13.11.2022
Kategorie: Ekonomika

Kryptoměny jsou varováním

Sdílejte článek:

JINDŘICH KULHAVÝ

Zhroucení burzy s kryptoměnami, únik obrovského množství peněz a úprk ředitele firmy tuto burzu provozující jsou klasickou ukázkou obrovské krádeže a doslovného ohoblování těch, kteří ve virtuální peníze věřili.

Způsobů, jak okrást lidi, je mnoho a denně se tisíce grázlů i ,,poctivých“ obchodníků snaží vymyslet, jak získat peníze od těch, kteří reálně pracují. Přidejme k nim všechny bankéře, spekulanty, většinu politiků, které sice nenazýváme zloději, nicméně jimi jsou. Virtuální měny se staly ideálním řešením. Pochopit jejich existenci a systém kolem nich je pro starší generaci většinou mimo sféru normálního vnímání. Těžba kryptoměn na počítačových farmách je také něco, co si pro ty, kteří počítají kupeckými počty, případně se drží zásadami typu má dáti – dal, naprosto vymykající se zkušenostem se skutečným vyděláváním peněz. Nikoliv jen prací, ale i běžným obchodem, případně běžným úročením vkladů a půjček či klasickými investicemi do věcí movitých nebo nemovitých. U těchto transakcí stačí většinou logické chápání, a nikoliv pohybování se mimo něj.

Za vznikem virtuálních měn tak stojí pravděpodobně spekulanti připravení na loupež za bílého dne. Obrovské kolísání hodnot bitcoinů a dalších podobných pseudopeněz mělo být varováním pro každého, kdo v nich viděl rychlé zbohatnutí. Opravdu, zisky některých obchodníků s nimi byly nadpozemské a pozdější ztráty jiných také. Bohužel, podobným směrem se řítí i klasické měny. V USA se tisknou ničím podložené biliony dolarů, které by měly zachránit do propasti se řítící kdysi nejsilnější ekonomiku světa. Podobně je na tom euro, které je už samou svou podstatou od počátku omyl. Srovnat výkonnosti německé ekonomiky například s italskou, španělskou či francouzskou se nemohlo v krátkém časovém horizontu podařit. Na tomto konfliktu různě vyspělých hospodářství nejvíce vydělávali právě Němci. Současné dění v Evropě však sráží inflací napadené euro pod úroveň už tak relativně bezcenného dolaru. Měnová politika Moskvy, založení BRICSu a pokus ukončit nadvládu petrodolaru při obchodování s ropou přináší Rusům zatím úspěch. Navíc Vladimír Putin stanovil tzv. zlatý standard pro rubl, z něhož se tak stává měna krytá zlatem. Podobně na tom kdysi byla i česká koruna a plno dalších platidel. K něčemu podobném chce dospět i čínská vláda s juanem a zvyšuje zásoby zlata.

Když už jsme u tohoto vzácného žlutého kovu. Velká část států si ho pro bezpečnost ukládala právě v USA. Dostat se k němu je však nyní těžší, než se předpokládalo. Mnoho zlata Američané také odcizili v zemích, které v posledních 30ti letech napadnuli. Poté, co byl ukraden ruský majetek zanechaný na Západu, je vcelku jasné, že je třeba si takovouto komoditu skladovat doma a venku ji nechávat co nejméně, což platí i švýcarské trezory a banky. Rusové přišli o stovky miliard, které byly skutečně zloději odcizeny. Nemovitosti včetně vybavení, zmražené úspory, prosperující firmy, fotbalový klub, technologické farmy, jachty, to vše Rusové provozovali mimo Rusko. Vladimír Putin dělal mnohé proto, aby zabránil vývozu kapitálu z rodné země, přesto mnoho miliardářů a oligarchů Rusko opouštělo s velkým majetkem. Teď se jim vše vrátilo a část z řady bohatých Rusů se i obrátilo v důsledku ožebračení proti Putinovi, byť je to de facto kolaborace se Západem, která nevyšla. Ruský prezident se však může usmívat a kontrovat tím, že je varoval. Nicméně investice do silného rublu byl krok hodný vizionáře a je evidentní, že se Moskva na ukrajinskou krizi dopředu připravovala.

Situace kolem virtuálních měn graduje, ředitel zkrachovalé burzy převedl více jak miliardu dolarů na konto přítelkyně a zmizel do Jižní Ameriky. Propad burzy činí téměř 100 miliard dolarů, o tolik peněz majitelé některých těchto měn přišli. Blahopřejeme tak těm, kteří neskočili na špek a pokud se nás ptáte, kterou měnu byste si měli ukládat, říkáme to už dlouho. Tu, na kterou si můžete sáhnout. A tou je především zlato uschované doma v dobře ukrytém a zajištěném sejfu. Věřit bankám je rozhodně méně rozumné než zakopat pověstný hrnec zlaťáků kdesi na zahradě. Sice nevyděláte na úrocích, ale aspoň Vám něco zůstane. Banky ovládají jedni z největších grázlů na planetě, jmenovitě třeba Rothschildové též spojovaní se vznikem bitcoinu. Mezi další spekulanty patří Soros. To by mělo stačit k tomu, abyste pochopili, že hotovost je existenčně nutná, platební karty snadno odpojitelné a virtuální měny jsou skutečně penězi kdesi v meziprostoru. Zlato je poté komoditou, které i při kolísání ceny bude mít vždy svou hodnotu.

Jindřich Kulhavý

Redakce

Sdílejte článek:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (29 votes, average: 4,76 out of 5)
Loading...
19 komentářů

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye:  :good:  :negative:  :scratch:  :wacko:  :yahoo:  B-)  :heart:  :rose:  :-)  :whistle:  :yes:  :cry:  :mail:  :-(  :unsure:  ;-)