23.5.2020
Kategorie: Kultura a tipy

Finanční krizi lze překonat i s půjčkou. 10 rad které vám pomohou.

Sdílejte článek:

Finanční kolaps nebo krize může v těchto časech potkat množství podnikatelů ale i spotřebitelů. Pokud již musíte sáhnout po půjčce, měli byste dodržovat následujících 10 rad.

1. Půjčka online

Administrativním poplatkům za zpracování žádosti o půjčku se můžeme vyhnout jednoduchým způsobem. Stačí si od banky půjčit online. Množství z nich totiž upouští od poplatku při elektronické žádosti. Půjčka online je proto jednoduše výhodnější a to nejen z pohledu poplatků ale také z pohledu ušetřeného času.

2. Výška RPSN

Důležitým faktorem, který vám prozradí skutečnou cenu půjčky je roční procentní sazba nákladů. Právě pod zkratkou RPSN se ukrývá vše podstatné. Samotná výše úroku nemá výpovědní hodnotu a tak před podepsáním úvěrové smlouvy si vždy zkontrolujte tento údaj.

3. Pravidlo velké instituce neplatí

Pokud jste byli dosud přesvědčeni o tom, že ve velkých a známých finančních společnostech si půjčíte levněji, tak jste na omylu. Ne vždy je to totiž pravda. Velká a známá finanční společnost má příliv klientů na základě obrovských a masivních reklam. Naproti tomu, malé finanční společnosti se snaží získat klienty právě nižší cenou. Před upsáním se k půjčce je důležité být trpělivý a dohledat všechny nabídky, které jsou na našem trhu. Budete překvapeni, kolik můžete ušetřit.

4. Důležitý je i sazebník poplatků

Konečná cena za půjčku nemusí být jen ta, která je uvedena ve smlouvě. Zodpovědný spotřebitel by si měl zkontrolovat i výši poplatků, které by mohl v budoucnu očekávat. Mezi důležité poplatky patří: poplatek za upomínku, poplatek za odklad splátky, poplatek za předčasné splacení úvěru, poplatek za odstoupení od smlouvy, poplatek za zesplatnění úvěru a poplatek za změnu termínu splátky .

5. Půjčka s měsíčním úrokem

Některé nebankovní společnosti poskytující tzv. půjčky do výplaty zveřejňují v reklamních textech úrok na měsíční bázi. Jednoduchým vynásobením dvanácti tak získá klient představu o skutečném ročním úroku, který bývá častokrát vysoký a jeho rozdělením na dvanáct částí se pouze vizuálně a umělo znižuje.

6. Půjčku jen bez směnky

Nechávat podepisovat spotřebitelům bianko směnky je již v současné době mimo zákon. Tento trik usnadňoval vymáhání pohledávek a také přinášel možnost věřitelům započítat do směnky kromě jistiny i různé nesmyslné poplatky. Možná vás to překvapí ale v minulosti se našly i banky, které takovýmto způsobem chránily svá věřitelská práva. Pokud vás někdo bude nutit k takovému kroku, okamžitě s ním ukončete komunikaci.

7. Půjčka bez poplatku předem

Pokud natrefíte na nabídku půjčky, při níž bude od vás věřitel nebo zprostředkovatel vyžadovat uhradit poplatek předem, tak se mějte na pozoru. Půjčky s poplatky předem totiž bývají častokrát podvodné a klient si nakonec nepůjčí a ještě přijde i o své poslední peníze. Mezi takové poplatky předem se ale nepočítá symbolický poplatek ve výši 1 Kč, který častokrát nebankovní půjčky vyžadují od klientů pro verifikaci bankovního účtu. Slouží pouze pro ověření jestli bankovní účet, na který si žádá klient odeslat finanční prostředky, patří skutečně jemu.

8. Zahraniční nabídky na půjčky

Zvláště pozor byste si měli dát při různých nabídkách ze zahraničí, které jsou častokrát prezentovány na různých fórech, inzertních portálech či placených reklamách ve vyhledávačích. Půjčka od zahraniční osoby bývá častokrát provázána s poplatkem předem a téměř vždy se jedná o podvodnou nabídku. Už samotným varováním bývá, že taková nabídka je psaná se špatným překladem do češtiny a zájemcům je nabízen lákavý a extrémně nízký úrok v řadách jednotkách procent.

9. Pozor na dluhovou past

Do dluhové pasti se můžete dostat tak, že půjčku začnete splácet jinou půjčkou. Tento zamotaný kruh je často vyvolán kvůli mikropůjčkám a jejich krátké splatnosti v jedné vysoké splátce. Častokrát si totiž neuvědomíme, že budeme muset vrátit celou půjčenou částku i s úrokem a to jednorázovou platbou. V případě neočekávané situace se pak klient ocitá v situaci, že pokud se chce vyhnout vysokým pokutám za nezaplacení splátky, sáhne po druhé mikropůjčce, a toto se opakuje až do doby kdy celkový dluh přeroste dlužníkovi přes hlavu natolik, že není schopen dále splácet. Půjčujte si proto tak, aby splátka za půjčku nebyla příliš vysoká k vašim možnostem a kalkulujte i s rezervou.

10. Když půjčku tak jen nezbytně

Poslední rada je jednoduchá ale nejpraktičtější. Nepůjčujte si na nepotřebné věci, zábavu, relax, dárky, potěšení, pro kamaráda a podobně. Půjčka je finanční závazek na celou její dobu splatnosti a zahrnuje v sobě budoucí čas, který může přinést nečekané okolnosti jako například propuštění ze zaměstnání, nemoc, úraz, rozchod s partnerem či jiné situace, které mohou být pro vás v současnosti nepředstavitelné. Půjčujte si s rozumem a zodpovědně.

Těchto 10 rad jsme připravili ve spolupráci s finančním portálem Ammado. Více najdete na: www.ammadopujcky.cz

(PR)

Redakce
Sledujte PP

Sdílejte článek:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (3 votes, average: 3,67 out of 5)
Loading...