Trumpův daňový trumf
MARTIN VLACHYNSKÝ
Těžké by bylo najít v nedávné minulosti prezidenta USA s grandióznejšími, ale často protichůdnými sliby, jako je Donald Trump. Ještě zajímavější je, že se mu některé z těchto slibů daří uvádět do života.
[ad#textova1]
Tím největším krokem je daňová reforma. Největší změna amerického daňového systému od dob Ronalda Reagana prošla koncem prosince těsně Senátem i Sněmovnou. A protože čas jsou peníze, velká část změn začala platit o týden později, tedy od roku 2018.
Na první pohled se jeví nejzajímavější snížení sazby korporátní daně. USA měly dosud ve vyspělém světě neobvykle vysokou sazbu 35 procent. (Například Švédsko má 22 procent.) Ta je po novém na federální úrovni 21 procent, po započtení státních a lokálních daní má být průměrně 26,5 procenta, což je méně než průměr EU na úrovni 26,9 procenta. Jelikož se však mění několik podmínek výpočtu daňového základu, firmy průměrně odhadují pětiprocentní snížení reálné sazby.
Sazbou se to však nekončí. USA se přesouvají k územnímu daňovému systému a budou zdaňovat firmy ne z jejich celosvětového příjmu, ale jen z toho na území USA. Starý systém motivoval firmy parkovat hotovost v zahraničí – odhady hovoří o jednom až třech bilionech dolarů. Očekává se příval stovek miliard dolarů zpět do USA, protože firmy tyto příjmy budou moci zdanit speciální sazbou osm až 15,5 procenta, podle typu a použití. Velká část těchto zdrojů bude použita na splacení úvěrů, odkupu akcií, ale také akvizice. Několik společnosti již ohlásili i jednorázové bonusy pro zaměstnance, nejednou v částkách přesahujících tisíc dolarů. To pomáhá prezidentovi kontrovat obvinění, že změny v dani z příjmů fyzických osob přinesou více úspor pro vyšší třídu. Trumpová reforma snížila sazby i jednotlivcům,
Další zajímavostí je i okamžitý odpis investice v prvním roce. Tato změna však bude platit pouze do roku 2022, odkdy se začne možnost stoprocentního opisu zmenšovat každoročně o 20 procent. Zní to složitě? Vskutku, v této reformě je nemalé množství dočasných změn (většinou do roku 2025), které mají různé rozfázování nástupu a výstupu. Dočasné jsou i nižší sazby pro fyzické osoby. Tato dočasnost byla způsobena rozpočtovými pravidly.
Zde se dostáváme k hlavnímu problému reformy – financím. Odhad výpadku v rozpočtu se liší podle toho, jak optimisticky experti kalkulují s vyšším růstem. Mohou to být až dva biliony dolarů do roku 2025. Prezident se totiž nechystá v rozpočtu hodně škrtat. To je však už nyní jedno. Největší daňový experiment této generace se začal. Bude na něj reagovat i EU, kde je tendence spíše hledat cestu k vyšším daním?
[ad#pp-clanek-ctverec]
Autor: Martin Vlachynský