23.12.2016
Kategorie: Společnost

Islámský teror v Belíně má také českou oběť

Sdílejte článek:

REC

Ministerstvo zahraničních věcí ČR oznamuje smutnou zprávu, že dnes (22.12.) ve večerních hodinách obdrželo prostřednictvím své ambasády v Berlíně informaci od operačního centra Ministerstva zahraničních věcí SRN o úmrtí české občanky Nadi Čižmár v důsledku pondělního teroristického útoku na vánočním trhu v Berlíně. Zprávu o úmrtí ženy předal osobně její rodině ještě dnes večer velvyslanec ČR Tomáš Podivínský.

[ad#clanek-respo]

Konzulární službu české ambasády v Berlíně kontaktoval manžel zesnulé Petr Čižmár s informací, že pátrá po své manželce, která se mohla v době útoku vyskytovat na vánočním trhu v Berlíně nebo v jeho okolí. Zastupitelský úřad ČR v Berlíně ihned kontaktoval Ministerstvo zahraničních věcí SRN a policii, zda se jeho manželka nenachází mezi oběťmi nebo zraněnými. Toto ale nebylo v tu chvíli z německé strany potvrzeno. Manžel zesnulé ženy poskytl německé policii identifikační údaje, fotografie a vzorky pro analýzu DNA. Německá police sdělila, že výsledky identifikační expertízy budou k dispozici za několik dní. Zástupci ambasády byli po celou dobu v opakovaném kontaktu jak s manželem dotyčné ženy, tak s MZV SRN a s policejním prezídiem Berlín. 

Podle informací od manžela zesnulé ženy žili oba v Německu. Češka byla dlouhodobě zaměstnána u německého zaměstnavatele přímo v Berlíně. Jak Zastupitelský úřad ČR v Berlíně, tak i jeho ústředí v Praze poskytne rodině maximální pomoc a konzulární asistenci při řešení této těžké životní situace. Bližší informace k okolnostem úmrtí ženy nejsou v tuto chvíli k dispozici. Další osobní údaje k oběti nebo k její rodině nelze v tuto chvíli s ohledem na ochranu osobních údajů poskytovat. 

Ministr zahraničních věcí ČR Lubomír Zaorálek vyjadřuje rodině zemřelé ženy upřímnou soustrast a udělá maximum pro zajištění podpory rodině zesnulé při jednání s německými úřady tak, aby tato tragická událost byla vyřešena co nejdříve. 

Doufal jsem, že se český občan v Evropě nikdy nestane obětí teroristického útoku. Jsem zarmoucen, že se tak stalo nyní v důsledku tohoto odporného teroristického činu. V této těžké chvíli hluboce soucítím s rodinou zesnulé,” řekl ministr zahraničních věcí Lubomír Zaorálek.

Tolik tisková zpráva Ministerstva zahraničí ČR. Manžel oběti, Petr Čižmár, na svém facebookovém profilu sdělilPo třech dnech nejistot a ve velkém zármutku musím všem přátelům a příbuzným oznámit, že se moje manželka Nada Cizmar stala obětí pondělního teroristického útoku na vánoční trh v Berlíně.

Německá policie mezitím pokračuje v honu na čtyřiadvacetiletého Tunisana Anise Amriho. Je podezřelým číslo jedna z útoku v Berlíně, při kterém zemřelo dvanáct lidí. „Máme mnoho důkazů, které ukazují, že tento podezřelý je s velkou pravděpodobností pachatelem útoku,” řekl ve čtvrtek odpoledne na mimořádné tiskové konferenci spolkový ministr vnitra Thomas de Maizière. A jmenoval hlavní z důkazů: „V kabině vozu byly nalezeny otisky jeho prstů.”

Amri už v minulosti uvízl v hledáčku policie mnohokrát. Několik měsíců jej sledovala pro podezření, že si chce koupit zbraně. Server Spiegel Online s odvoláním na své zdroje uvedl, že se před časem nabízel, že spáchá sebevražedný atentát. Vyšetřovatelé to podle deníku zjistili při analýze odposlechů, které pořizovali během preventivních bezpečnostních akcí. Ani v jednom případě se jim však pro nedostatek důkazů nepodařilo Amriho obvinit.

Kvůli možným islamistickým vazbám se muže pokoušely německé úřady vyhostit, rovněž neúspěšně. Jedinou prokázanou informací, kterou měla policie v ruce, bylo, že Amri prodával drogy v berlínském parku Görlitzer Park.

Anis Amri žil od února v německé metropoli a žádal v zemi o azyl, Spolkový úřad pro migraci a uprchlíky (BAMF) to ale v červnu odmítl, vyhoštěn však nebyl, ačkoli letos v červenci byl v jihoněmeckém Ravensburgu umístěn do vyhošťovací vazby, protože neměl platné doklady a Tunisko odmítlo, že by muž byl skutečně jeho občanem.

Amri podle tuniského rádia opustil vlast před sedmi lety a v Itálii byl čtyři roky zavřený kvůli podpálení školy. Amriho otec rozhlasu řekl, že do Německa syn přijel před rokem.

[ad#clanek-respo]

Na vyšetřovatele i německé úřady se snáší stále ostřejší kritika za chyby, kvůli kterým se mimo jiné měly zpozdit razie v Berlíně a Severním Porýní-Vestfálsku. Navíc se ukazuje, že v hledáčku policie byl podezřelý Tunisan dlouho před atentátem, nikdo ale nezasáhl.

Redakce
Sledujte PP

Sdílejte článek:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (6 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...