13.8.2014
Kategorie: Ekonomika

Je Evropská unie socialistický projekt?

Sdílejte článek:

OD: NEDANIM.CZ 13|08|2014

„Já myslím, že to není tak úplně pravda, že bychom byli obklopeni kapitalistickými státy, protože projekt Evropské unie je de facto projektem socialistickým.“ tvrdí Kateřina Konečná, europoslankyně za KSČM. Je to jedna z mála věcí, se kterou souhlasí i pravicově liberální člověk? Je Evropská unie socialistický projekt? Kateřina Konečná dále tvrdí: „Chceme měnit Evropu z byrokratické na socialistickou.“

 

[ad#hornisiroka]

 

Jak si můžeme všimnout, tak v Evropské unii funguje pouze jakýsi vnitřní trh. Země mohou mezi s sebou volně obchodovat a lidé mohou volně migrovat. Problém nastává mezi EU a zbytkem světa. Zde je patrné, že politika Evropské unie není liberální, protože jinak by se snažila docílit bezcelního styku se všemi zeměmi na světě. Místo toho se uzavírá do vnitřního trhu, do kterého nechce pouštět například levné potraviny z rozvojových zemí.

 

Tento vnitřní trh však není volným trhem. Je plný regulací a každý den Evropská komise vymýšlí nové regulace a prakticky žádné staré neruší. Tyto regulace velmi omezují podnikání a dokonce často omezují výběr spotřebitelům. Příkladem za všechny může být zákaz klasických levných žárovek.

 

Kromě regulací je tento prostor plný národních i evropských dotací a nejrůznějších transferů. Státy zde berou občanům, kolem 50% toho co si poctivě vydělají, přes složitý daňový systém, ve kterém se orientují pouze vystudovaní odborníci. Z této poloviny jde něco na pomoc sociálně slabým, na důchody, na infrastrukturu, ale největší část těchto prostředků jde jako dotace zemědělcům a dalším zájmovým skupinám.

 

Terminologicky toto státní zřízení může připomínat fašismus, protože Hitler ačkoliv byl národním socialistou, tak nechal firmy podnikat, ale museli ho poslouchat. To samé se děje v Evropské unii. Firmy mohou podnikat, ale stále více firem je nuceno podnikat v oborech, které si Evropská unie přeje, protože obory které má ráda tak dotuje, a ty které ráda nemá tak reguluje a zatěžuje daněmi (daně jsou ve skutečnosti na všechny obory stejné, ale ty „oblíbené“ je dostanou zpět ve formě dotací).

 

 

Dále tu jsou stále snahy mít jednotné symboly, jednotnou armádu, jednotný sociální systém, jednotné daně… Právě jednotné daně shledávám jako obrovský problém. Pokud si země EU nebudou konkurovat po daňové stránce, pak budou daně neúnosně vysoké a nebude možné se přestěhovat do příznivějšího prostředí, pokud se nerozhodnete zcela opustit Evropu. Například ve Švýcarsku funguje daňová konkurence v rámci krajů (kantonů) a díky tomu se vzpamatovaly chudší zemědělské kantony. U nás ústecký a liberecký kraj jsou zatíženy stejně vysokými daněmi jako Praha, a tak se není čemu divit, že tam hospodářství nekvete.

 

Takže ano. Evropská unie je takový zárodek internacionálního socialismu a každým dnem se prohlubuje, protože zde nedochází k žádné liberalizaci obchodu, ale naopak k plánovanému hospodaření jako jsme měli za socialismu.

 

ZDROJ: nedanim.cz

 

[ad#velkadolni]

Redakce
Sledujte PP

Sdílejte článek:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (13 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...