18.9.2020
Kategorie: Multikulturní soužití

EU uvažuje o zrušení Dublinské azylové dohody, aby mohla zavést nová opatření k nucenému přerozdělování migrantů

Sdílejte článek:

REFORMY.CZ

Předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyen navrhla zrušení současných azylových pravidel Evropské unie s poukazem, že nová opatření by mohla členské státy přinutit, aby migranty braly v rámci „nového mechanismu silné solidarity.“

Předsedkyně Von der Leyen ve středu řekla Evropskému parlamentu, že azylový systém je třeba změnit, nejspíš, aby se usnadnila distribuce migrantů ze zemí, kam nejdříve přišli, jako je Řecko a Itálie.

Současné předpisy Dublinské dohody stanovují, že žadatelé o azyl musí o azyl požádat v prvním členském státě Evropské unie, do něhož vstoupili, což často znamená větší procento migrantů v zemích podél hranice EU.

„Zrušíme Dublinské předpisy a nahradíme to novým systémem řízení migrace Evropou,“ řekla podle švédského vysílače SVT von der Leyen.

„Budeme tak mít společnou strukturu pro azyly a vracení a zavedeme nový mechanismus silné solidarity,“ řeklas s dodatkem: „Moc se těším na debatu o tom. Diskutujme. Budou v tom věci, na kterých se shodneme i místa, kde to nepůjde. Takže se těším na příštích několik dnů a týdnů.“

Ač by takový návrh mohl získat podporu Itálie a Řecka, tak korespondent SVT Christoffer Wendick uvedl, že mnoho zemí v EU by se mohlo proti takovému nápadu postavit.

Maďarsko už dlouhodobě odporuje návrhům na redistribuci migrantů v EU a je nejspíš jednou ze zemí, která bude změně azylových pravidel odporovat.

Také rakouská vláda dala jasně na srozuměnou, že nové migranty nepřijme, kdy minulý týden prohlásila, že upřednostňuje posílání pomoci do Řecka po požáru migračního tábora Moria, po kterém zůstalo přes 10 000 migrantů bez domova.

Od tohoto požáru už bylo ve spojitosti s jeho zapálením zatčeno šest migrantů, kdy řecké úřady o tom prohlašují, že šlo o záměrné žhářství.

Redakce
Sledujte PP

Sdílejte článek:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (20 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...