8.1.2022
Kategorie: Ekonomika

Z čeho Němci vyrobí elektřinu? Vadí už i větrníky

Sdílejte článek:

IUHLI

Nová německá vláda chce v honbě za snížením emisí vybudovat 1 000 až 1 500 nových větrných továren za rok. Narazila ale na odpor ekologických aktivistů, podle nichž tyto elektrárny ohrožují biodiverzitu. Téma rozděluje německou stranu Zelených.

Aktivisté bojující za ochranu přírody se spolu s řadou místních staví proti tomu, aby se v přírodním parku Reinhardswald v německém Hesensku vykácelo 5 tisíc stromů, a uvolnil se tak prostor pro větrné turbíny. Proti plánu jsou i specialisté na udržitelný rozvoj. Podle nich hrají lesy neocenitelnou úlohu při ochlazování planety a stabilizaci ekosystémů. Odpůrci též argumentují, že větrné turbíny hyzdí krajinu a jsou překážkou pro turismus, napsal server idnes.cz.

„Obnovitelné zdroje nemohou fungovat na úkor přírody a ochrany ohrožených druhů,“ říká ředitel neziskového svazu ochrany přírody a biologické rozmanitosti (NABU) Jörg-Andreas Krüger. Svaz je v současnosti v úzkém spojení se Zelenými, s nimiž minulý měsíc představil společný dokument o cestě směrem k „rozšíření větrné energie přátelské k přírodě“.

Organizace dlouhodobě varuje, že právě větrné elektrárny představují značné nebezpečí pro ohrožené živočišné druhy. Jejich oběťmi jsou především ptáci. Svaz odhaduje, že právě kvůli větrníkům v Německu uhyne 100 tisíc opeřenců za rok.

Podle portálu Politico neshody ohledně větrných elektráren reflektují dlouhodobější spor uvnitř německých Zelených. Vře to mezi politickými pragmatiky, k nimž patří například jeden ze spolupředsedů a nový superministr pro průmysl, energetiku a klima Robert Habeck, a levicově orientovanými fundamentalisty. Ti se chtějí více držet původních, radikálnějších idejí strany.

  • iuhli.cz
Redakce
Sledujte PP

Sdílejte článek:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (23 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...