27.10.2015
Kategorie: Ekonomika

EET a peníze: Lepší efekt pro společnost by mělo zrušení daňového zvýhodnění biopaliv

Sdílejte článek:

KATEŘINA KAŠPAROVÁ 27|10|2015

Ministerstvo financí plánuje vybrat prostřednictvím elektronické evidence tržeb (EET) ročně celkem 12 miliard korun na daních navíc (konkrétně 5,5 miliardy na DPH, 2 miliardy na dani z příjmu právnických osob a 5 miliard na dani z příjmu fyzických osob; uvedlo to v důvodové zprávě k návrhu zákona).

[ad#hornisiroka]

Pohledem účetního

Bc. Martin Tyšer z účetní společnosti Na stejné lodi vypracoval přehledné tabulky, co Babišův plán získat 12 miliard navíc díky EET bude znamenat pro jednotlivé živnostníky a firmy z pohledu, o kolik se jim musejí navýšit tržby. Tabulky si prohlédněte zde.

„Dopadlo to podle očekávání – u malých živnostníků to nic nepřinese (40 tisíc ani náhodou!), u velkých je potřeba, aby byl nárůst tržeb opravdu velký. Jediný efekt to snad bude mít u těch, co se vyhýbají plátcovství DPH, otázkou ale je, kolik je takových doopravdy…“

Zákazníci budou muset víc utrácet

Živnostnice Petra Fenclová z Domažlic si nechala spočítat od účetního, co to bude konkrétně znamenat pro její podnikání, a říká: „Moje průměrná denní tržba je něco přes dva tisíce korun. V mém konkrétním případě tedy budou muset zákazníci utratit o 2 100 Kč více každý pracovní den bez svátků. Ministr financí svým způsobem převádí úspěch EET na zákazníky, protože pokud oni nebudou více využívat místních obchodníků a restaurací, nikdy se ten záměr a rozpočet nesplní.“

Co se ale bude dít, když to paní Fenclová (nebo kterýkoliv jiný živnostník) nesplní?

„To fakt netuším… V zákoně je psáno, cituji, pokud nebude odváděná tržba v daném místě a danou dobu odpovídat průměru, provede FÚ kontrolu v doprovodu celní správy. Z této věty mi jasně vyplývá obava o šmírování. Jak FÚ pozná, že daný subjekt je restaurace a prodává obědová meníčka, nebo jestli třeba neslouží jako bar? Pan ministr tvrdí, že bez EET nebude na důchody, školství, zdravotnictví, ale když se neprokáže vyšší výběr díky EET, znamená to, že zkolabuje stát? Svým způsobem tedy připouští, že my malí živnostníci jsme pro fungování státu velice důležití, ale na druhou stranu o nás už rok tvrdí, že jsme zloději!?“

Blooming canola fields with a hedge in between. With space for copy.

Co tedy přesně čeká paní Fenclovou?

„Abych se vůbec uživila, musím už dnes jezdit na různé trhy, kde prodávám svoje zboží na stánku. Takže si budu muset pořídit hned dvě zařízení – do kamenného obchodu a na stánek. To znamená investici 50 tisíc! A následuje samotný provoz. Už dnes na trzích běžně kolabuje internetová síť, když je v jednu chvíli přihlášeno příliš mnoho tzv. chytrých telefonů. A teď – jak mám právě v takové situaci provádět elektronickou evidenci tržeb? Navíc, mobilní internet nefunguje úplně všude. A v neposlední řadě, co když se mi to zařízení porouchá? Buď si musím pořídit náhradní za dalších 25 tisíc, nebo budu v případě poruchy na finančním úřadě vysvětlovat, proč neeviduji tržby on-line… Podle mne je prostě ten návrh zavedení EET pro nás malé živnostníky naprosto likvidační!“

EET je moc drahá a naprosto zbytečná

„EET je zbytečná! Stát má nástroje k efektivnímu výběru daní, jen je nevyužívá. EET je hlavně drahá – náklady státu a podnikatelů budou neadekvátní možnému přínosu. Vybudování a zavedení má stát 3,5 miliardy a dalších 3,9 miliard bude ročně stát její provoz,“ upozornil mj. Radomil Bábek z Asociace podnikatelů a manažerů na Ekonomické konferenci v úterý 20. října (na níž vystoupil i Petr Mach).

Zajímavou prezentaci p. Bábka o EET si prohlédněte zde.

Přesto podle něj existují tři důvody, pro které prý má a musí být zavedena:

  • 1. EET pomůže velkým firmám likvidovat konkurenci malých podnikatelů a živnostníků.
  • 2. EET zajistí politikům a vysokým úředníkům kontrolu a moc nad částí společnosti, která jejich vlivu zatím uniká.
  • 3. EET je obrovská obchodní příležitost, kde se budou rozdělovat miliardy, a ty už asi mají předem určené příjemce.

Živnostníci zkrachují a skončí na úřadech práce

Obává se toho ekonom a europoslanec Petr Mach: „Mnoho drobných živnostníků prostě zkrachuje a místo vyšších odvodů daní skončí na úřadech práce. V Chorvatsku, které Babišovi slouží jako vzor, stoupla nezaměstnanost po zavedení elektronických pokladen o dva procentní body na rekordních 17 procent. Když se to stejné stane u nás, vzroste počet nezaměstnaných o 50 tisíc. Přitom, jak říká ministerstvo v důvodové zprávě: Eventuální sociální náklady veřejných rozpočtů, v případě existenčního dopadu na část malých podnikatelů, neuvažujeme.“

Dodatečný daňový výnos (pokud vůbec bude) se podle něj akorát rozplyne v sociálních výdajích a nákladech na byrokracii a státní rozpočet nezbohatne ani o korunu! A rovnou navrhuje řešení: „Existuje jednodušší způsob jak získat miliardy do státního rozpočtu: Místo buzerace drobných živnostníků zrušení daňového zvýhodnění biopaliv. To by ale vláda nesměla být ovládaná oligarchou v gigantickém střetu zájmů.“

Po zavedení elektronické evidence tržeb v už zmíněném Babišově vzoru Chorvatsku se výnosy DPH nijak nezvýšily, 32 tisíc živnostníků zavřelo krám a nezaměstnanost prudce vzrostla. Další čísla viz: Pravda o fiasku EET v Chorvatsku.

[ad#velkadolni]

Svobodní: Je to jen likvidace živnostníků a malých podniků!

Svobodní považují zavedení EET za velice nebezpečný nástroj k likvidaci živnostníků a malých podnikatelů. Především proti tomu (a mnoha dalším nesmyslným zátěžím soukromníků) budeme demonstrovat  Za svobodné soukromé podnikání – v Praze 28. října ve 14:00 hod. na Václavském nám. pod koněm. Pojďte s námi!

demoska-cover3

12046775_884930044921393_7293727085728671328_n

ZDROJ: Kateřina Kašparová

Redakce
Sledujte PP

Sdílejte článek:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (8 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...