21.3.2014
Kategorie: Ekonomika

Jak vyprášit krávě vemeno

Sdílejte článek:

JIŘÍ HEMERLE 21|03|2014

Víte, jak se vyrábí sušené mléko? Nedáte krávě týden žrát a pak jí vyprášíte vemeno. Svůj dnešní blog bych rád věnoval všem podnikatelům, kteří se u nás ocitají v podobném experimentu.

 

[ad#hornisiroka]

 

Předem chci čtenáře svého blogu upozornit, že jsem podnikatel a zároveň člen Svobodných, protože jsem se poslední dobou dozvěděl, že v tom případě mohou být fakta zkreslená. Pokud Vám tedy bude Svobodný tvrdit, že Země krouží okolo Slunce, neradno mu věřit.

 

Nechci dnes psát o daních, které podnikatelé platí, ani o tom, jak jsou vysoké, či nedej Bůh, kde jsou následně použité. Odkazuji na články mých stranických kolegů :) Rád bych vám napsal, jak společnost vidí živnostníky a podnikatele a jak se k nim chová.

 

Základní pravidlo pro manažera říká, že musí podporovat produktivní členy svého týmu. Možná se Vám zdá toto pravidlo samozřejmé, logické a jasné. Tak se jděte do firem podívat a zjistíte, že ve většině z nich nejvíc péče a podpory dostávají ti s malou produkcí (musíme mu přeci pomoct se zlepšit), zatímco ti produktivní mají vysoké výsledky, které jsou v jejich případě normální (a pokud klesnou, hned dostanou kartáč).

 

Řekněte mi, proč živnostník platí větší daň z nemovitosti než občan? Proč občan platí za jeden televizní či rozhlasový přijímač a živnostník za každý a dokonce i za ten, který využívá jako monitor? Proč v Praze živnostník zaplatí za parkovací kartu násobně více než obyvatel? Proč živnostník musí proplácet svým lidem dovolenou, ale on na žádnou nemá nárok? Proč živnostník za své lidi musí odvádět zdravotní daň, ale v případě nemoci jim musí platit ze svého první tři týdny? Proč zaměstnanec dostane při skončení firmy několikaměsíční odstupné, zatímco živnostník utře nos a pokud má dluh u státu či na daních, přijde ještě o svůj majetek?

 

Řekněte mi, proč na lidi, kteří nejenže od státu nic nepožadují a starají se sami o sebe, ale naopak státu odvádí daně a dalším lidem dávají práci, uplatňujeme jiný metr než na každého jiného občana? Proč stát, pokud chce vybírat více peněz na daních, tyto daně zvedá, nabourává trh dotacemi, omezuje firmy regulacemi a příplatky za energie, láme dovozcům vaz zásahy ČNB na devizovém trhu a podobně? V rámci své nepřátelské politiky vůči podnikatelům vytváří nezaměstnanost, aby pak za mrzký zlomek z peněz uloupených na těchto podnikatelích, proti ní bojoval?

 

 

Řepkový strejda v holínkách, který „zbohatl“ z dotací, a na kariéru u STB navázal na ministerstvu financí, vymýšlí sofistikované způsoby špehování podnikatelů. Proč jsou lidé, kteří vytváří pracovní místa a vyrábí produkty, po kterých je poptávka (a to nikoliv uměle vyvolaná dotační poptávka) u nás postaveni do role prasat k odstřelu? Proč tito úspěšní podnikatelé musí ze svých daní, formou dotací, podporovat ty neúspěšné?

 

Nebylo by lepší, kdyby například v Praze byla parkovací karta pro živnostníky a podnikatele zadarmo? Kdyby Praha dala jasný signál, pojďte k nám, plaťte daně u nás a zaměstnejte naše obyvatele? Ne, opravdu nejsem pro podporu jedné skupiny na úkor jiné, ale v tomto případě by to bylo ku prospěchu všech zúčastněných. Nebylo by logické, ve chvíli kdy podnikatele zasáhla hospodářská krize, daně naopak snížit, podmínky uvolnit a umožnit firmám přežít? Když se má uskromnit podnikatel a jeho lidé, proč ne stát? Nevyjde tak „boj s nezaměstnaností“ výrazně levněji? Stejně do Vás stát nikdy neinvestuje jiné peníze než ty, které Vám předtím vezme.

 

Mimochodem, v případě krize a snižování nákladů, každý podnikatel a živnostník okamžitě začal rozlišovat věci na zbytné a nezbytné. Dnes a denně slyšíme o tom, jak špatně jsou na tom veřejné rozpočty. Je tedy výstavba cyklostezek, akvaparků tím nezbytným v případě deficitu veřejných financí? Nebo je nám to u zadku, protože spolu s naším rozpočtem dojíme i rozpočty dalších evropských zemí?

 

Proč se tento stát, snaží vyprázdnit krávě vemeno a pak nadojit víc mléka? Maso v párcích možná nahradíte pilinami, ale peníze na účtech a v pokladnách firem ničím nehradit nelze.

 

A Evropská Unie? Evropské firmy jsou, díky socialistickému systému EU, v nerovném postavení na trhu a jsou nuceny, v rámci boje o snížení nákladů, své provozy přesouvat mimo Evropu. V konečném důsledku bude jednou z Evropy obrovský skanzen, kam budou mimoevropští turisté jezdit pořizovat obrázky z dovolené a vyprávět svým dětem, že tady kdysi startovala průmyslová revoluce. Všichni obyvatelé budou mít vysokou školu v oboru Evropská studia a jediným výsledkem jejich práce budou stohy papírů popsaných výzvami k integraci a rozbory, jak být konkurenceschopní a jak nakopat všem prdel. V každém druhém městě budou pravidelně pořádány konference, kde budeme hovořit o budoucnosti EU a vzývat lepší zítřky.

 

Ne, nemyslím si, že živnostník či podnikatel je něco víc než zaměstnanec. Přesto zde vidím několik zásadních rozdílů a myslím si, že by si společnost měla těchto lidí vážit. Budu se asi opakovat, ale v této chvíli mi to opravdu připadá, že se společnost veze ve vlaku a hází granáty na lokomotivu.

 

A na závěr dvě malé otázky. Jsem nyní opět pracovně v Nizozemí, kam v pondělí přicestuje Barack Obama. Ubytován bude v krásném přímořském městě Noordwijk a všichni provozovatelé restaurací musí na tři dny své podniky uzavřít. Tipnete si, zda jim a jejich zaměstnancům bude někdo ušlé tržby kompenzovat? Ta druhá otázka je trochu mimo téma, ale přesto, bezpečnostní opatření jsou galaktická, pouze policistů bude nasazeno třicet tisíc. Tipnete si, kdo to zaplatí?

 

Přeji Vám krásné jarní dny :)

 

[ad#velkadolni]

 

 

Redakce
Sledujte PP

Sdílejte článek:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (13 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...