12.1.2016
Kategorie: Společnost

Euroamerická civilizace: Sedíme na bedně semtexu

Sdílejte článek:

SAM GERRANS 12|01|2016

Tradiční euroamerická civilizace je díky vládnoucím politickým šílencům poslední doby ve fázi úpadku. I když ne všechny šoky, jimž čelí jejich systém budou zdrcující, když nastanou některé z klíčových, výsledek by mohl být dramatický.  

Ne všechny výbušniny jsou stejné. Všichni víme že s dynamitem třeba zacházet opatrně. Nejlepší je zacházet s ním v rukavičkách a nekouřit při tom. Semtex je jiný. Když spadne, nic se neděje. Můžete jím házet.Můžete ho dát do ohně. Nic se nestane. Tedy nic, dokud do něj neumístíte správný detonátor.

[ad#clanek-respo]

Připadá mi to jako by se USA a zbytek prý svobodného Západu stále více stávaly náklaďákem, který někdo systematicky nakládá Semtex. Je snadné mávnout rukou nad alarmistickými řečmi s poukazem na skutečnost, že náklaďák je stabilní, protože je pravdou, že do něj můžete s klidem naházet další bedny bez hrozby skutečného nebezpečí. Bez rozbušky není takový náklaďák o nic nebezpečnejčí jako ten s nákladem majonézy. Ale dejte tam detonátor a od absolutní devastace vás dělí jedno stisknutí tlačítka. 

Když uvážíme jen čtyři tendence, zjistíme jak křehké jsou v současnosti například Spojené státy:

  • 1. Likvidace farem a spolehlivých zdrojů potravin

Když mají obchody zavřeno, běžný Američan má k jídlu velmi daleko.

Podle The Washington Post spadl počet farem v zemi přibližně o 4 miliony – ze 6 milionů v roce 1935 na 2 miliony v roce 2012.  

Navíc, podle College of Agriculture & Life Sciences pouze asi 2 procenta z populace USA žije na farmách. 

To znamená, že pouze asi 4,6 miliónu lidí má v současnosti možnost potravinové samostatnosti.

Potravinářská logistika je nařídko roztahaná po zemi, v některých případech na tisíce mil. Obchody mají zásoby jen na pár dní. Při nejmenším výpadku zásobování by brzy regály zývaly prázdnotou 

  • 2. Slabý ekonomický systém

Americký ekonomický system není mnohem více než soustava bublin.

Měna Spojených států upustila v roce 1933 od zlatého standardu a v roce 1971 odstřihla se zlatem i poslední spojení. Od té doby je měna v podstatě navázána na ropu, cena jejíž je chráněna a udržována válkami.  Jelikož USA drží při životě nekonečné pro-aktivní válečné tažení, pokud by ztratily monopol na této frontě, jejich pád by byl nezvratný.

Ekonomiky postavené na písku (fiat economies – pozn. překl.) Vždy padají. V průměru trvají 37 let. Podle této statistiky již měla Spojeným státům dojít pára.

Když se lidé probudí a ucítí vůni čínského jüanu, exodus dolaru bude nezastavitelný.

  • 3. Rostoucí počet Američanů užívá psychiatrické léky

Podle časopisu Scientific American vzrostl počet lidí užívajících antidepresiva v období od 90. let 20. století do konce první dekády nového tisíciletí o 400 procent. Mnohé z těchto léků patří do kategorie selektivních inhibitorů zpětného vychytávání serotoninu.

Jde o typ narkotik schválených orgánem Food and Drug Administration (FDA) i když o něm často slyšíme v spojitosti s případy osamělých střelců kteří se nejednou stávají náchylní k psychóze v důsledku vynuceného či nečekaného vysazení těchto léčiv.

Léčiva se produkují v rámci země v centralizovaných bodech, které se také spoléhají na roztahanou logistiku jako v procesu výroby, tak i v samotném dodávání konečných výrobků. Pokud by tato logistika selhala, znamenalo by to konec zásobování. 

  • 4. Morální úpadek

V době těžkého života 30-tých let dvacátého století byla míra kriminality překvapivě nízká. Lidé byli vedeni k správné koncepci morálky a toho co je dobré a špatné. Šetrnost a obezřetnost se cenily jako ctnosti. V komunitách obecně panovala soudržnost. 

Ve srovnání s tím je dnes společnost nedisciplinovaná, nerealistická a sobecká. Na nákupech během Černého Pátku (25. Listopad – v USA pokládán za neoficiální začátek vánočních nákupů – pozn. překl.) participovalo v roce 2013 přibližně 250 milionů lidí, což představuje útratu na nákup spotřebního zboží ve výši 61 miliard dolarů, neboli o 100% více než v roce 2006. V tento den obvykle nejsou výjimečné případy masové paniky v důsledku boje lidí o zlevněné zboží. Nakupuje se převážně zboží, které není pro život nezbytné a to velmi často na kreditní kartu, čili s nutností platit úroky.  

Součástí problému který jsem popsal je skutečnost, že v celé této situaci je pouze velmi nízká míra citelného napětí. Jasné – je to depresivní, vulgární a nemorální. Ale nevypadá to katastroficky. Jeví se to být normální.

Pointa mé úvahy tkví v tom, že i když Spojené státy a mnohé země kopírující jejich model nevypadají explozivně, nemusí to ještě znamenat, že nevyletí do vzduchu.

[ad#clanek-respo]

Zatímco před 80 lety jsme byli schopni nečekané šoky absorbovat, dnes tomu tak již není. Není kam utéct.

V minulosti žili lidé ve venkovských komunitách. Uměli si vypěstovat vlastní jídlo. Měli skutečné komunity. Měli také sebekontrolu a smysl pro morálku.

Dnes, pokud by selhalo zásobování, ocitli byste se v domě, který nedokážete vytopit, obklopeni miliony lidí s různými závislistmi, kteří se začnou bez užití své dávky chovat psychoticky, jakož i lidmi, kteří jsou schopni zavraždit vlastní babku jen aby se dostali ke zlevněnému iPhonu.

Jsem přesvědčen, že správný společenský šok, nebo kombinace takových událostí, by umělo tu výbušninu detonovat. K výskytu takových rozbušek dochází zcela běžně. Buď jsou eliminovány, nekompatibilní s povahou výbušniny, nebo se jednoduše zaseknou. Ale to ještě neznamená, že nesedíme na hoře výbušniny a že k výbuchu nikdy nedojde.

Nepředpovídám Spojeným státům ani žádné jiné zemi okamžitý katastrofický scénář. Říkám jen tolik, že všechny ingredience potřebné k absolutnímu kolapsu a masovému úhynu populace jsou již na místě a chybí už jen spouštěcí incident. Říkám i to, že volatilita je zapečená do koláče, i když ten koláč vypadá a chutná docela normálně.

Říkám, že zatímco je možné nakládat do toho náklaďáku další a další bednu společenského Semtexu, se správným detonátorem bude kolaps bleskový, nezastavitelný a zničující.

ZDROJ:  RT

Redakce
Sledujte PP

Sdílejte článek:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (11 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...