6.11.2015
Kategorie: Politika

Evropa 2020: Když si bruselští byrokraté hrají na stratégy

Sdílejte článek:

RICHARD SULÍK 06|11|2015

V roce 2000 si Evropská unie schválila strategii, a protože to bylo v Lisabonu, nazvali ji Lisabonskou strategií. Do roku 2010 měl podle této strategie v EU vypuknout ráj. V řeči byrokratů se Evropská unie měla stát “nejkonkurenceschopnější a nejdynamičtější, s na znalostech založeným hospodářstvím a udržitelným hospodářským růstem, který vytváří více pracovních míst s vysokou přidanou hodnotou a větší sociální soudržností “. Zkratka, Eierlegende Wollmilchsau, jak říkají Němci. Jak víme, Lisabonská strategie skončila fiaskem, Unie svou konkurenceschopnost snížila, hospodářský růst se ukázal jako neudržitelný a dynamika nikde.

[ad#hornisiroka]

Strategie Evropa 2020

To však bruselské byrokraty a vizionáře neodradilo vymyslet další strategii, vždyť papír snese hodně. A tak v roce 2010 spatřila světlo světa strategie Evropa 2020 se třemi prioritami a pěti cíli. Tři priority připomínají spíše zaklínadla používané mantristicky Evropskou unií:

  • inteligentní růst
  • udržitelný růst
  • růst podporující začlenění

europe2020

Pět cílů strategie Evropa 2020 je těchto:

  1. Zvýšit zaměstnanost ze 69% v roce 2010 na 75% v roce 2020
  2. Investovat 3% HDP do výzkumu a vývoje
  3. Snížit emise skleníkových plynů o 20% (nebo až o 30% za příznivých podmínek)
  4. Snížit míru předčasného ukončování školní docházky z 15% na 10%
  5. Snížit počet lidí žijících v chudobě ze 116,6 milionů na 96,6 milionů

Ke správné strategií samozřejmě patří iniciativy a programy, zkratka něco, pod rouškou čehož lze přerozdělovat miliardy eur. Od iniciativy “Mládež v pohybu” až po “Program pro nové dovednosti”.

Výsledek po polovině doby, kdy mělo být cíle dosaženo, je takovýto:

  • míra zaměstnanosti nestoupla na 75%, ale klesla na 68,4%,
  • počet chudých neklesl o 20 milionů, ale stoupl o 5 na 121,4.

Ostatní tři cíle jsou pochybné (investovat 3% do výzkumu a zvýšit míru vysokoškolsky vzdělaných lidí na 40%) nebo v přímém rozporu s jinými cíly (snížit emise skleníkových plynů).

Strategie Evropa 2020 skončí neslavně

Už po polovině doby je možné předpovědět, že i strategie Evropa 2020 skončí neslavně a dovolím si tvrdit, že Evropská unie by dnes nebyla na tom o nic hůř, kdyby žádná strategie neexistovala. Celá strategie je v první řadě program zaměstnanosti pro pár stovek úředníků, kteří mají tu troufalost si myslet, že vědí s daněmi naložit lépe než daňoví poplatníci, kteří je vytvořili.

Pokud si chce EU dávat nějaké strategie, tak by to mohla být například strategie o dodržování vlastních pravidel článek 125 (no bail out), Dublinskou úmluvu, Schengenská smlouva a další.

[ad#velkadolni]

Nebo by si mohla EU dát za cíl snížit počet směrnic. To měl dosud sice každý předseda komise v plánu (i Juncker to má v plánu), ale vždy na to nějak pozapomněl a výsledek byl dosud vždy rostoucí počet směrnic.

Další strategie by mohla být skoncovat s nesmyslnými platbami, jako například agrodotace, které ničí naše zemědělce, nebo eurofondy, které jsou zdrojem největší korupce a stejně ničemu nepomáhají … stačí si prohlédnout Řecko, které dostalo historicky nejvíce eurofondů.

ZDROJ: Richard Sulík

Redakce
Sledujte PP

Sdílejte článek:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (24 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...