Automobilový průmysl zažívá „éru arogance”, je to další ze smutných dopadů přemíry regulací
PETR MILER
Náš zákazník, náš pán? Jděte se bodnout s Baťou, tohle heslo je dnes dobrým 95 procentům lidí v automobilovém světě leda pro smích. Vládne arogance, nepokryté si vytírání řiti s kýmkoli, kdo nezapadá do představy pomazaných hlav o tom, co je podle nich správné.
„Přivezli jsme ti kamion dobra. Tak se raduj, nebo ti rozbijeme držku.” Nevím, kdo je původním autorem tohoto bonmotu, slyšel jsem jej v poslední době v různých obměnách hned několikrát z úst lidí, kteří se ušklíbali nad tím, jak je s nimi zacházeno v pozici, ve které se považovali za krále situace. A musím říci, že je smutně přesný a téměř dokonale definuje i atmosféru, která dnes vládne v automobilovém průmyslu.
Jedním z těch, kteří si takto posteskli, byl můj starý známý, obchodní ředitel jednoho velkého českého dealerství několika značek koncernu VW, se kterým jsme si po čase sedli u páru káv. Podivovali jsme se mj. nad tím, jak se dnes automobilového byznysu zmocňuje snaha vyběhnout (nabízí se jiné slovo, ale zdržíme se vulgarit) s každým, kdo „neposlouchá”. A to paradoxně na straně těch, kteří by měli sloužit. Pozice dealera je vždy složitá, ale jeho slova hned tak z hlavy nedostanu: „Že se tak chovají k nám, ještě chápu. Že se tak chovají k vám (myšleno k médiím – pozn. red.), už chápu obtížně, přijde mi to krátkozraké. Ale budiž, nicméně oni se tak chovají už i k zákazníkům!”
Známý je člověk ze staré školy, skutečně obchodník typu „náš zákazník, náš pán”, který se bude snažit domluvit i s tím nejoportunističtějším hlupákem, který si bude klást jeden nesmyslný požadavek za druhým. U dealerů se to ještě dělá, tam se to ještě nosí, tam ještě dochází ke kontaktu lidí, z nichž jedni nezřídka vyrostli v prostředí definované podobnými principy a druzí jsou zvyklí na to, že jim někdo nadbíhá. Ale také už na to není spoleh. A na jakékoli jiné úrovni už je to ryzí utopie.
Dnes vládne arogance, styl, který jsme popsali i včera, když přišla řeč na zacházení Hyundai s českým kupcem jednoho z elektromobilů značky. „Jo tak ty si stěžuješ, ty holomku? A co bys nechtěl, podívej jaký krásný auto jsme ti vyrobili a ty máš hloupý řeči!?” Je to připodobnění, takhle se ale v konfrontaci s automobilkami a s nimi spřízněnými firmami cítíte čím dál častěji. Bylo by ovšem nefér z toho vypichovat Hyundai jako něco mimořádného. Je to spíš norma, však pod mým známým zmiňovaným „oni” si můžete představit kohokoli od importérů až po jejich leasingové firmy, téměř bez výjimky.
Že to tak je, nevíme jen z doslechu, je to i naše zkušenost. Způsob, s jakým s námi jednají některá zastoupení automobilek, pokud jim nejsme po vůli, je v původní podobě nepublikovatelný, neboť nouze není ani o vulgarity toho nejhrubšího ražení. Je to přesně jako v oné první větě – oni mají skutečně pocit, že přivezli „kamion dobra”. A když jim dáte najevo, že to není zase takové dobro, že o to nikdo nestojí, reakcí není něco jako: „Aha, asi špatný truck,” ale přesně zkraje zmíněné – buď se budete radovat, nebo dostanete.
Otázkou pochopitelně je, proč se to stalo, po několika diskuzích se zasvěcenými lidmi ale docházím k jedinému závěru – je to znovu dílo přeregulovaného trhu, ve kterém se ztratila vazba mezi poptávkou a nabídkou. To vede zejména nabízející, kteří jsou nuceni prodávat něco, co po nich nikdo nechce, k jistému druhu zoufalství. A zoufalí lidé dělají zoufalé věci.
Takto vzniká opak atmosféry, kdy se požadavky zákazníků postupně prolínají strukturami firem až k nejvyššímu vedení, které podle toho jedná. Firmami tedy v posledních letech postupně prorůstá opačný přístup, kdy vedení rozhoduje na základě jiných impulsů, než jsou ty tržní. A vyžaduje od níže postavených osob až směrem k zákazníkovi, aby jednaly stejně. My jsme rozhodli, že budeme dělat to, co prostě musíme, takže ty to musíš vyvinout, ty to musíš vyrobit, ty to musíš propagovat, ty to musíš prodat… I kdyby sis myslel, že to je sebevětší blbost. A co chce zákazník? To je už naprosto irelevantní, protože to se v souladu s mechanismy EU a jim podobnými instrumenty stejně prodávat nedá.
Cílem tedy není zákazníkovi vyhovět, protože to nemá žádnou hodnotu, cílem je mu něco vnutit, protože to je byznys, o který tu dnes jde. A s tím, jak se to nedaří, roste frustrace těch, kteří jsou v tomto procesu zapojení, a volí stále „násilnější” prostředky vedoucí k tomu, aby dosáhli toho, co se od nich očekává. Kdo to kazí, je nepřítel. A protože to kazí (nebo mohou kazit) i zákazník nebo média, jsou nakonec nepřátelé všichni, kdo se vzpouzí.
Je to nemocný svět a módním slovem neudržitelný stav věcí. Celý tenhle Cirkus Arrogante, který rozjíždí výrobu nesmyslného množství nechtěných aut a zoufale se pokouší tvrdit, že to dělá kvůli vám, pojde na své neschopnosti efektivně fungovat a věci se dříve nebo později vrátí do normálu. Otázkou je jediné: Kdy? Do té doby to zkusme všichni přežít a „kamiony dobra” s hrdostí odmítat. Čím víc nás bude, tím spíš nám ona arogantní menšina nedá přes držku, když z jejího nechtěného nákladu nebudeme mít radost.
- Prakticky žádný odboj - 4.1.2025
- Na Západě probíhá hon na Židy - 4.1.2025
- Halík v kázání brojil proti „rozvracečům evropské jednoty“ - 4.1.2025
Zlati komousi. Ti dali do kazdeho kseftu knihu prani a stiznosti a clovek tam mohl napsat, co chce a co si mysli. To uz kapitalisti nechteji a vubec je nezajima, co by zakaznik rad chtel. Chteji jen optimovat zjisky a zakaznik je jen dojna krava. Ano, krava, ktera si da nakecat co chteji. Kazdy debil musi mit nejnovejsi auto. Co by rekli sousede, kdyby jezdil 20 nebo 30 let v tom samem aute. Stale nove modely, ktere stoji cim dal tim vic za hovno. Jsou v nich kdejaka kurvitka a opravy stoji majlant.
V podstatě máte pravdu. Měl jsem Škoda 100 a vrcholem údržby bylo nastavit předstih a vodtrh a pak to jelo jak na drátkách.
Láďa Niva byla taky neprůstřelná.
Elektromobily s různými ku.vítky ať si nacpou VW skopčáci do Brusele.
No,konečně někdo napsal,jak se věci mají.Autoprůmysl je obraz zmaru a zkázy a nikdo mě tento názor nevyvrátí.Žádný nový křáp nechci ani náhodou,stačí si koupit kvalitní ojetinu,která neoplývá množstvím podivných pitomostí.Bohužel však jejich množství pomalu ubývá a co potom je otázkou.Také je lepší se nezmiňovat jak situaci řešit,páč magoři z EU by přijali opatření,asi jako s víčky na lahvích,čím větší blbost tím lepší….co chtít po „inteligentech“byrokratických,kteří mají v hlavě jen své nehorázné platy na které se skládají všichni nevolnictvím postižení vovčané.
autíčkáři byli vždy arogantní zmetci, vždy, úplatky za Husáka v servisu šuntu, aby vůbec došlo k opravě, protože vyrobit v RVHP náhradní díly na ty šmejdy nebylo naplánováno plánovači, protože bylo naplánováno, že jezdí navěky bez poruchy, no a po plyšáku jako přes kopírák akorát vychytanější produkt plejsment toho šuntu, jedině díky japonským automobilkám ( 1990-2010) a jejich prodejcům se sem dostala jakástakás kultura chování k zákazníkovi, prodejci eurošuntu byli jsou a budou šméčkaři typu áček , no nic nenaděláš, když výplodem největšího pokroku je kára která vevnitř svítí jak cikánskej cirkus a zvenku nepoznáš jestli má nebo nemá zaplej blinkr, o skopčáckejch rachotinách a jejich prodejcích raději pomlčím – tam si nekupujete auto ale nesmrtelnost
V Říši se bude vyrábět luxusní osobní varianta rikši s vysokou přidanou hodnotou a v protektorátu varianta lidová, užitková. Protektorátní věrchuška se bude pak pyšnit městským minivozítkem Made in Vietnam, za zásluhy o uHniji na pořadník, v obnovené Mototechně.
Budeme něco jako Detroit, akorát ne na fentanylu, ale na levnějším syrském captagonu, mixnutým Apalačským pohořím, což není lichotka.
Německá automobilová skupina Volkswagen (VW) zvažuje přeložit výrobu vozů Golf z Wolfsburgu do zahraničí, píše s odkazem na své zdroje z firmy deník Handelsblatt. Jednou z variant je i Mexiko. Přesun výroby uvedeného modelu do Severní Ameriky představuje podle zdrojů listu jeden ze scénářů.
https://www.echo24.cz/a/H67hi/zpravy-volkswagen-zvazuje-prelozit-vyrobu-golfu-z-nemecka-do-zahranici
Nedávno jsme se bavili se známými o autech,
jaké bychom si přáli, kdyby to šlo…. A všichni, všichni, všichni chtěli auta klasická, jednoduchá a co nejméně elektronizovaná.
Klasický diesel (nejméně) třílitr, bez všech elektrohlídačů. Bez asistentů, bez omezovačů, bez navigací, bez všelikých „připojení“. Jedinou povolenou vyjímkou je ABS. I ta okýnka jsme schopni si stáhnout kličkou, jako kdysi. Zkrátka auto, jak bývalo dřív. Silné, rychlé, nerozbitné….
Tak jsme si jen smutně zanadávali na Uhniji.
Ale pane Vylicile, jsou to bludy, co tady kazete. Kdyz jsem kupoval me druhe auto, na pojizdeni tady na vesnici, na nakup a k doktorovi, tak jsem dylerovi rekl, ze bych mel rad auto bez vsech elektronickych pomocniku, s klickou u oken a se sprostym dieslem 2 litry. A ten mi odpovedel, ze si to zakaznik preje, mit pohodli. Pohodlene jezdeni a duty mozek. Tak jsem se ho zeptal, jestli nejsem take zakatnik. Pokrcil rameny a ja jsem ho poslal do prdele. Vubec mu to nevadilo. Zakaznik je jim u prdele.
Understood Yep that one in here the futher