvrdí, že tomu tak bude i nadále, pokud budou zvoleni opět stejní „politici“, nebo jejich místa zaujmou konečně ti, co chtějí sloužit zemi.

Chceme snad poslouchat stále stejné řeči odpovědných, kryjící velkopodvody ze kterých sami profitují? Chceme skončit v bídě hospodářské a mravní a být banánovou republikou? Zloději na všech úrovních nikdy dobrovolně nepřestanou krást. Kdo se nechá bez odporu okrádat, nezaslouží si svobodu a nemůže očekávat dlouhodobý blahobyt. Příští volby budou konečným potvrzením charakteru národa.

[ad#clanek-respo]

ZDROJ: Jan Šinágl 

Redakce
Sledujte PP

Sdílejte článek:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (12 votes, average: 4,92 out of 5)
Loading...