1.8.2014
Kategorie: Ekonomika

Daň z alkoholu 152%

Sdílejte článek:

OD: LADISLAV VÝSMEK 01|08|2014

 

Spotřební daně jako jsou např. daně z cigaret, alkoholu, pohonných hmot, nevidíte přímo na účtence. Vidíte tam pouze DPH. Já se ptám, proč? Možná by Vás výše spotřební daně zaskočila a začali byste se na stát zlobit.

 

[ad#hornisiroka]

 

 

Podívejme se na následující ceník pálírny:

 

 

Reálná cena za vypálení alkoholu je v našem případě 109 korun. V této ceně je samozřejmě zahrnuta práce dělníků, za které je potřeba zaplatit daň z příjmu a odvody na sociální a zdravotní pojištění. Tyto odvody nejsou malé a dělají kolem 35% hrubé mzdy. Také je v ceně zahrnut nájem prostoru, nákup strojů, nákup kancelářských potřeb a dalších věcí potřebných k podnikání. Dokonce i cena práce účetního a dalších zaměstnanců, kteří nemají s výrobou přímo nic společného, ale pro firmu jsou nezbytní. Jen malý zlomek z této částky jde podnikateli jako zisk, ze kterého může žít nebo který může investovat do rozvoje firmy.

 

Stát však na každém zboží parazituje daní z přidané hodnoty ve výši 21%. V našem případě tato daň navyšuje cenu o 23 korun na částku 132 korun. Máme i nižší sazbu DPH, ale ta platí pouze na potraviny, které se státu líbí.

 

Protože se jedná o státem nenáviděný alkohol, pak se ještě musí připočítat spotřební daň. V našem případě je ve výši 143 kč, tedy chceme-li 108% z ceny včetně DPH nebo 131% z původní ceny.

 

Stát si tedy na spotřební dani a DPH dohromady bere 166 kč a přitom výrobce požaduje pouze částku 109 kč. Nyní však vidíme, že stát si přiráží neuvěřitelných 152% z původní ceny.

 

Nakonec nakupujete za 275 kč místo 109 kč. To jsme tak bohatý národ, že si můžeme dovolit tolik přeplácet a krmit neomezenou žravost státu? Proč tak málo lidí protestuje?

 

[ad#velkadolni]

 

Toto opatření má motivovat občany, aby nenakupovali alkohol a žili zdravým životním stylem. To je oficiální verze. Ve skutečnosti to motivuje k podnikání na černém trhu, protože je tu obrovský prostor pro přirážku. Tato činnost pak může v krajním případě vyústit i v alkoholovou aféru, kde umírají lidé a to má za následek alkoholovou prohibici.

 

Lidé samozřejmě konzumují alkohol stejně jako předtím, ale neuvědomují si, že za vysokou cenu nemohou výrobci ani obchodníci. Může za to stát, který toto odvětví silně reguluje.

 

ZDROJ: nedanim.cz

Redakce
Sledujte PP

Sdílejte článek:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (12 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...