10.10.2021
Kategorie: Společnost

Jak pan europoslanec Zdechovský střelil kozla

Sdílejte článek:

PERGILL

Pan europoslanec Tomáš Zdechovský se rozepsal na Neviditelném Psovi o šílených katastrofách, které potkaly Velkou Británii po brexitu a následně tím horoval proti czexitu. Patrně už v tom Bruselu ztratil natolik kontakt s realitou, že si neuvědomil mimoběžnost své argumentace s realitou Česka.

Velká Británie má nedostatek řidičů

A nejen řidičů, ale i dalších pracovníků pro práce, nevyžadující vysokou kvalifikaci. Na těchto postech byli v této zemi především pracovníci z východních zemí EU, kteří po brexitu přestali mít ve Velké Británii volný pohyb a možnost být zaměstnáni. Faktem je, že mnozí si mohli příslušná povolení vyřídit a neučinili tak, a raději odjeli.

Začal bych tím druhým. V řadě případů je asi spoluviníkem nechuti občanů východních států EU k nějaké náročné administrativní aktivitě permanentní a všude přítomná rasistická šikana ze strany jak úřadů, tak i jednotlivců a organizací. Za těchto okolností mohla skutečně převážit nechuť dělat nějaké složité úředně administrativní úkony za účelem udržení si práce v této zemi a převládla snaha se spíš poohlédnout po zaměstnání někde jinde.

Velká Británie má navíc spoustu nezaměstnaných na sociálních dávkách, které není s to přimět k tomu, aby dělali smysluplnou a společensky užitečnou práci, byť by byla jimi zvládnutelná. To se týká i případných méně kvalifikovaných pracovníků ze států bývalého impéria.

Velká Británie má problém se Severním Irskem

Brexitem vznikl stav, kdy Severní Irsko je jakýsi hybrid, ani nahé, ani oblečené, ani pěšky, ani na voze, asi jako královna Koloběžka. Musí udržovat volně průchodnou hranici se zbytkem Irska, a přitom formálně není v EU. Takže existuje jakýsi akcíz na moři mezi ním a zbytkem Velké Británie. Už jsem to svého času přirovnal ke stavu za pomnichovské republiky, kdy byly přeťaty zabranými územími klíčové trati a silnice, kde se museli občané zbytkové republiky podrobovat filcování od německých financů a pohraničníků. Konstatoval jsem také, že takovýto stav byl (a všude jinde je) z dlouhodobého hlediska neúnosný a neudržitelný.

Velká Británie prostě po brexitu v důsledku odvetných diskriminačních opatření ze strany EU ztratila možnost volně přesouvat osoby, zboží a služby po svém vlastním území.

U nás?

Pokud jsou u nás nějací cizí státní příslušníci, kteří pracují na podřadnějších postech, jsou to zpravidla občané zemí mimo EU, kterých by se (jejich práva pobytu i povolení pracovat) czexit prakticky nijak nedotkl. Jen by se jim znesnadnily, podobně jako občanům ČR, cesty do zbytku zemí EU. Rozhodně by ale nedošlo ke zhroucení trhu s méně kvalifikovanými pracovními silami a paralýze některých oblastí průmyslu a služeb, jak se to děje ve Velké Británii.

Česká republika nemá žádné Severní Irsko, které by získalo odlišný statut od zbytku státu a vygenerovalo podobné komplikace, jakým v této oblasti čelí Velká Británie.

Co pan Zdechovský nenapsal

Pan Zdechovský nezmínil další britskou pohromu, a tou je v důsledku přetrvávající ekologické politiky EU nedostatek výroby elektrické energie na britském území a závislost na jejích dodávkách z francouzských jaderných elektráren. To je, v souvislosti se záměrným vypínáním příslušných kabelů (patrně coby pomsta za brexit), zdrojem nestability britské energetiky a permanentních hrozeb závažných výpadků.

Pokud bychom to porovnali se situací u nás: V současné době máme energie spíš nadbytek a z toho nadbytku sanujeme německé blbnutí s “ekologickou” elektřinou, která kolísá naprosto šíleně a německými zdroji nevyrovnatelně a často je jí i celkový nedostatek. Takže na tomto poli bychom byli spíše v té situaci, že by nám Němci (a také Rakušani) pokorně lízali boty s prosbami, abychom jim, přestože už nejsme v té EU, nějakou energii přes hranici poslali.

Situace v energetice by akcentovala tím, že by padla různá nesmyslná omezení (daná legislativou EU, kterou jsme museli převzít a po czexitu bychom je mohli zrušit) pro výrobu elektřiny i výstavbu nových zdrojů. Patrně bychom daleko rychleji dostavěli Dukovany i Temelín a nemuseli bychom se také bát befélu k uzavření zbývajících elektráren na fosilní paliva před touto dostavbou, což by vyvolalo totální zhroucení zásobování obyvatel i průmyslu elektřinou (a také teplem, protože fosilní zdroje elektřiny kogenerují významné množství teplárenského tepla).

Pokud by Rakousko a Německo dál Grýn Dýlově šílely, pak bychom byli patrně (spolu s Poláky, pokud by si nenechali zakázat své uhelné elektrárny, nebo vystoupili z EU spolu s námi – třeba formou V4 exitu), jejich jedinou zárukou, že nepomřou v zimě zimou a kdykoli na následky zhroucení dodávek elektřiny.

Patrně existuje spousta negativních dopadů odchodu z EU, i v té Velké Británii, které jsou spojeny s reálným rizikem, že by k nim došlo i u nás, ale pan Zdechovský, je mi líto, žádný takový nedokázal popsat. Popsal jen problémy, které jsou z hlediska ČR po případném czexitu zcela irelevantní. Nevím proč to udělal, ale z toho, že by chtěl nějak sabotovat proticzexitovou agitaci, ho nepodezírám. Spíše jsem toho názoru, že v souvislosti s pobytem v bruselských strukturách ztratil kontakt s realitou.

Redakce
Sledujte PP

Sdílejte článek:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (21 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...