18.12.2017
Kategorie: Společnost

Jakub Janda nabízí rady Trumpovi

Sdílejte článek:

TOMÁŠ HAAS

Jakub Janda nabízí rady Trumpovi a novému ministru zahraničí Spojených států. Člověk by neřekl, jak velkého muže v něm máme a nedoceňujeme.

[ad#textova1]

Dovolil jsem si přeložit Jakubův návrh spolupráce s americkou administrativou na vítězství nad Ruskem v informační válce.

Trump bude asi nejvíc potěšen tím, že mu náš Jakub poradí “co by mělo být předmětem amerického zájmu a kam mají USA zaměřit prostředky své zahraniční a obranné politiky”.

Nesmějte se tomu, jedna vláda ve střední Evropě Jakuba již pro obranu před ruskou hrozbou angažuje. A jeho radami se řídí.

***
Otevřená výzva tvůrcům americké politiky

28.11.2016, Evropske hodnoty

Jako transatlantičtí odborníci zaměření na bezpečnost a Rusko, jsme si vědomi zmatku mezi politickými činiteli, kteří mají skutečný zájem o euroatlantickou bezpečnost po prezidentských volbách ve Spojených státech.

Ruská federace a její proxies používají rozsáhlou sadu nástrojů pro manipulaci suverénní politiky a rozhodování v různých demokratických zemích, a to jak v západní tak ve východní Evropě.

Jsme přesvědčeni, že pro boj proti této tendenci, je zapotřebí silné euroatlantické spolupráce. Geopolitické vakuum v této oblasti by jen povzbudilo ruské hráče k tomu, aby zasahovali aktivněji. A zatímco Rusko volá po přátelství se Západem, považuje Západ za nepřítele, za snadnou kořist pro informační války a aktivní opatření.

Naším cílem je připojit se k americké iniciativě (Portman-Murphy Counter-Propaganda Bill) a zlepšit její součinnost s Evropským úsilím.

Na základě našich zkušeností s nepřátelským ruským vlivem v Evropě, chceme podávat návrhy, co by mělo být předmětem amerického zájmu a kam mají USA zaměřit prostředky své zahraniční a obranné politiky s cílem podpořit a posílit evropskou reakci.

Navrhujeme zaměření na tyto praktické kroky:

1) Vytvoření programu, který by využíval stávajících Evropských znalostí (hlavně v think-tancích) možností demokratických států řídit své politické reakce na masivní nepřátelské dezinformace.

2) Podporu stipendia pro vyšetřovatele, investigativní novináře a výzkumníky zaměřené na odhalování a zkoumání nepřátelských ovlivňovacích operací.

3) podporovat nevládní watchdog organizace, které podporují agendu digitální a mediální gramotnosti, kritického myšlení a bojují proti dezinformačním a konspiračním teoriím, se zvláštním zaměřením na vzdělávání.

Domníváme se, že výměna nápadů a zkušeností mezi Spojenými státy a jejich evropskými spojenci je velmi důležitá, pokud chceme této hrozbě čelit. Například strategie pro vítězství v v informační válce nebo boje s nepřátelským ruským vlivem již byly vypracovány. Podcenění významu Evropy pro americkou zahraniční politiku, by jen zvýšilo bezpečnostní hrozby, a bylo by proti bezpečnostně politickým zájmům Spojených států.

Koordinátor této výzvy:

Jakub Janda, zástupce ředitele think-tanku Evropské hodnoty, [email protected]

Signatáři (v abecedním pořadí):
Anne Applebaumová, Washington Post
Jessikka Aro, Investigativní novinář finského Broadcasting Company
Angelos Chryssogelos, král je College London
Yevhen Fedchenko, ředitel Mohyla School of Journalism, spoluzakladatel ofStopFake.org
Roland Freudenstein, ředitel politika, Wilfried Martens Centrum pro evropská studia
Mark Galeotti, vedoucí vědecký pracovník v Ústavu mezinárodních vztahů v Praze
Jeffrey Gedmin, Senior Fellow, Institut pro strategický dialog, bývalý prezident Rádia Svobodná Evropa / Rádia Svoboda
Toomas Hendrik Ilves, bývalý prezident Estonska (2006-2016)
Péter Krekó, ředitel politického kapitálu institutu
Daniel Milo, vedoucí iniciativy strategické komunikace na Vysoké škole GLOBSEC politiku
Wojciech Przybylski, šéfredaktor, Visegrad vhled
Anton Shekhovtsov, pracovnice institutu Legatum
Inga Springe, spoluzakladatel Baltského Centra pro investigativní žurnalistiku Re: Baltica; investigativní novinář
Andreas Umland, výzkumný pracovník, Institut pro euroatlantickou spolupráci, Kyjev

http://www.europeanvalues.net/open-call-us-policy-makers/

[ad#pp-clanek-ctverec]

Autor: Tomáš Haas

Redakce
Sledujte PP

Sdílejte článek:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (17 votes, average: 4,82 out of 5)
Loading...