16.5.2020
Kategorie: Ekonomika

“Ekonomický megaprůser přijde, tiskneme peníze jako Zimbabwe,” varoval Klaus ml. před černým scénářem

Sdílejte článek:

COM/HS

Předseda hnutí Trikolora Václav Klaus mladší na sociální síti vyjádřil obavy z politiky vlády uskutečňované v dobách koronavirusové krize. Podle jeho názoru stát motivuje lidi nic nedělat. 

“Vláda tiskne peníze jako někde v Zimbabwe. Motivuje (různými dávkami) lidi, aby nepracovali. Např. u dcerky přijde do školy 1/3 dětí v pondělí (ostatní budou doma). Přijde ekonomický megaprůser. Největší téma ale je angličtina ministryně financí. Ach jo,” napsal Václav Klaus mladší na svém Facebooku k vládní ekonomické politice v dobách koronavirusové krize.

Stávající ekonomická krize

K probíhající ekonomické krizi se vyjádřil i vlivný ruský ekonom Michail Chazin v rozhovoru s politikem Nikolajem Starikovem. Upozornil přitom na paralely, které lze vidět mezi současnou situací a ekonomickou krizí konce 20. let – počátku 30. let v USA.

“Ekonomické mechanismy této krize jsou stejné jako krize, která byla v letech 1929-1932. Tato krize začala v roce 2008. Krize z roku 1930 měla dvě etapy rozděleny v čase. První etapa byla do října roku 1929, kdy došlo k pádu na akciových trzích. Pak se akciové trhy začaly zvedat a od března-dubna roku 1930 začal hospodářský pokles. Pokles trval do prosince roku 1932. Tempo poklesu bylo přibližně 1% za měsíc – okolo 10% ročně, “řekl ekonom.

K podobnému scénáři mělo dojít již v roce 2008, ovšem podle slov Chazina došlo k jeho zastavení díky tištění peněz v obrovském množství.

“Teď podobný proces měl začít na podzim v roce 2008. Tehdy (v roce 1930 – pozn. red.) byl rozdíl mezi příjmy a výdaji (amerických – red.) domácností 15%, nyní je to 25%. Spád by skončil někde kolem začátku roku 2014. Nyní bychom již byli v obrovské depresi. Upadli bychom a váleli bychom se po zemi. Ale! Na rozdíl od roku 1930 americký FED začal tisknout peníze v obrovském množství, “prohlásil v rozhovoru.

Aktuální situace vyvolaná novým typem koronaviru však přinesla některé změny do původního scénáře ekonomického poklesu.

“Kolem 2017 začalo být jasné, že nám zbývá rok, možná dva, v krajním případě tři. Proto jsem opakovaně psal, že kritické časové body začínaly z podzimu 2019. (…) koronavirus zkrátil dobu, která měla proběhnout mezi pádem na burzách a začátkem vlastní ekonomické krize. Fakticky se tyto dvě události odehrály souběžně. Z toho důvodu začátek ekonomického poklesu, stejného, ​​jaký proběhl na počátku 30. let 20. století, už proběhl. Už vidíme kolosální pád HDP ve všech zemích a kolosální nárůst nezaměstnanosti, “tvrdí ruský ekonom, který nadcházející ekonomické krizi věnoval svou nejnovější knihu s názvem Vzpomínky na budoucnost. 

“Nevylučuji, že perioda poklesu i byla trochu urychlena. Což mělo probíhat po dobu mnoha měsíců tempem 1% měsíčně, tak my jsme hned prošli rok, možná i rok a půl. (…) Ekonomická logika se nemění. Jako byla tehdy, tak je i dnes. Je nezbytné přivést strukturu světové ekonomiky do situace, kdy odpovídá jisté realitě. Umělé mechanismy na podporu soukromé poptávky už nadále nefungují, “dodal Michail Chazin na závěr k otázce o zavádět se ekonomické depresi.

https://www.youtube.com/watch?time_continue=1&v=lMuEcQG52rs&feature=emb_logo

Redakce
Sledujte PP

Sdílejte článek:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (22 votes, average: 4,64 out of 5)
Loading...