Co všechno jsme nevěděli v roce 1968
JAN KOVANIC
Je tu zase Srpen. Jeho jednadvacátý den byl pro mne mým Nejdelším dnem. Avšak tomuto osudnému dni předcházelo Pražské jaro. To fakticky započalo už v Lednu 1968 nástupem Alexadera Dubčeka na komunistický trůn Prvního tajemníka. Pro mne byl ten člověk neznámý. Pamatuju se, jak začátkem ledna přišla máma domů z práce a ptala se, co je novýho. Protože už před Vánoci se to ve věrchušce mlelo. Až někdy mezi 3. a 5. lednem se plénum ÚV KSČ „rozhodlo oddělit funkce prvního tajemníka ÚV KSČ a prezidenta republiky“, takže Antonín Novotný se stal pouhým druhořadým členem Ú Vé. (Schody mu namydlil přelomový IV. Sjezd československých spisovatelů z června 1967, kde zazněly super kritické až antikomunistické projevy spisovatelů Pavla Kohouta, Ludvíka Vaculíka, Václava Havla a mnohých dalších, a také listopadová revolta strahovských studentů, která byla následována policejní brutalitou i na kolejní, tedy univerzitní půdě – poprvé od Listopadu 1939.) Kdo na jeho místo? Nakonec se ho ujal právě doktor (RSDr.) Dubček. Tehdy jsme nevěděli, že na návrh samotného Novotného, kdy se měl stát kompromisem mezi nespokojenými Konzervami a nespokojenými Reformisty. Rozbouřené hlasování nakonec vyhrál pouze o jediný hlas právě tento v Česku vcelku neznámý První tajemník ÚV KS Slovenska.
Tak byl pro mne v mých šestnácti neznámý, že jsem mámě na její zvídavý dotaz celkem lhostejně odvětil: „Nějakej Tupček.“ (Jak jsem nepřesně odposlechl z televize.) Nevěděli jsme o něm nic, ani to, co o něm dnes ví Wiki. Nevěděli jsme například to, že v SSSR (kde v Moskvě v letech 1955–1958 studoval politické vědy) sledoval pád Kultu Stalinovy osobnosti a první rehabilitační procesy. Načež ze své nejvyšší slovenské funkce prosazoval rehabilitaci Gustáva Husáka. (!, však se mu pak Gusta „odměnil“!). Nevěděli jsme, že jedním z jeho moskevských spolužáků byl jistý Michail Gorbačov, kterému se pak doma po desítkách let nepodařilo zavést „Socialismus s Lidskou tváří“. No – vlastně podařilo. A jaké to mělo katastrofální následky! Zejména pro Sovětský svaz, ale následně i pro celou planetu.
To my jsme si tady hráli na svém domácím písečku. Našemu Sašovi (a dalším Mužům Ledna) se vlastně podařil jediný Demokratizační akt, a to přijetí zákona 84/1968 Sb. ze dne 26. června 1968, v němž se uvádí, že „cenzura je nepřípustná“. Čímž byla zákonem poprvé od Února 1948 naplněna už druhá Ústava, která vždy „zaručovala“ Svobodu slova. Ovšem na nějaký zákon se tehdejší média už nejméně od února, od propuknutí Šejnovy aféry, neohlížela. Vlastně ani nemusela (více viz níže). Tehdy byl pro hospodářskou kriminalitu (kšefty s jetelovým semenem) zatčen generál Mamula a ten práskl i svého soudruha generála Jana Šejnu. Na kterého byl v tom únoru 1968 vydán kriminálkou zatykač, a už mu nepomohla ani jeho funkce Vedoucího tajemníka hlavního výboru KSČ na Ministerstvu národní obrany, ani jeho kámošení s (náhle už pouhým) prezidentem Novotným a blízké přátelství s jeho synem. (Nevěděli jsme tehdy, že už byl zatčený Šejnův spolupracovník podplukovník Jaroslav Moravec, který u výslechu vypovídal, jak Šejna na předchozí Vánoce plánoval ozbrojený puč ve prospěch Novotného. Který měla provést hlavně StB ve spolupráci s Lidovými milicemi. Puči nakonec zabránil přímý telefonát sovětského vůdce Brežněva Antonínu Novotnému, kterého neměl Leonid Iljič v oblibě.) Šejna měl prostě mnoho důvodů, proč zmizet. Za kopečky prchal společně s milenkou a svým synem. Neutíkal přes Železnou, ani drátěnou oponu, ale via Maďarsko a Jugoslávii se dostal do Itálie díky své poslanecké imunitě a diplomatickému pasu. Tam se přihlásil na US ambasádě. A nakonec tento kriminálník dostal i politický azyl. Šejna proslul jako Semínkový generál. Toto označení obecně snižovalo fakt, že se ze své politrucké funkce zúčastňoval zasedání Generálního štábu i vrcholných politických rozhodování v oblasti obrany. A to nejen československé, ale i v rámci celé Varšavské smlouvy. CIA, pro kterou pracoval až do roku 1976, z něj měla obrovskou radost. (Neměl by posmrtně taky dostat nějaký ten Řád Bílého lva?)
A to byl průser, kterého si všimli i v Moskvě.
Všimla si toho i domácí média. Nemohla to nekomentovat, i když zprvu pouze velice stručně. V politbyru tentokrát vyhráli Progresivisté. 4. března 1968, právě v den Šejnova útěku, přestala být uplatňována Předběžná cenzura. (ÚV rozhodlo, netřeba zákona. MMCH: TOTO byla JEDINÁ VĚC, která byla během Obrodného procesu ze strany naší Strany a vlády v Osmašedesátém uvedena v život. Ale stačila.) A už to jelo. Novotnému nepomohla ani podpora Lidových milicí, které mu nadšeně aplaudovaly na Staroměstském náměstí při oslavách Vítězného Února. Pamatuju se, jak jsme v tom březnu byli s druhou eF liberecké Esvévéešky na lyžařském kurzu na Luční boudě. Spolužáci se tam vsázeli, jestli padne Novotný i jako prezident. Velice jsem se tomu divil – proč by měl prezident padat? Kvůli nějaké aféře? Dosud nikdy jsem za svého dlouhého života něco takového nepamatoval. Než kurz skončil, v pátek 22. března 1968, Antonín Novotný poslal Národnímu shromáždění dopis, kterým podal svou Rezignaci. (Nikoli Abdikaci, nikoli Demisi, ale pouhé rezignování kvůli ostudě, jíž se mu ze strany médií dostávalo.) Stalo se tak po jeho „bedlivé úvaze“, aby „pomohl svým krokem k dalšímu rozvoji socialistické společnosti, k upevnění naší socialistické vlasti“. Tentýž den Strana schválila návrh Akčního programu a vyhlásila, že „naše Demokratizace je výrazně socialistického charakteru“.
Tento den prezidentská kancelář rovněž předala Eduardu Goldstückerovi – jakožto předsedovi Svazu čs. spisovatelů – dopis, ve kterém mu sdělovala, že včera udělil „president republiky“ milost spisovateli Janu Benešovi s prominutím pětiletého trestu. Ten trest Beneš od roku 1967 kroutil na Borech kvůli Podvracení republiky. (Beneš posílal texty Pavlovi Tigridovi do jeho pařížského časopisu Svědectví.)
Tento den, 22. březen 1968, se považuje za oficiální začátek Pražského jara.
Hned další den se shodou okolností ve východoněmeckých Drážďanech konalo zasedání šesti států RVHP. Kterého se účastnilo i nepatřičné množství jak východoněmeckých, tak sovětských vysokých důstojníků. Když se tomu tehdejší předseda Státní plánovací komise Oldřich Černík podivil, dostal k tomu od soudruha Brežněva cekem jasnou (jasnou po dekódování) odpověď:
„Přítomnost těchto velitelů může znamenat i to, že když budeme potřebovat pomoc při řešení československých záležitostí, může být okamžitě poskytnuta.“
Poprvé se zde ozvalo slovo „pomoc“. Srpen začal zrát.
Psáno, vzpomínáno a kopírováno v Praze na Lužinách 18. srpna 2023
PS: Jéje, co všechno jsme ještě nevěděli a nevíme a už se nedozvíme…
Viz i autorova vzpomínka na 21. srpen 1968 v Liberci: Nejdelší den
Čerpáno i z přehledového článku Karla Pacnera na iDnes: Jak se vařil srpen 1968
Byly rovněž použity stránky Rudého práva ze dne 23. března 1968, dostupné v archivu Ústavu pro českou literaturu AV ČR. Odkud pochází i úvodní fotka s popiskem „Předseda národního shromáždění B. Laštovička oznamuje předsedovi vlády J. Lenártovi a místopředsedům vlády F. Krajčírovi a O. Šimůnkovi, že president republiky rezignoval na svou funkci“.
- Vladimir Putin prohlásil, že pokud Ukrajina dostane od USA a Velké Británie povolení k úderům západními raketami do ruského vnitrozemí, bude to znamenat, že NATO je ve válce s Ruskem! - 13.9.2024
- Už to nebude trvat dlouho - 13.9.2024
- Kamala proti Trumpovi … televizní debata ovlivní volby méně než účast neoprávněných voličů - 13.9.2024
Kdo že nás to od 21. srpna v roce 1968 vlastně přepadl z Polska a Ukrajiny a potom okupoval?
Proč ta ČT a ČRo zase lžou od rána do večera?
Jsou to zkrátka opět a zase letos takové u nás obvyklé demagogické triky:
Okupovali nás prý Rusové, a basta,
tvrdí se lstivě opakovaně, nepřetržitě v ČT,
a to i když 7 z 12 členů v tehdejším SSSR z tzv. rozhodujícího politbyra v roce 1968 byli Ukrajinci
(1 Bělorus, 1 Litevec, 1 Kyrgyz, 1 Kazach a 1 Rus.).
Vrchní velitel útočných jednotek Leonid Iljič Brežněv byl Ukrajinec – byl sovětským politikem – nejvyšším představitelem Sovětského svazu (SSSR) v období let 1964–1982 , (Gromyko ministr zahraničí byl Bělorus),
Celá vrchní vojenská generalita SSSR byla ukrajinská .
(pozn. Brežněv se narodil ve městě Kamjanske,
tehdy úředně Kamenskoje (Каменское),
u Dněpropetrovsku na území dnešní Ukrajiny )
Mezi vojáky “spřátelených armád” netvořili Rusové ani třetinu.
Vysoké procento přepadových tanků bylo
z ukrajinských tankových svazů, které byly tehdy ze všech sovětských svazových republik k ČSSR nejblíže.
Ale podle naší současné mediální demagogické propagandy Ukrajinci jsou dnes ti HODNÍ (?),
zatímco Rusové jsou údajně ti ZLÍ.
(co má být vlastně cílem těchto neustálých mediálních “odrhovaček” zejména na námi povinně placené ČT a ČRo, to nechť si každý domyslí sám….(nasadit Rusům psí hlavu za každou cenu ? ) )
A jen tak mimochodem, cca 90 procent dnešních obyvatel Krymu jsou rodilí Rusové
(obyvatelstvem zajímavý je i ten stále dnes válčící region Donbas a Luhansk na východě Ukrajiny
s převahou obyvatel rodilých Rusů a tedy ukrajinskými menšinami.
ZÁPAD UKRAJINY CHCE DO EU,
ALE CELÝ VÝCHOD UKRAJINY NAOPAK DO RUSKA
Jiří, konečně máš v něčem pravdu.
100 bodov.
ve skratce: oproti dnesku doslova pohadkove casy, kdy jsme meli jeste skutecnou a suvereni vladu s maximalni moznou svobodou v ramci tzv Vychodniho bloku, ktery byl ve valce se Zapadem…Diky tomuto stavu pokracujicim po WWII jsme byli izolovani nejen ze vnitr, ale mozna jeste vice z venku…
Vlada se v ramci dane ideologie musela starat o lidi a o stat…
PRAVY OPAK DNESKA…
Celý ten socialismus s lidskou tváří, byl jen prachobyčejný pokus o převrat a jelo v tom zejména jedno etnikum, které se pokusilo o převraty u nás začátkem padesátých let (Slánský a spol.), pak tomu bylo v Maďarsku v roce 1956 kde obě strany pokusu o převrat byli zase ti stejní, dále přišel zmíněný rok 1968, kde kdyby nedošlo k zásahu Sovětů a spol., měli bychom tady ty nynější “vymoženosti” o 20 let dříve. No a v Polsku Solidarita začátkem sedmdesátých let, to byl spolek řízený zase lidmi z tohoto etnika. A vrcholem všeho po likvidaci sovětského “Ost bloku” byl převrat v roce 2014 na Ukrajině, kde zase vše obsadili tito lidé z jednoho etnika, co miluje peníze, úrok a lichvu…. Toto konstatování není útokem na ty obyčejné normální lidi z tohoto etnika, jde o to, že ty jejich samozvané elity od ohromných peněz a majetků se chovají jako prasata, úplně jako od Orwella! Komunisté mimo své začátky neměli v úmyslu zabíjet národy, které ovládali, jenže tito elitní magoři toto mají v úmyslu. A lidem to pořád nedochází…..
https://deliandiver.org/2023/01/zide-a-prazske-jaro-ocima-normalizacni-propagandy.html
V srpnu 1968 nás stát okupovala vojska Varšavská smlouvy pod vedení SSSR (okupace byla řízena z Kremlu). A jako okupantské vojsko zde zůstalo vojsko SSSR. To jsou jasná fakta celé události.
(PUTIN SE CHOVÁ JAKO NAKLONOVANÝ KŘÍŽENEC HITLERA A STALINA.)
Kdyby nás místo toho okupovali ušáci, byli bysme v prdeli už v roce 1969 a ne až s příchodem Havlistánu!
A sudeťáci by zase obsadili pohraničí….
… na což stejně dojde pokud nezlikvidujeme pětikolku a gumy na hradě.
… a budeme tu mít
Nazi-Ukrainisches Protektorat Böhmen und Mähren
Heil Bandera!
Všechny státy Evropy, které byly v té době součástí NATO pod vedenim USA, jsou ekonomicky vyspělejší, nežli stát stepní loupeživé vraždící zlodějské ulhané chátry ( v minulosti pod názvem SSSR, v současné době pod názvem Ruská federace). Jinak Američané územi našeho státu nikdy nekupovali, neunanášeli naše občany do gulagů, nevraždili naše krajany na svém území…. to vše prováděl stát s názvem SSSR.
(PUTIN SE CHOVÁ JAKO NAKLONOVANÝ KŘÍŽENEC HITLERA A STALINA.)
Ovšem dnes jsou proti Rusku všecky v prdeli a ušáci jdou ke dnu taky…
Žebříček podle HDP parity kupní síly
Pořadí Stát v milionech $
1. Čína 30 327 320
2. Spojené státy americké Spojené státy americké 25 462 700
3. Indie I 11 874 583
4. Japonsko 5 702 287
5. Rusko 5 326 855
6. Německo 5 309 606
7. Indonésie 4 036 901
8. Brazílie 3 837 261
9. Francie 3 769 924
10. Spojené království Spojené království 3 656 809
a ještě bych dodal že na ukradině se ve slámě u kravína projevilo že západní technika je v takových oblastech převážně na hovno… a hákový kříže na prdeli taky
a to nemluvím o už jasné občanské válce ve Francii (s imigranty) a skoro i v gestapácku, o tom že Francie má dnes o 25% méně vojenské techniky protože vše dala úkáčkám (my nemáme techniku pač nemáme žádnou armádu, že) a Anglie nemá ani armádu ani námořnictvo… gestapáci ostatně už taky nemají nic.
zato Estonci jo! … Už tam mužou buzny uzavírat manželství…. tak to jim fakt pomuže. S pérem v prdeli vzhůru na rusa, že?
Vedoucí ekonomiky jsou a budou v BRICS a bude to Čína, Rusko, ale i jižní Amerika! (Brazllie, Argentina – a ta si vezme brzy zpátky Malvíny… )
Totální sračky budou v EU a v ušákově a v “Orwell 1984” státech typu Kanada,, Australie, NZL a Anglie.
A dolar končí… takovou sračku stejně jako euro už nikdo nevezme! (leda naše ukronacistická vláda placená nacisty, židy a ušáky /to nejsou tři skupiny, jen jedna..a tam všichni jsou…./)
Rusko ani jižní Amerika nebude ideální, ale proti EU a ušák a obecně aglosas a gestapo /vč. dnes už celé severní EU/ sračkám je to pozitivní sen!
Bohužel Jiří v tomto máš pravdu. Oni to vědět nechtějí. Jsou zaslepení. Já USA a další taky nemusím 🤮 sorry jako. Ale jsem objektivní a nezaujatý. Prostě dobře vím, že SSSR 🤮
Co to tady melete 75 % okupantských vojsk bylo z Okrajiny a ostatní Kazaši, východní Němci, Pšonci, Bulhaři, Maďaři, Rusové se tenkrát mastili na Usuri s Číňany. Samotný Brežněv byl proti než ho přemluvil pšonek Gomulka. Rusu bylo snad jenom 50 a to většinou novináři. Samotný Rus v politbiru byl proti. A na staromáku tenkrát střílel tank 3 kyjevského pluku pod velením soudruha Klička. A dnes na muzeu visí okupantská okrajinská vlajka. Veškerou účast má z dokumentovanou na USTR na Žižkově.
Apropo co ten benderovský velvyslanec Červoňenko v Československu. Moskevské ústředí od roku 1954 ovládla ukrajinská Chrušťovová klika a rusové o tom dokonce natočili film o tom jak Chrušťov vyhrožoval, že pokud ho nezvolí pošle na Moskvu Kyjevské vojsko. To je ten co v 50 letech propouštěl benderovské vrahy a to je dnešní výsledek na okrajně.
Ono to bylo trochu jinak, než se to prezentovalo. Překroutilo.
Tehdy za páchané zlo může, USA, Německo, Praha, SSSR
Ruský velitel, jsem poslal UA
V Kyjevskem pluku byli vojáci jen z Ukrajiny? To jsou mi tedy NOVOTY. Jinak je naprosto logické, že nás v roce 1968 okupovala vojska SSSR větsinou z území Ukrajiny. Tyto vojenské posádky to měly nejblíže do ČSSR.
(PUTIN SE CHOVÁ JAKO NAKLONOVANÝ KŘÍŽENEC HITLERA A STALINA.)
19.8.2023 19:58:24
Nebo mu ji pán Bůh VEZME K SOBĚ, že si ji neváží. A měl raději fotky bejvalích ( nedej bože ještě nahaté). Každý je po rochodu ničí, maže, prostě konec a ani ho ve skutečnosti nemilovaly a teď ztratí svou krásnou osudovou lásku, hezkou něžnou holku. Jestliže ty fotky má, tak si ji vůbec nezaslouží! Jen ji trápí, asi mu to dělá dobře. Je to psychopat. Milující člověk by dal přednost nynější holce, pokud by ji doopravdy miloval, než těm fotkám z předchozího vztahu!!!!!!!!
Není Vám na té fotce něco divného ? Ne ? Třeba že armáda, která přijela okupovat a zotročit zemi, nechá po svých tancích skakat civilisty ? A civilisti nemají žádný respekt z děl a samopalů ? Evidentně civilisté ví, že jim vojáci neublíží, nepřijeli potlačovat demokratické hnutí, ale pouze byli na vojenském cvičení, které mělo ukázat Západu jak rychle by vojska varšavské smlouvy být v Mnichově. …aby to měli na mysli vyjednavači mírové smlouvy která byla uzavřena ve Vídni v roce 1970.
Byli to lidi, které patřili k nim. Dohoda s Prahou za jistým manipulačním důvodem. SSR, NDR, USA, se o Československo prali, pro svůj zisk. Tehdy se lezlo do prdele SSR a teď se leze do prdele USA.
SSSR
Pro retardy a nevzdělance, co neustále jako pominutí útočí na Rusy. Za 2.WW byl podíl Rusů na úspěchu ve válce dominantní! Přes 58% Rusů zabezpečovalo vytvoření RA a bylo složeno z Rusů a např. druzí Ukrajinci tvořili je 16,5%! Viz např. https://www.fronta.cz/dotaz/narodnostni-slozeni-rude-armady-1941-45
A uvědomme si, že kdyby Sověti nezastavili velmi silný nacistický Wehrmacht, ve své době nejlepší armádu na světě, Německo by obsadilo území SSSR a veškeré zdroje. Češi jako národ by skončili a možná jen část by existovala, jen jako pracovní síla někde za Uralem. Vše to jasně nastolil přední Hitlerův člověk Reinhard Heydrich ve svém známém projevu na začátku války. Není problém si ho nalézt. To, že Čechy Němci nelikvidovali za války bylo jen proto, že Němci je využívali ve válečném průmyslu a tudíž tehdy byli nenahraditelní. Po vítězné válce by Čechy, Moravany a Slezany zcela jistě zlikvidovali.
Samozřejmě velkou váhu ve vítězné válce měli i spojenci GB a USA, kteří zejména bombardováním zabránili Němcům vyrobit silné rakety, proudová letadla a jadernou bombu. Rovněž masivní dodávky materiálu a zbraní pro SSSR Sovětům ze začátku války velmi pomohlo.
Takže vzkaz těm všem debilním lidem u nás v Česku, co nenávidí Rusy…..bez nich a jejich ohromných válečných obětí byste blbečkové neexistovali. Trochu si to v těch hloupých palicích srovnejte. A platí to i pro většinu lidí z vlády a poslanců v pětikoalici, vás, všechny co jste měli židovské předky by nacisté vyhladili jako první! Je mi z vás na zvracení vy holoto uplacená a zkorumpovaná a bez minima morálky!
SSSR, NDR, USA, mělo o Československý stát zájem, pro svůj zisk. V Československu žili hlavně Moravané, o ně byl větší zájem.
Maxime, Vaši naštvanost sdílím. Ta politická pakáž je lůza, která vtrhla na zámek a hraje si na šlechtu, koryt a pocitu moci, kterou se opájejí, páč pouhá lůza, se jen tak nevzdají…jak se jich, sakra, zbavit?!
Lidé musí prohlédnout a to se stane jen pokud si sedne hospodářství země na prdel. Pak se snad začnou o vše zajimat. A na tom držkopádu se pracuje, Pětikolka jsou hloupí tupci a ekonomice naprosto nerozumí, jen za poslední rok poslali na a pro Ukrajinu cca 100 miliard korun. To je jasná vlastizrada, my s Ukrajinou nemáme nic společného, jak politický, tak hospodářsky. Ta válka není Bubec naše! No a nyní Američané úspěšně deindustrializují především motor EU Německo (odpojili ho především úmyslně od ruských zdrojů energií a surovin), ještě jim vnutili debilní “gryndýl” a my jsme na něm velmi ekonomicky závislí. V Německu už letos do poloviny srpna odešlo pryč 16% firem a společností, dalších 30% na tom pracuje. Odchází do Ameriky, Číny aj. Hlavním důvodem jsou drahé energie a suroviny a vlastně se to promítá do všeho a to kompletně. A naši lidé jsou neinformovaní, apatičtí a skoro se mi chce říci hloupí. Ten pád na tlamu bude bolet……
Omluva za překlepy.
Ono to ještě chvilku pojede se setrvačnosti….zatím si nakupují pitomosti a na půjčky jezdí na dovče…no, uvidíme.
Zkuste se o ekonomické sebevraždě EU v rámci gryndýlu včetně naší milované vysáté a zadlužené minirepubliky bavit se sousedy,kolegy v práci či náhodnými známými.Nikoho to nezajímá,nikdo tomu nevěří.Začnou řvát že je politika nezajímá.Zajímají je přiblblá pubertální videa v jejich mobilech,jaká byla dovča,co je lacinější v Kauflandu ale že je skrz daně,zelené odpustky a inflaci eurolichvářská banda nenažranců obere o dvě třetiny výdělku je jim asi jedno.
Kovodělník
Buď ti nakonec dá sama časem košem. Nebo si ji vezme k sobě pán Bůh. Zatím si ji Nezasloužíš !!!
Až bude pozdě, tak….. bohužel. Nezvratné!
Lidi jsou pitomci. O politiku se nezajímají a pak bulí. To je drahý, to se nedá žrát.
Rudá Armáda byla banda zločinců a násilníků, znásilňovali tady ,rabovali , hlavně když se ožrali chovali se jako divoká zvěř a ne jako lidi.
A hlavně žádný rusácký dobytek nás neosvobodil, jenom nám přinesli další vražednou totalitu.
Doslova nás dobyli.
50.léta v Československu byla co se týká potírání lidských práv a svobod na úrovni Protektorátu Čechy a Morava, stalinistické monstrprocesy, politické vraždy, koncentráky typu Jáchymov apod,. kde v důsledku nelidských podmínek zemřely tisíce lidí a další. desetitisíce lidí se vrátili s podlomeným zdravím a v důsledku toho předčasně zemřeli.
Můžeme se bavit akorát o tom, čí to byla vina, že jsme po válce spadli do ruské sféry vlivu.
To je všechno…
A to že jsme spadli do ruské sféry vlivu stálo život 10 000 občanů Československa a dalších skoro 300 000 Čechoslováků před totalitou uteklo na svobodný západ.
Ruská zvěř nám žádnou svobodu nepřinesla jen další utrpení tečka.
Přesně. Neosvobodili nás, ale dobili!!!
Něco jako výpalné
Patří malý velký
Taky jsme byli součást Německé říše. Všechno co se u nás vyrobilo šlo na podporu Německé vojenské síly.
Jo
Ale součástí Říše jsme nebyli dobrovolně… to si asi ti stepní mužici v těch svým vychlastaných palicích neuvědomili, no ale co taky jiného čekat od takových primitivů že… to bylo na rusáčky moc složité uvažování…
No a z toho znásilnění jsi se vyskytl, osle.
Debile, i ty si díky tomu osle vzniknul……
Konečné řešení české otázky.To s námi plánovalo nacistické Německo po svém vítězství. Čechy vhodné k poněmčení poněmčit,poddajné ale nevhodné k poněmčení zbavit reprodukce a poslat na otrocké práce na Sibiř a nezlomné fyzicky zlikvidovat.
Máte samozřejmě pravdu, jen je škoda, že Češi jaksi pomáhali s romským i s židovským holocaustem, Lety u Písku to bylo jako co ?
Podíl českého úřednictva , českých starostů obcí a českých represivních složek na pronásledování a perzekucích Romů a Židů v Protektorátu rozhodně nebyl zanedbatelný…
K tomu by samozřejmě nedocházelo pokud by Československo neskončilo pod německou okupační správou.Tyto svinstva nedělal kolektivně celý okupovaný národ Čechů,Moravanů a Slezanů ale šmejdů ochotných kdykoli zradit a sloužit novým pánům.Vím to z dávného vyprávění od svého nebožtíka dědy který skončil na nucených pracích v Německu.Protektorátní úřady vůbec nezajímalo že má doma ženu s nemluvnětem a že je musí živit.Lidé tehdy žili pod neustálým terorem kde i za maličkosti proti říši hrozil lágr nebo rovnou trest smrti.
A přesně ty typy teď sedí ve vládě.
Jizvy, které si ji způsobil a jdou vidět tak určitě bolí. Ale jizvy, které má skryté v duši. Jizvy, které si ji způsobil bolí mnohem mnohem víc. Pro tebe z čisté lásky se hodně obětuje. Je jediná, která tě doopravdy miluje.
Velké bolesti jsou němé. Neřekne ti to. To musíš sám….
Až ji ztratíš. Budeš plakat ty. Ale to, už….
ZRADA!!!!!
https://youtu.be/ZnyTipbv5lI
PŘEDPLATNÉ
ZPRÁVY DO E-MAILU
menu
Logo D
Svět
SSSR
Touha dobýt svět. Dějiny Sovětského svazu jsou protkány násilím proti ostatním
★
25.2.2022
FacebookTwitter
Mail
Lehké tanky T-26 sovětské 7. armády během sovětské invaze do Finska, 2. prosince 1939
Lehké tanky T-26 sovětské 7. armády během sovětské invaze do Finska, 2. prosince 1939 | Foto: Wikimedia Commons, CAFM – Pansar i Vinterkriget, Maxim Kolomyjec, volné dílo
Galerie Dalších 15 fotografií v galerii >
Snaha o co největší vojenskou expanzi byla jedním z charakteristických rysů bolševického hnutí, které v roce 1917 ovládlo Rusko, a byla i jedním ze stavebních kamenů, na nichž byl vybudován Sovětský svaz. V následujícím textu si připomeneme některé její hlavní kapitoly.
Po tzv. říjnové revoluci v roce 1917 podepsal nový vůdce Ruska Vladimír Iljič Lenin dne 28. ledna 1918 dekret, jímž byla založena Rudá armáda. Ta v první fázi oficiálně sloučila 20 tisíc příslušníků rudých gard, 60 tisíc lotyšských rudých střelců, 200 tisíc námořníků Baltské flotily a hrstku vojáků Petrohradské posádky sympatizujících s bolševickou revolucí. Prvním vrchním velitelem Rudé armády, tzv. válečným komisařem, se stal Lev Trockij.
Agent Igor Gouzenko vystoupil v roce 1968 se zakrytou hlavou v interview s reportérem televize CBC
Příběh muže s kápí. Gouzenkova aféra spustila před 75 lety studenou válku
Do roku 1922 bojovala tato nově utvořená armáda zejména proti různým vnitřním oponentům bolševické revoluce v ruské občanské válce. Do roku 1921 porazila čtyři bílé armády a zadržela pět ozbrojených zahraničních kontingentů, které se snažily rozšířit svůj vliv směrem na východ.
Souběžně však začala bolševická expanze opačným směrem. „Šlo o vyhlášení takzvané permanentní revoluce, jež měla přeměnit celou Evropu v komunistickou. Prvním cílem této revoluce mělo být dobytí Varšavy,“ napsal před časem historik Jiří Fidler. Snaha o mocenskou i územní expanzi neustala po celou historii Sovětského svazu. V následujících odstavcích si zkusíme jednotlivé války popsat a uvést jejich příčiny, průběh a důsledky.
Polsko-sovětská válka, únor 1919 – březen 1921
Příčiny: Šlo o střet mezi sovětským Ruskem a po první světové válce obnoveným Polskem. Je poctivé říci, že na jeho počátku stála snaha polského vůdce Józefa Pilsudského vytvořit tzv. mezimořskou federaci rozkládající se od Baltu k Černému moři, jinými slovy obnovit vojenskou expanzí hranice Polsko-Litevské unie z roku 1721 – na úkor běloruského, ukrajinského a ruského obyvatelstva.
Průběh: V roce 1918 zahájilo Polsko válku proti Západoukrajinské lidové republice, jež byla odštěpkem od Ukrajinské lidové republiky (ULR), obsadilo ji a uzavřelo spojenectví s ULR. Za účelem boje proti bolševikům vtáhla polská armáda do Kyjeva a v únoru 1919 napadla sovětskou Ukrajinu, Litvu a Bělorusko. V červnu 1920 držela celé Bělorusko a většinu východní Ukrajiny.
Následovalo přeskupení bolševických sil, jež získaly posily ze Sibiře a z Kavkazu. Koncem června 1920 dosáhly Kyjeva, odkud se stáhla většina polské a ukrajinské lidové armády směrem na západ.
V létě 1920 zahájila Rudá armáda protiofenzivu, při níž se 12. srpna dostala na pouhých 19 kilometrů od Varšavy. Útok na Varšavu však skončil debaklem, protože na její nechráněný týl zaútočily Piłsudského jednotky, odřízly většinu ruského vojska a způsobily mu zdrcující porážku. Další ještě drtivější prohru utrpěla Rudá armáda v září v bitvě na řece Němen. Západní mocnosti začaly naléhat na ukončení bojů. Dne 12. října 1920 bylo v Rize podepsáno příměří, mírová dohoda akceptovala většinu polských požadavků.
Výsledek: Polsko-sovětská válka skončila sovětskou porážkou, v důsledku čehož Polsko získalo města Vilno, Lidu, Baranoviči, Rovno a Pinsk, navíc Sověti museli uznat nezávislost Ukrajiny a Běloruska. Tento bod však nebyl respektován a do měsíce byly obě tyto země znovu zcela pod kontrolou Rudé armády. Boje ustaly až v březnu 1921.
Estonská osvobozenecká válka, listopad 1918 – únor 1920
Příčiny: Estonsko, které bylo od roku 1721 součástí Ruského impéria, prošlo podobně jako řada jiných zemí zhruba od poloviny 19. století procesem národního obrození, směřujícího k požadování nezávislého státu. Po říjnové revoluci v roce 1917 rozhodla nová bolševická vláda Ruska v listopadu 1917, že rozpustí estonský zemský sněm. Ten se v reakci na tento krok prohlásil dne 28. listopadu 1917 za nejvyšší a suverénní zákonodárný orgán na estonském území až do zvolení nového zákonodárného shromáždění. Bolševici proto rozehnali sněm násilím a přislíbili nové volby. Když v nich ale začátkem roku 1918 jednoznačně zvítězili zastánci estonské samostatnosti, bolševická vláda je anulovala. Členové rozehnaného sněmu proto ustavili v únoru 1918 „Záchranný výbor“, který měl vyhlášení estonské nezávislosti dotáhnout do konce.
Ruská vojska opustila Tallinn 24. února 1918, protože ustupovala před německou ofenzivou. Záchranný výbor vzápětí sestavil prozatímní vládu a vydal deklaraci o vzniku nezávislé Estonské republiky. O den později však vstoupila do Tallinnu německá armáda, jež prohlásila tyto aktivity za nezákonné. Mírová smlouva mezi sovětským Ruskem a ústředními mocnostmi (Německem a Rakouskem-Uherskem) z 3. března 1918 (tzv. Brestlitevský mír) uznala vítězství ústředních mocností na východní frontě s tím, že mají právo na nově získaná území, včetně Estonska. V květnu 1918 však Británie, Francie a Itálie uznaly na mezinárodní úrovni nezávislou Estonskou republiku.
Když Německo připustilo 11. listopadu 1918 v Compiègne svou porážku, začaly se německé jednotky z Pobaltí stahovat. Sovětská vláda v tom uviděla možnost převzít nad Pobaltím opět kontrolu a 13. listopadu 1918 zahájila rozsáhlou invazi.
Pochod demonstrantů od Kremlu k Bílému domu, 19. srpna 1991
Vánoční zázrak. Před 30 lety se rozpadl Sovětský svaz, v závěru navíc bez násilí
Průběh: Hned v prvních týdnech války (prosinec 1918) dobyli Sověti celé východní a jihovýchodní Estonsko. Počátkem ledna 1919 byla frontová linie vzdálena pouhých 34 kilometrů od Tallinnu. Dne 4. ledna se však novému estonskému vrchnímu veliteli Johanu Laidonerovi podařilo bolševický postup zastavit a o dva dny později zahájit protiofenzivu. Do 24. února vytlačil sovětské jednotky z estonského území. Sovětské velení na to reagovalo zastavením vojenských operací v Lotyšsku, Litvě a Bělorusku a převelením 80 tisíc vojáků do Estonska.
Díky oslabení sovětské vojenské přítomnosti v Litvě a Lotyšsku osvobodila litevská osvobozenecká armáda 23. dubna 1919 Vilno a německá Baltská zeměbrana obsadila 22. května lotyšskou Rigu. Estonské ozbrojené síly mezitím dokončily mobilizaci, díky níž posílily na 74,5 tisíce mužů, a 25. května 1919 obsadily Pskov. Na přelomu září a října útočila estonská Severozápadní armáda, vyčleněná z bělogvardějců, přímo na Petrohrad, který ale nedobyla.
Následoval další sovětský protiútok na Estonsko. Ve dnech 18. až 30. listopadu 1919 došlo v oblasti Narvy k nejtvrdším bojům celé války. Estonci v nich udrželi předpolí, díky čemuž mohly 5. prosince začít v Tartu mírové rozhovory. O poslední průlom se Rudá armáda pokusila ještě 30. prosince, ale po jeho naprostém neúspěchu přistoupilo sovětské velení 3. ledna 1920 na příměří.
Výsledek: Rusko v mírové smlouvě s Estonskem uznalo „bezpodmínečnou nezávislost a samostatnost estonského státu“. Dále se zavázalo k zaplacení válečných reparací ve výši 15 milionů zlatých rublů a k volitelné repatriaci Estonců pobývajících na území Ruska. Uznalo hranici mezi oběma zeměmi přibližně odpovídající linii příměří z 3. ledna 1920. Estonsko tak získalo strategické Narevské předpolí a další část Pečorska. Šlo o mezinárodní uznání samostatného Estonska de iure, které však Sovětský svaz na sklonku 30. let 20. století opět porušil.
Lotyšská osvobozenecká válka, prosinec 1918 – srpen 1920
Příčiny: Před první světovou válkou bylo celé území dnešního Lotyšska součástí Ruského impéria. Rusové se pokoušeli místní lotyšskou populaci rusifikovat a Lotyši neměli na vlastním území žádný vliv. Při německé ofenzivě v roce 1917 Němci dobyli Rigu a v únoru 1918 už celé Lotyšsko ovládali.
Bolševické Rusko využilo lotyšského odporu k carskému režimu a prezentovalo německé císařství jako stejné zlo. Díky tomu vytvořilo lotyšskou armádu, která po boku bolševiků bojovala proti Němcům.
Po uzavření Brestlitevského míru, který uznával převahu Německa a Rakouska-Uherska na východní frontě, odstoupilo sovětské Rusko Německu Estonsko, Lotyšsko a velkou část Ukrajiny. V Pobaltí vznikl německý loutkový stát Spojené baltské vévodství, v němž držela moc místní německá šlechta. Jeho hlavním městem se stala Riga.
S koncem 1. světové války 11. listopadu 1918 byl Brestlitevský mír anulován, německá armáda se začala stahovat a Spojené baltské vévodství se zhroutilo. Místní Němci vytvořili spolu se zbývajícími jednotkami německého císařství Zeměbranu, která začala bojovat proti nově vzniklému státu. Nestabilní situace využili bolševici, kteří chtěli celé Pobaltí opět připojit k Rusku.
Sovětská bojová vozidla pěchoty v ulicích Baku v lednu 1990
Pogrom na Armény v Baku: Muže házeli do zapálených domů, ženy týrali
Průběh: Nově zformovaný lotyšský stát neměl vybudovanou silnou armádu, takže od začátku války s bolševiky šel od porážky k porážce. Lotyši se proto spojili s dříve nepřátelskou německou Zeměbranou. V březnu 1919 přešli do protiútoku a postoupili až k městu Saldus. Rudá armáda začala mít výrazné problémy se svou lotyšskou částí, jež měla najednou bojovat i proti vlastním lidem.
Postupu spojených lotyšsko-německých vojsk využila německá šlechta, vyvolala puč a převzala moc v prozatímní vládě. Nezískala ale podporu žádného evropského státu ani místního obyvatelstva. Spojenectví Lotyšů s Němci tím definitivně skončilo. Německá Zeměbrana v květnu 1919 obsadila Rigu.
Lotyšsko požádalo v krizové situaci o pomoc Estonsko, jež mu poskytlo jednu divizi. Němci mezitím dorazili k městu Cēsis na severu Lotyšska, kde je spojenecké oddíly Lotyšska a Estonska v zásadní bitvě porazily. Debakl u Cēsis donutil Němce předat Rigu do lotyšských rukou.
Zbytky Zeměbrany se začlenily do bělogvardějské Západoruské dobrovolnické armády, která zahájila v říjnu 1919 neúspěšný útok na Rigu. Po něm následoval protiútok spojené armády Lotyšska a Estonska, při němž v listopadu Lotyši Rigu osvobodili. Zbylí němečtí dobrovolníci se evakuovali do Německa.
Po zahnání Němců následovala ofenziva Lotyšů proti bolševikům, kteří ovládali východ země. Lotyši je s polskou podporou porazili v bitvě u Daugavpilsu, po níž se Rusové stáhli z lotyšského území.
Výsledek: V dubnu 1920 se v Lotyšsku konaly první svobodné volby a lotyšský parlament se poprvé sešel 1. května 1920. V červnu byl podepsán mír s Německem a 11. srpna 1920 oficiálně skončila Rižským mírem válka s Ruskem. Smlouva měla zaručovat vzájemný mír, deklarovala nezávislost Lotyšska, určovala vymezení státních hranic mezi Ruskem a Lotyšskem a Rusko se v ní zavazovalo platit reparace lotyšskému státu. I tato smlouva byla koncem 30. let porušena.
Litevská osvobozenecká válka, prosinec 1918 – listopad 1920
Příčiny: Litva byla do roku 1795 součástí Polsko-litevské unie a po jejím rozpadu připadla z většiny carskému Rusku. Zbylá jižní část se stala součástí německého císařství. Rusové zakázali vyučovat litevštinu a zahájili silnou rusifikaci obyvatelstva. Začátkem 19. století proběhlo litevské národní obrození směřující k větší samostatnosti. Za první světové války ovládli Litvu Němci, kteří z ní chtěli vytvořit svůj satelit, po porážce ve válce však ztratili na Litvu vliv. Ústavodárné shromáždění následně rozhodlo o zformování Litevské republiky. Oficiální konec války však anuloval také separátní Brestlitevský mír, uzavřený mezi Německem a Ruskem. Sovětské Rusko následně zaútočilo na všechny nově vzniklé pobaltské státy včetně Litvy.
Průběh: Rudá armáda zaútočila na Litvu v prosinci 1918 od východu a začátkem ledna 1919 stála před Vilniusem, z něhož se koncem prosince stáhla německá vojska, vracející se zpět do Německa. Litevští představitelé z města uprchli a bolševikům čelily pouze polské jednotky. Po pětidenním boji ovládla Rudá armáda Vilnius a postupovala dále na západ. Ve třetím největším litevském městě Šiauliai propukla v půli ledna vzpoura místních komunistů proti litevské vládě, která skončila jejich uchopením moci a vpuštěním Rudé armády.
Pohyb bolševických vojsk poblíž Východního Pruska ale znervózňovalo Německo, jež vyslalo do Litvy dobrovolníky bojující po boku Litevců. Spojené jednotky litevských partyzánů a německých dobrovolníků porazily ozbrojené síly komunistů z Šiauliai, na což bolševici zareagovali vytvořením Litevsko-běloruské socialistické sovětské republiky a začleněním komunistů do Rudé armády. Posílená německá armáda ale pokračovala v postupu a během března 1919 postupně obsadila města Kuršėnai, Šiauliai a Radviliškis. Německé jednotky byly v Litvě aktivní do 31. března 1919.
Pochod demonstrantů od Kremlu k Bílému domu, 19. srpna 1991
Místo masakru slavný čin. Před 30 lety vylezl Jelcin na tank a zmařil plány KGB
Sovětská armáda začala propadat chaosu a šířily se případy dezerce. Litevská armáda toho chtěla využít a dobýt zpět Vilnius. Rozkladu sovětské armády ale využili i Poláci a Vilnius obsadili první. Litevci mezitím reorganizovali své síly a 17. března 1919 zahájili konečný útok na sovětské pozice. Dostali se až k městu Daugavpils v dnešním Lotyšsku a dosáhli rozpuštění Litevsko-běloruské socialistické sovětské republiky. Dne 12. července 1919 byl mezi Litvou a sovětským Ruskem podepsán mír, který však neuznalo Polsko, takže v červnu 1920 vypukla další válka s ním.
Výsledek: Mírová smlouva se sovětským Ruskem přiřkla Litvě Vilensko za to, že Litevci umožní Rudé armádě průchod přes své území při útoku na Polsko. Polský generál Lucjan Żeligowski (vilenský rodák) však litevská vojska z Vilenska vytlačil a vyhlásil samostatný stát Střední Litva. Po nátlaku vítězných mocností a plebiscitu v roce 1922 se Střední Litva stala oficiální součástí Polska a Vilnius byl uznán za polské město, současně však byl v litevské ústavě nadále uváděn i jako hlavní město Litvy. Spor o Vilnius poznamenal polsko-litevské vztahy po celé meziválečné období. K Litvě byl přičleněn až v roce 1939, kdy ale Litva už nevystupovala jako samostatný stát, ale jako Litevská SSR.
Zimní válka, listopad 1939 – březen 1940
Příčiny: Šlo o vojenské střetnutí mezi Finskem a Sovětským svazem, které začalo sovětskou ofenzivou bez vyhlášení války 30. listopadu 1939 a skončilo Moskevským mírem 13. března 1940. Sovětský svaz byl za toto ilegální napadení vyloučen 14. prosince 1939 ze Společnosti národů. SSSR se snažil získat zejména hustě zalidněné území Karelské šíje a námořní základnu u ústí Finského zálivu, což zdůvodňoval bezpečnostními důvody, především ochranou Leningradu ležícího nedaleko hranic. Tajný dodatek k německo-sovětskému paktu Molotov-Ribbentrop o vzájemném neútočení, uzavřenému v srpnu 1939, totiž řadil Finsko spolu s pobaltskými státy do sovětské sféry vlivu.
Průběh: Koncem července 1939 se začalo na sovětsko-finské hranici střílet. Dělostřelecká palba zasáhla sovětské vojáky ve vesnici Mainila, šlo ale o Sověty řízenou provokaci, sloužící jako záminka pro vpád. Dne 30. listopadu 1939 začalo sovětské letectvo bombardovat Helsinky a přes finskou hranici se převalila okupační armáda. Proti milionovému sovětskému vojsku stálo na finské straně ve zbrani jen 350 tisíc mužů. Sovětský plán počítal s přepůlením Finska mobilním útokem ze severovýchodní finské obce Suomussalmi až do největšího města severního Finska Oulu, ležícího na pobřeží Botnického zálivu Baltského moře. Finové však dokázali mnohem lépe využívat terénu, který v této oblasti tvořily zejména neprostupné bažiny a jezírka. Jedinými schůdnými komunikacemi byly štěrkem zpevněné široké lesní cesty, bráněné finskými jednotkami.
Josif Vissarionovič Stalin při volbách v roce 1937, uprostřed velké čistky
Poprava na konci labyrintu. Před 85 lety spustil Stalin velkou krvavou čistku
Sověti sice dokázali 7. prosince vyklizené městečko Suomussalmi obsadit, pak se k nim však začalo válečné štěstí obracet zády. Sovětské vojáky začali decimovat (a také demoralizovat) vysoce efektivní finští ostřelovači ukrývající se v terénu, včetně legendárního „rekordmana“ jménem Simo Häyhä, přezdívaného Bílá smrt. Finové také začali napadat zásobovací oddíly a polní kuchyně nepřítele, což zásadním způsobem ovlivňovalo jeho bojové schopnosti. Dne 1. ledna 1940 vypukla hlavní bitva o klíčovou spojovací silnici Raate, v níž se Finům do 7. ledna podařilo zničit většinu sovětské 44. divize. Do historie vstoupila i finská obrana na řece Kollaa severně od Ladožského jezera.
Drtivá převaha Rusů se však musela nakonec projevit. V polovině února 1940 Sověti prolomili hlavní linii na Karelské šíji a po postupu k druhému největšímu finskému městu Viipuri začali s Finy vyjednávat o míru. Tzv. Moskevský mír byl podepsán 13. března 1940.
Výsledek: Finsko muselo nakonec postoupit Sovětskému svazu 11 procent svého předválečného území (Rybářský poloostrov, Ladožskou Karélii a Karelskou šíji), jež vytvářelo 30 procent finské hospodářské produkce. Udrželo si ale svoji svrchovanost a způsobilo Rudé armádě těžké ztráty (odhady se pohybují v rozmezí 127 tisíc až 270 tisíc mrtvých a 200 tisíc až 300 tisíc raněných). Špatný výkon Rudé armády v této válce přesvědčil německého vůdce Adolfa Hitlera, že Sovětský svaz snadno porazí, a ovlivnil jeho plán napadení SSSR.
Násilná sovětizace Pobaltí, červen 1940
Příčiny: V noci z 23. na 24. srpna 1939 podepsali ministr zahraničních věcí Německa Joachim von Ribbentrop a lidový komisař zahraničí Sovětského svazu Vjačeslav Molotov známý pakt Molotov-Ribbentrop, v jehož tajném dodatku bylo dojednáno, že v Pobaltí připadne Sovětskému svazu Lotyšsko, Estonsko a Finsko a že hranici v Polsku budou tvořit řeky Narev, Visla a San. Sovětský vůdce Josif Vissarionovič Stalin si pojistil také vliv na Besarábii, která dnes leží na území Moldavska a Ukrajiny, zatímco Německu měl připadnout zbytek Polska a Litva (tu však nakonec získal SSSR). Svým způsobem šlo o revanš za výsledek první světové války a následných osvobozeneckých válek. Ani Německo, ani Sovětský svaz se nechtěly vzdát vlivu, který dříve na Pobaltí a Polsko měly.
Průběh: Čtrnáctého a 16. června 1940 předala sovětská vláda vládám tří pobaltských republik nóty, v nichž je obviňovala z porušování smluv o vzájemné pomoci. Následoval vpád Rudé armády. Sovětské velení vyčlenilo pro okupaci Pobaltí mohutné uskupení tří armád, jemuž tamější slabé ozbrojené síly neměly sebemenší šanci čelit. Do 21. června 1940 sovětská vojska okupaci Pobaltí v podstatě ukončila, aniž by narazila na organizovaný ozbrojený odpor.
Výsledek: Po sesazení nezávislých vlád proběhly ve všech pobaltských republikách zmanipulované volby, které vedly k tomu, že 21. července 1940 vznikly Estonská, Litevská a Lotyšská sovětská socialistická republika, žádající o přijetí do „bratrského“ svazku SSSR. Litva byla anektována 3. srpna, Lotyšsko 5. a Estonsko 6. srpna. Následoval teror, zestátňování, zabavování soukromého majetku a odvlékání místních obyvatel do gulagů. Tato situace vedla k tomu, že nacisté po útoku na Sovětský svaz v červnu 1941 byli v Pobaltí často vnímáni místním obyvatelstvem jako osvoboditelé. Přinesli však další teror, jenž se tentokrát obrátil zejména proti židovské populaci.
Sovětská invaze do Maďarska, říjen – listopad 1956
Příčiny: Ve druhé světové válce se Rudá armáda stala hlavní vojenskou silou při porážce nacistického Německa, což vyneslo Sovětskému svazu mezinárodní respekt a zásadní vliv na poválečné uspořádání Evropy. Brzy však vzniklo nové napětí. Ve státech střední a východní Evropy, osvobozených na konci války sovětskou Rudou armádou (včetně tehdejšího Československa) se začaly rychle prosazovat nedemokratické formy vlád a docházelo k potlačování nejen opozice, ale i základních lidských práv a svobod občanů. Přes mezinárodní protesty vedla tato situace do konce 40. let k nastolení stalinistické diktatury v daných zemích a k následnému krvavému potlačení jakéhokoli odporu. Určitá šance na změnu nastala až po Stalinově smrti v roce 1953. Od roku 1955 se ve východním bloku začaly objevovat známky uvolnění, které ovšem vedly obyvatele těchto států k touze vydobýt si zpět plnou svobodu. Ještě v roce 1953 proběhlo východněmecké povstání a v červnu 1956 povstání dělníků v polské Poznani. Dne 23. října 1956 pak vypuklo celonárodní povstání v Maďarsku.
Průběh: Dne 23. října se v Budapešti konala asi 200 tisícová demonstrace na podporu změn, ke kterým tehdy docházelo v Polsku. Manifestace přerostla ve spontánní výbuch odporu obyvatelstva proti komunistickému (stalinskému) režimu. Část studentů se pokusila dostat do maďarského rozhlasu, ale zajala je maďarská tajná policie (tzv. Státní ochranný úřad). Když zástupy demonstrantů začaly požadovat propuštění zadržovaných, zahájili příslušníci tajné policie do davu palbu a vypukl otevřený boj mezi demonstranty a tajnou policií. Demonstranti se zmocnili některých zbraní policistů a ti přestali mít situaci pod kontrolou. Protesty se vzápětí rozšířily z Budapešti na celé Maďarsko.
Předseda vládnoucí komunistické strany Ernő Gerő požádal v noci Sovětský svaz o vojenský zásah. Na rozkaz sovětského ministra obrany vstoupila 24. října 1956 od druhé hodiny ranní sovětská vojska do ulic Budapešti. Došlo k prvním bojům mezi maďarskými povstalci a sovětskými okupanty, podporovanými tajnou policií. Nejúčinnější zbraní proti sovětským tankům se staly Molotovovy koktejly.
Vyjet z ukrajinského Kyjeva trvá dlouhé hodiny, téměř šest hodin. Po krajnici chodí lidé s plnými taškami, někteří za sebou vezou i kufry.
Exkluzivní svědectví z místa bojů. Kdo může, rychle mizí pryč, říká Ukrajinka
Dne 25. října došlo v Budapešti před budovou parlamentu k obrovské demonstraci, do níž začali příslušníci tajné policie ukrytí na střechách střílet. Při tomto masakru zahynulo přes 200 lidí. Následoval obrovský odvetný hon na tajné policisty, kteří byli přímo na ulicích mučeni, lynčováni a doslova věšeni na lucerny. Jednotky maďarské lidové armády přecházely na stranu povstalců a komunistický režim se začal hroutit. Maďarský premiér Imre Nagy se musel rozhodnout, zda povstání potlačit sovětskými tanky, nebo se přidat na stranu revoluce. Rozhodl se pro druhou alternativu a 27. října představil novou vládu, v níž figurovali i někteří bývalí vůdci pravicové FKgP. O den později prohlásil povstání za „národně demokratické hnutí“.
Sovětské vedení nejdříve stáhlo jednotky z Budapešti, ale 31. října rozhodlo o potlačení povstání všemi prostředky. Imre Nagy sice vyhlásil 1. listopadu 1956 neutralitu a oznámil vystoupení Maďarska z vojenského paktu Varšavská smlouva, ale tím další sovětské invazi nezabránil. Dne 4. listopadu začala obrovská sovětská ofenziva proti maďarskému hlavnímu městu. Pro jeho dobytí nasadil Sovětský svaz nejenom tanky, ale i stíhačky. V nerovném boji bylo zabito přes 5,5 tisíce Maďarů, dalších více než 16 tisíc bylo zraněno. Dne 7. listopadu ovládla sovětská vojska Budapešť a instalovala v ní promoskevskou dělnickou-rolnickou vládu v čele s Jánosem Kadárem.
Výsledek: Potlačení maďarské revoluce vedlo k obrovské emigrační vlně, při níž odešlo na Západ 200 tisíc až 300 tisíc Maďarů. Do ledna 1957 pak potlačila promoskevská Kádárova vláda poslední zbytky svobody a začaly čistky. Byly zavedeny mimořádné soudy, které vynesly 22 tisíc trestů odnětí svobody, a 229 rozsudků smrti. Ve skutečnosti však bylo popraveno dokonce více než 350 osob, včetně premiéra Imreho Nagyho, popraveného spolu s poradcem Miklósem Gimesem a ministrem obrany Pálem Maléterem 16. června 1958. Asi 13 tisíc lidí bylo posláno do internačních táborů.
Invaze armád pěti států Varšavské smlouvy do Československa, srpen 1968
Příčiny: V lednu 1968 byl do čela Komunistické strany Československa (KSČ) zvolen Alexandr Dubček a v březnu rezignoval na svou funkci dosavadní prezident Antonín Novotný, jehož začátkem dubna nahradil Ludvík Svoboda. KSČ vyhlásila 5. dubna 1968 nový akční program, který počítal s částečnou liberalizací ekonomiky i společenského a politického života. Československá veřejnost toto uvolnění uvítala a začala žádat zásadní reformu poměrů – vypuklo tzv. Pražské jaro. Dne 27. června 1968 byl zveřejněn manifest Dva tisíce slov, zformulovaný spisovatelem a novinářem Ludvíkem Vaculíkem, kritizující brždění reforem ze strany konzervativního křídla KSČ a požadující aktivní prosazení reformního programu. Vedení Sovětského svazu prohlásilo reformní hnutí za kontrarevoluční a začalo připravovat sovětskou vojenskou intervenci. Definitivně se k ní rozhodlo krátce po bilaterálních rozhovorech s představiteli KSČ v Čierné nad Tisou, k nimž došlo koncem července 1968.
Ukrajinec Andrii Bolbat z Doněcké oblasti skončil v nemocnici poté, co ho zasáhly šrapnely
Strach v Doněcku. Nechceme už další mrtvé, prosí lidé po nových hrůzách
Průběh: Armády pěti států Varšavské smlouvy (SSSR, Polské lidové republiky, Maďarské lidové republiky, Německé demokratické republiky a Bulharské lidové republiky) překročily československé hranice v noci z 20. na 21. srpna 1968 kolem 23. hodiny. První útočná vlna obsadila letiště, kam začala přistávat transportní letadla s vojenskými jednotkami. Představitelé Ústředního výboru KSČ byli zajati sovětskými vojáky a odvezeni do Moskvy, kde pak od 23. srpna do 26. srpna jednali se sovětským vedením v čele s Leonidem Iljičem Brežněvem. Okupantům se postavili spontánně na odpor občané, v důsledku čehož došlo na řadě míst k otevřeným bojům (zejména v Praze před Československým rozhlasem). Ode 20. srpna do 31. prosince 1968 zemřelo při střetech cizích vojáků s civilisty a při okupanty zaviněných dopravních nehodách celkem 108 občanů Československa. Okupace přinesla obrovskou vlnu emigrace.
Výsledek: Dne 27. srpna 1968 byl v Moskvě podepsán tzv. moskevský protokol, který z československé delegace odmítl jako jediný podepsat předseda Národní fronty František Kriegel. Protokol ideově popřel Pražské jaro, vpád vojsk označil za bratrskou pomoc a otevřel cestu k budoucí normalizaci, která trvala až do sametové revoluce. V druhé půli října byla také přijata a ratifikována smlouva o tzv. dočasném pobytu sovětských vojsk, která zapříčinila přítomnost okupačních jednotek na československém území až do 26. června 1991.
Před 30 lety se rozpadl Sovětský svaz, v závěru navíc bez násilí
Pogrom na Armény v Baku: Muže házeli do zapálených domů, ženy týrali
★
★
Finsko, Polsko patřilo kdysi Rusku a co Livornská smlouva komu patří pobaltské vymiráty.
Dobrý čtení. Ale bohužel, né každý to ocení.
Jsou hluší a slepí, když jde o pravdu SSSR.
Bohužel.
ále, ále soudruhu, tohle je tak 2% pravdy, ze všeho nejdříve vysmrkněte KDO a CO byl tzv. SSSR a pak mudruj
V době událostí kolem tzv. Pražského jara američtí vojáci pálili napalmem vietnamské děti – při masakru v Song My (My Lai ) zabili více než 500 civilistů, žen a dětí, vedli ve Vietnamu ozbrojený konflikt, ale o okupaci se nikde nehovoří.
Pěje se ódy na Rusko. SSSR 🤮
K zítřejšímu výročí můžete Putinovi poslat 1968 Kč , ať má dědek radost :
https://www.zbraneproukrajinu.cz/
Putin je ok.
Ale tehdejší SSSR 🤮
Za 3,5 hodiny před 55 lety už hlavní skupiny okupačních sil z benderovské okrajiny soudruha Chrušťova, Grečka, Červoněnka, Klička startovaly tanky, letadla atd. k okupaci tehdejšího Československa. A teď tady máme ten benderovský hnus znova.