19.8.2015
Kategorie: Ekonomika

Jak bačkoroví ekonomové ničí světovou ekonomiku

Sdílejte článek:

PAVOL TIMKO 19|08|2015

Když jsme si minule prozradili základní problém ekonomiky, který souvisí se znehodnocováním peněz, vynechali jsme jeden důležitý faktor. Jsou to samotní občané – a jejich nenormální chování. Znehodnocování peněz dramaticky nahrává do karet několika nehezkým lidským vlastnostem.

V první řadě si musíme posvítit na netrpělivost spojenou s povrchností. Mnozí lidé si už odvykli vytrvale usilovat o nějaký výsledek. Pojďme se podívat na pár příkladů.

[ad#hornisiroka]

Už nějaký čas se věnuji fotografii. Je to krásná záliba a patří k ní touha podělit se o své dílo. Tak jsem začal zveřejňovat výběr svých fotek na sociální síti Instagram. Pomaličku mi tam přibývají fanoušci, kteří sledují moje obrázky přes můj profil. No nepřestávám se divit, jak často mi někdo posílá nabídky, abych si koupil sledovatele, za pár eur můžu dostat tisíce lajků a “obdivovatelů”.

Bingo!

Mám se tvářit jako nějaký super fotograf, který má 5.000 fanoušků, kteří jsou ve skutečnosti počítačově vytvořené identity? Má mě uspokojit, že jsem takto “populární”? Nebo nabídnu své dílo jako reklamní prostor někomu, kdo by chtěl prodávat vybavení na turistiku, protože během ní jsem udělal nejvíce svých fotek? Vždyť by to byl podvod!

Raději zůstanu u poctivého pomalého nárůstu fanoušků, které přesvědčila kvalita díla a bude lepší, pokud někdo bude sdílet link na moje obrázky s komentářem: “Aha, jaké krásné je Slovensko, tento chlapík má pěkné fotky.” Umělý fanoušek = umělý pocit uznání.

Nebo:

Pokus získat pocit štěstí, aniž jsem se musel o něco snažit, je i základem konzumace drog. Prázdnota, nuda, zábrany komunikovat, nespokojenost – někteří se ji snaží překonávat alkoholem nebo jinými látkami, které pozměňují mysl a vnímání. Na chvíli se opravdu člověk dostane do rozjařeného stavu, ale když účinky pominou, přichází stav “kocoviny”, rozčarování a ještě větší prázdnota.

00uver

Nebo:

Někteří lidé si koupí kolo s elektrickým pomocným motorem, neboť se jim nechce tolik šlapat do kopce. Ne, nemluvím o důchodcích, nebo lidech s nějakým postižením. Mluvím o někom, kdo si vlastně vědomě odpírá pocit vítězství, který člověka čeká na vrcholu těžkého stoupání. Chtějí toho zažít víc, projet vyšší kopce, větší vzdálenosti s menší námahou. Nic proti tomu, ale možná spočívá skutečná radost z cyklistiky v něčem jiném.

Nebo:

Něco podobného je koupit dětem na Vánoce dárky, na které si půjčím peníze. Jenže skutečný vztah k dětem by si možná vyžadoval úplně jiný přístup. Možná by to chtělo od malička chodit s nimi do přírody, sbalit starý batoh, spacák, karimatku a opékat si s rodinou na břehu řeky slaninu na ohni. Namísto nějakého hmotného daru by bylo možná lepší trávit spolu čas, věnovat se společně umění, zálibám, vzít syna na ryby, či na výlet vláčkem s parní lokomotivou.

Žijeme v době konzumu, kdy si lidé dopřávají na úvěr věci, které je v konečném důsledku ani neudělají šťastnějšími. Chceme věci hned, nemáme ochotu něco pro ně obětovat. Necháváme si vymývat mozek představami, že více věcí nám udělá život lepším. Už od dětství magoříme děti tím, že pokud má holčička “pravou Barbie od Mattela”, tak je něčím víc.

[ad#velkadolni]

Pokud necháme lidi na pospas takovému uvažování, pak budou snadnou kořistí všech těch, co z nich chtějí udělat ekonomické otroky. Pokud si budou lidé myslet, že všechno si mají dopřát ihned, vzít si na to půjčku, budou pak ve spárech těch největších utlačovatelů na planetě. Takto pomáhají tím vydřiduchové ničit světovou ekonomiku a normální fungování systému.

Asi by se slušelo připomenout, že štěstí je výsledkem snahy a vytrvalosti. Neexistují jiné jistoty než pouze ty, které si vlastní iniciativou zajistíte.

Asi by měl někdo připomenout, že nejdůležitější věci v životě nejsou věci.

ZDROJ: Pavol Timko

Redakce
Sledujte PP

Sdílejte článek:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (6 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...