24.1.2016
Kategorie: Ekonomika

Finanční poradenství: Prodej navoněného lejna

Sdílejte článek:

DM 24|01|2016

“Mohli bychom skočit na kávu a pokecat,” píše mi exspolužák, se kterým jsem se neviděl pět let, a v dobách, kdy jsme se viděli, jsme spolu vedli rozhovory, které byly stejně dlouhé a duchaplné jako běžná konverzace štamgastů z Horní Dolní.

“Jsi pojištěný a máš hypotéku? Uměl bych ti s tím pomoci,” dodává dřív než jsem schopen vymyslet neutrální odpověď, proč se s ním setkat vůbec nechci. A tímto mi usnadňuje situaci a zároveň potvrdí funkčnost mého kokotoalarmu, který hučel na plné pecky, už když jsem akceptovat jeho request na fejsbuku.

“Ne, vůbec nic z toho mě nezajímá,” hraju to na slušné, ale definitivní odmítnutí.

“Alespoň bys věděl, jaké máš možnosti,” snaží se mě ještě přesvědčit, neboť “ne” není odpověď. Já však nemám náladu na to, abych dál četl tyto sračky pouze na základě jakéhosi pseudokamarádství, které vzniklo tím, že jsme navštěvovali stejnou instituci ve stejnou dobu. A tak naše přátelství na sociální síti končí a já dávám dalšímu člověku blok.

[ad#clanek-respo]

Irituje mě tlupa neschopných panáků, kteří dělají obyčejné prodejce, ale tváří se, že jsou něco víc a honosně se nazývají finančními poradci jen proto, že prodávají finanční produkty. Prodavač bambusových ponožek je prodavač bambusových ponožek, ne módní konzultant zaměřený na chodidla. Tito odborníci, kteří absolvovali třídenní školení v Dolní Lhotě, mají nyní tak dobrý přehled ve světě velkých prachů, že by i Warrenu Buffettovi doporučili investiční životní pojištění a byli by při tom přesvědčeni, že je to správný krok.

“Můj vnuk je finanční poradce”, chlubí se babka v klubu důchodců a usmívá se při představě, že část její genetické informace nese úspěšný mladý byznysmen, vlk finačních trhů, kterému leží u nohou Wall Street i srdce Evropy. Realita je však krutě nekompromisní, stejně jako trh práce na maloměstě. Vnuk je buď hloupý naiva, který si nechal vymýt hlavu sektářskými lejny o tom, že je doktor, který se stará o finanční zdraví lidí a v dobré víře uzavřel pro svou rodinu finanční produkty, které jsou buď nevýhodné, předražené, zbytečné, nebo všechno dohromady.

Druhá možnost je, že její vnuk je vypočítavý zmetek, který si řekl, že jeho provize je důležitější než pár kaček z babiččina důchodu, které nyní pravidelně půjdou na účet pojišťovny. Podle instrukcí svého nového guru, který mu nedá ani pořádnou pracovní smlouvu, absolvuje první prodejní turné po rodině, kde se vždy najde nějaká oběť, která chce pomoci začínajícímu živnostníkovi.

Po získání falešného pocitu, že by prodal Di Capriovi i neořezanou tužku, vytáhne expert na finance svůj oblek ze stužkové a může oběhnout i sousedy. Později se začne připomínat bývalým spolužákům, kde se naplno projeví stupeň vychcanosti – ti co mají v sobě ještě poslední zbytky slušnosti dokážou oznámit, že nejde o kávu, ale o  pracovní setkání. Opravdoví zmrdi bez zádové kosti vás pozvou na kávu jakože pokecat o starých časech a pak na vás vybalí své moudrosti o spoření, investování, diverzifikovaném portfoliu, jen aby vám nabídli generickou hovadinu, kterou má každá finanční instituce. A nezapomeňte, pokud dáte telefon na další tři lidí, tak dostanete slevu, protože tito lidé neumí vydělat investováním, pouze prodejem. Pokud by to uměli, neživili by se otravováním lidí. Když se chcete vyhnout této otravě, musíte být již od patnácti asociální kokot a nemít kamarády.

Kokotizmus bez příjemce umírá opuštěný v samotě a dešti a to se v případě finančních poradců neděje, neboť je jich zde více než tiskovek o imigrantech. Mince má samozřejmě i druhou stranu a tou jsi ty. Ano ty, co si uzavřel investiční životní pojištění, aniž by ses namáhal o tom leccos zjistit, ale řekl sis, že vždyť je fajn šetřit si nějaké peníze do budoucna a konečně ti někdo dobře a zdarma poradí. Ty, co neumíš říct rázně ne někomu, koho znáš a tak sedíš a posloucháš o tom, jak máš zacházet se svými penězi od člověka, co by si za deset korun nechal vrtat koleno. Ty, co si rozhodnut udělat něco s penězi, ale jsi příliš líný na to, aby sis něco opravdu nastudoval, tak si necháš  profesionálně  poradit.

[ad#clanek-respo]

Tady máš něco do života: Člověk, který ti radí aniž by si bral od tebe plat podle odpracovaných hodin, není poradce, ale obyčejný prodejce produktů a kecy jak na tom skvěle vyděláš, čerpá z marketingové brožury pojišťoven a bank, ve které je méně pravdy než v láhvi čuča. Obchody, na kterých vydělají všichni zúčastnění existují pouze ve státních tendrech. Finanční poradci, kteří se, mimochodem, tak ani nemohou nazývat, dostávají peníze podle prodejů, takže to jejich magické poradenství spočívá v tom, že chtějí prodat produkty. Když za tebou dojde cikán před Tescem a nabídne ti nový holicí strojek, také nevěříš, že vypadl z kamionu a prodává ti ho jen proto, že by byla škoda vyhodit ho. Ale člověku v levném obleku a s hubou plnou kvaziodborných finančních frází visíš na hubě a nakonec mu poděkuješ za to, že tě ojebal a vydělal na tobě a ještě dáš kontakt na další kamarády.

A pak za deset let zjistíš, že z tvých uložených peněz “dokázali udělat” o padesát korun více, ale na poplatcích ti sebrali několik tisíc. Tak ti třeba.

ZDROJ: dailymale.sk

Redakce
Sledujte PP

Sdílejte článek:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (12 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...