25.1.2019
Kategorie: Ekonomika

Hloupá ekonomická politika

Sdílejte článek:

JÁN ORAVEC

Ekonomická politika u nás už není jen nesprávná, často je vysloveně hloupá. Za hloupé lze považovat ta ekonomická opatření, která zbytečně obírají podnikatele o zdroje a zároveň nepřiměřenými administrativními zásahy omezují jejich podnikání.

[ad#textova1]

Když mají svádět souboje s konkurencí, ale vláda je střelí do obou nohou najednou. Prvním výstřelem jsou nové daně a odvody, případně skryté zvyšování starých, přičemž současná vláda je mistrem v obou disciplínách. Pokud tento zásah podnikatele jen zpomalí, spolehlivě je přibrzdí druhý výstřel, kterým je absurdní byrokracie.
.
Příkladů hloupé ekonomické politiky, která kombinuje finanční a byrokratické rány namířené vždy na jiný sektor ekonomiky, je celá spousta. Dají se najít ve všech resortech, ale v paměti čtenářů zřejmě ještě stále nejvíce rezonuje zavedení odvodu pro zvláštní řetězce, pro které se vžilo také označení daň z potravin. Toto opatření je tak evidentně špatné, že se proti němu v tripartitě postavili nejen zaměstnavatelé, ale i odboráři, protože se obávají jeho případných negativních dopadů na spotřebitele a zaměstnance obchodních řetězců.

Byrokratický nesmysl

Jedním z argumentů, které předkladatelé používali na svou obhajobu, bylo vytvoření fondu, z něhož bude ministerstvo zemědělství podporovat domácí výrobce. Domácí výrobci určitě stojí za pozornost. Těm však život nejvíce nekomplikují obchodní řetězce, ale politika samotného ministerstva zemědělství. A není to jen problematicky nastavený systém zemědělských dotací, ale také regulační politika, která pro podnikatele v zemědělství obsahuje mnoho zbytečných restrikcí.

Jedna z nich se nejnověji dostala dokonce do první desítky byrokratických nesmyslů v každoroční anketě, kterou podporuje Sdružení podnikatelů Slovenska spolu s Republikovou unií zaměstnavatelů, a kterou organizuje Sdružení mladých podnikatelů Slovenska. Ministerstvo zemědělství v ní „zabodovalo“ zákazem používat suroviny od drobných pěstitelů na podnikání. Ty lze použít pouze na prodej výrobků ve vlastním zařízení, ale nemohou byt prodávány jiným firmám. Čili pokud má o produkt vyrobený z domácích surovin zájem jiná firma, nemůže jí ho nikdo prodat.

Opakem hloupé je chytrá ekonomická politika. Jak by v tomto případě měla vypadat? Zcela by stačilo nezavádět opatření, jakými je i „daň z potravin“, které nikdo nepotřebuje, ničemu nepomohou, jen způsobí chaos. Přestat blouznit o nějakém fondu a místo toho podpořit domácí výrobce zauditovaním zbytečné byrokracie v resortu a jejím následným zrušením. A začít pokud možno okamžitě, zrušením byrokratického nesmyslu zakazujícího prodej výrobků drobných farmářů.

[ad#pp-clanek-ctverec]

Autor: Ján Oravec, Hayek.sk

Redakce
Sledujte PP

Sdílejte článek:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (12 votes, average: 3,92 out of 5)
Loading...