20.3.2016
Kategorie: Ekonomika

Dopravní zácpy jako patologie vlády

Sdílejte článek:

WALTER BLOCK 20|03|2016

Dopravní zácpy jsou jedním z nejvíce iritujících jevů známých lidstvu. Vozidla, které jsou schopna za speciálních podmínek dosáhnout rychlosti 250 km/h a za normálních 130 km/h, odsuzují na plazení nárazník u nárazníku rychlostí 5 km/h.

[ad#clanek-respo]

Zácpy představují i nebezpečí. Kromě psychologického bičování nervů podrážděná nálada řidičů bezpochyby způsobuje mnoho dopravních nehod. Navíc, rychlejší opotřebovávání aut, přehřívání motorů a podobně, zapříčiňuje více zranění na silnicích.

Hospodářské škody jsou monumentální. Miliony produktivních pracujících jsou nuceny dlouho sedět nečinně nejprve ráno a pak podruhé večer, zatímco jejich vozidla spalují drahý benzín či naftu. Ve velkých městech téměř vše, co se vymyká z normálu, může způsobit dopravní zácpu: od ukončení sportovní akce až po návrat lidí z koupališť. V New Yorku a dalších velkých městech nabírá tento problém krizové rozměry.

I v restauracích jsou “zácpy”

Krize vyžaduje urgentní řešení, ale téměř nikdo se nevěnuje základnímu problému: skutečnosti, že cesty vlastní a spravuje vláda, což účinně brání cenovému systému, aby dopravní zácpy vyřešil.

Dopravní zácpy nejsou jedinečné. Na svobodném trhu si lidé stále vybírají mezi nízkými cenami spojenými s nedostatkem a vyššími cenami, ale méně přetíženými podmínkami. Uvažují, zda by měli dát přednost přeplněné síti rychlého občerstvení nebo klidné a dražší restauraci, nacpanému hypermarketu nebo drahému značkovému obchodu. Ale na našich silnicích není žádný trh, kde by konzumenti mohli dát na známost své preference; neexistují žádné levné, ale přeplněné dálnice, které by konkurovaly drahým, ale prázdným dálnicím.

Existuje množství “necenových” řešení tohoto problému. Ale protože žádné z nich se nespoléhá na vyjádření spotřebitelských preferencí na volném trhu, všechny selhávají. Trvalým oblíbencem vlád mezi zmíněnými řešeními je tzv. rozplánování pracovních hodin. Vláda nemusí dělat nic. Namísto toho jsou zaměstnavatelé a jejich vzpínající se zaměstnanci označení za viníky, kteří způsobují dopravní zácpy.

Restaurace jsou nejplnější během snídaně, oběda a večeře. V tomto smyslu i ony trpí “dopravními zácpami”. Ale pokud by některý z vlastníků navrhl zákazníkům, aby si rozložili stravovací čas a nechodili mu do podniku všichni najednou, vysmáli by se mu. Ne, to on se musí přizpůsobit jim.

Mnoho bowlingových drah je otevřeno 24 hodin denně, ale vrchol návštěvnosti zaznamenávají ve večerních hodinách. Řeší to nižšími cenami během méně frekventované doby. Spotřebitelé jsou spokojeni, protože mohou koordinovat své plány s cenami, které jsou ochotni zaplatit. Ale prázdná fráze “Rozplánujte si čas cestování!” ilustruje typické pohrdání a chlad vlády vůči spotřebitelům.

Další zoufalé pokusy

Jinou běžnou strategií je přeměna obousměrných silnic na jednosměrné, s cílem sjednotit směr dopravy podle většiny motoristů (směrem z města ráno a směrem do města večer) a zákaz odbočování na tyto hlavní tepny a z nich, aby se doprava co nejvíce urychlila.

Toto může znít jako dobré řešení, ale žádnému z míst, které provádějí tyto plány, se nepodařilo skoncovat s dopravními zácpami ve špičce. Jednoduše, v ulicích je příliš mnoho vozidel. Tato politika navíc omezí cestování motoristů. Vždy, když se dvousměrná cesta promění na jednosměrnou, musí řidič projet mnohem více kilometrů. A čím větší je počet zakázaných odbočování, tím těžší je manévrování. Mnoho motoristů bude muset jít oproti původní cestě o několik ulic dál, což dopravní zácpu vůbec nevyřeší, právě naopak zhorší ji.

K jiným řešením patří řízení vstupu na silnice a dálnice světelnými signály. Ale tato schémata nevylučují dopravní zácpy. Jen je transformují do situace, v níž se auta pohybují středními rychlostmi a čekají v dlouhých frontách. Co je horší: nízké rychlosti a žádné řady nebo střední rychlosti a dlouhé řady?
Někteří lidé z “dopravní komunity” říkají, že zácpy se nevyřeší samy; místo toho bychom měli mít více veřejné dopravy a vládního plánování: více autobusů, restriktivní nařízení na využívání půdy, rozsáhlý systém podzemních drah, regulaci automobilů, linkové vozy s velkou vytížeností. A protože vládní řízení dosud nefungovalo, potřebujeme ho posílit.

Vlády investovaly do systémů veřejné dopravy miliardy, ale výsledky katastrofálně zklamaly: neustále rostou daně, které mají sloužit k pokrytí nefungujících a nevhodných systémů. Tyto komplexní plány jsou vždy založeny na byrokratických odhadech “společenských” – ne individuálních – nákladů a příjmů; přistupují ke spotřebitelům, jako by byli homogenní jednotkou a jejich individuální potřeby nehrály vůbec žádnou roli. Individuální motorista mnohem více preferuje svůj soukromý způsob dopravy před většinou představitelných alternativ hromadné přepravy. Pro plánovače je to naprosto frustrující. A proto někteří plánovači navrhli dokonce konečné řešení: zákaz aut.

Příležitost na expanzi a zisk

Všechna tato řešení představují jen špatné náhrady za cenový systém. Pokud se objeví zácpy na dopravní síti svobodného trhu, kde jsou všechny cesty soukromé, odpověď se bude podobat tomu, co doprovází “nadměrná poptávka” po jakémkoliv jiném zboží či službě: podnikatel nebude čekat věčnost, než poskytne dodatečné služby, které trh požaduje.

Zařízení rychlého občerstvení s frontami najme co nejdříve dodatečný počet zaměstnanců; kino neschopné uspokojit všechny zájemce brzy rozšíří své kapacity. To proto, že v tržní ekonomice jsou takové “dopravní zácpy” zlatou příležitostí na expanzi výroby, prodeje a zisku. Pouze pokud vláda převezme řízení, spotřebitelé žádající dodatečné služby zůstanou odmítnutí a neuspokojení.

[ad#clanek-respo]

Pokud bude vláda vlastnit cesty, neuvidíme žádné řešení problému zvaného “dopravní zácpa”. Pouze pokud budeme privatizovat naše státní silnice, dočkáme se výhod plynoucích z cenového systému nevyhnutelného v tržní ekonomice a konce dopravní zácpy, která se již stala každodenním znakem našeho života.

ZDROJ: mises.cz

Redakce
Sledujte PP

Sdílejte článek:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (3 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...