20.2.2016
Kategorie: Ekonomika

Analytik radí: Finanční systém je před krachem. Vyberte svoje peníze z banky!

Sdílejte článek:

TYLER DURDEN 20|02|2016

Začíná to být velmi znepokojující. “Boj” za zákaz hotovosti přidává na obrátkách. Prezident Evropské centrální banky odhalil, že silně zvažují postupné stažení bankovek v hodnotě 500 euro. Poté bývalý americký ministr financí Larry Summers publikoval úvodníku Washington Post, že by bylo třeba se zbavit účtů se zůstatkem nižším než $ 100.

Prominentní ekonomové a banky se přidali k tomuto trendu a vyzvali k ukončení hotovostních plateb. “Vysvětlení” je téměř vždy stejné: hotovost je něco, co používají hlavně zločinci, teroristé a dělají se její pomocí daňové podvody. Odstranění vysokých nominálních hodnot papírové měny by prý narušilo jejich “obchodní model.” 

Osobně to považuji za komické. Dovedu si představit spoustu byrokratů a politických papalášů, kteří sedí v místnosti a předstírají, že ví něco o trestné činnosti. Je to naprostý nesmysl. Od počátků lidské civilizace dochází k trestné činnosti. Zločin nezávisí na platbách hotovosti. A bude existovat dlouho poté, co se pokusí ji zakázat.

Možná ještě více k popukání je, že mnohé z těchto pokryteckých vlád tak zoufale chtějí “hospodářský růst”, že nyní počítají nezákonnou činnost s drogami a prostituci ve svých výpočtech HDP, z nichž obě jsou obvykle obchodovány v hotovosti. Takže paradoxně tím, že zakáže hotovost, tyto vlády zapříčiní i snížení vlastních čísel HDP.

O co tedy vlastně jde? Proč je zde takový velký tlak zakázat něco, co se používá pro zločinné účely pouhý zlomek procenta populace? Hotovost, jak to tak vypadá, je totiž Achillovou patou současného finančního systému.

Centrální banky po celém světě ponechaly úrokové sazby na téměř nulové úrovni již téměř osm let. A navzdory tomu, že vytvořily obrovské bubliny a umožnily mimořádné množství dluhů, jejich politiky jsou nefunkční. Zejména v Evropě, naděje na zvýšený ekonomický růst (a dokonce vznik nechutného cíle inflace) selhal. Tak samozřejmě, protože to, o co jsem se snažily se neosvědčilo, jejich odezva je nadále snažit se o totéž … a víc.

Úrokové sazby na celém evropském kontinentu jsou nyní negativní. Japonské úrokové sazby jsou nyní negativní. A dokonce i ve Spojených státech, Federální rezervní systém uznal, že zvažuje záporné úrokové sazby.

Nemají jinou možnost; zvyšování sazeb vede k bankrotu vlády, které podporují a vykolejují jakékoliv známky začínajícího hospodářského růstu. Podívejte se, jak nízko jsou úrokové sazby v USA a přesto se ve 4. čtvrtletí HDP prakticky zastavil. Oni si prostě nemůžou dovolit zvyšovat sazby.

Centrální banky nebudou mít jinou možnost, než sunout úrokové sazby ještě dále do záporných hodnot. To znamená, že záporné úrokové sazby budou znamenat zničení finančního systému.

Pokud banky mají platit negativní velkoobchodní úrokové sazby mezi sebou navzájem a centrálním bankám, pak nakonec budou muset toto promítnout na své zákazníky. A mnohé banky již toto začaly dělat, zvláště u větších vkladatelů. Viděli jsme to v Evropě , kde některé banky účtují svým zákazníkům negativní úrok na spořících účtech a v některých mimořádných případech naopak platí za půjčky. Je to totální šílenství.

Je tu určitý bod, když úrokové sazby budou natolik negativní, že žádný rozumný člověk nebude chtít držet peníze v bankovním systému. Nakonec si lidé uvědomí, že je lépe vzít z bank zpět své peníze a držet fyzickou hotovost. Jistě, v hotovosti se neplatí žádné úroky. Ale … Máte-li $ 200,000 na spořícím účtu se záporným 1% úrokem, byste museli zaplatit bance 2.000 $ ročně. Je zřejmé, že by větší nesmysl již nelze vymyslet.

Problém je v tom, že banky nemají peníze. Tedy, že banky (zejména v USA a Evropě) jsou velmi nelikvidní. Investují totiž převážnou část svých aktiv do nelikvidních úvěrů nebo cenných papírů pochybné dlouhodobé hodnoty, bez ohledu o jak hloupou investici jde. 

Už jen účetní triky slouží ke skrytí ztrát dluhopisových portfolií. Ale to také znamená, že banky mají menší likviditu pro případné bankovní žádostí o výběr hotovosti. Jenže vedlejším účinkem negativních úrokových sazeb je tlak na lidi k držení peněz mimo bankovní systém. Přesto je jasné, že nárůst žádostí o odstoupení od smlouvy s bankou a následný velký výběr peněz by vedl ke kolapsu celého tohoto systému.

Banky nechtějí aby se to stalo. Vlády nechtějí aby se to stalo. Ale protože centrální banky nemají jinou možnost, než pokračovat v cestě negativní úrokové sazby, jedinou logickou volbou je zakázat peněžní prostředky a silou nutit spotřebitele k držení svých peněz v bankovním systému.

Nenechte se mýlit, brzy to pocítíte i na sobě.

ZDROJ: Tyler Durden

Redakce
Sledujte PP

Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (16 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...

Adblock Detected

Velká část našeho provozu je hrazena primárně z reklam, prosíme, zvažte vypnutí ad-blocku. Děkujeme.

Refresh Page
x