16.5.2024
Kategorie: Ze světa

Je reálné aby válka na Ukrajině skončila v příštích měsících?

Sdílejte článek:

HSP

V posledních dnech se opět zintenzívnilo téma jednání o ukončení války na Ukrajině. Došlo hned k několika událostem, které na to měly vliv.

První je, že ruská ofenzíva u Charkova ukázala vyčerpání rezerv AFU. A tento problém se bude v blízké budoucnosti těžko řešit. Zákon o zpřísnění mobilizace, pokud vůbec bude mít nějaký účinek (o čem mnozí pochybují), tak až za několik měsíců.

Navíc na Západě podle různých signálů stále není připravenost vyslat na Ukrajinu vojska. Rovněž není ani připravenost povolit údery západních zbraní na ruském území. Zejména po ultimátu Moskvy ze 6. května, ve kterém de facto naznačila možnost použití jaderných zbraní.

Britský ministr obrany včera prohlásil, že Londýn povolí zasáhnout svými raketami jen mezinárodně uznané ukrajinské území. A administrativa Spojených států, soudě podle mediálních zpráv, také odmítá dát povolení k úderům svými raketami na ruské území. Jinými slovy, Západ demonstruje svou neochotu hlouběji se zapojit do války na Ukrajině.

Za druhé, na základě srovnání uvedených bodů západní média píší o pravděpodobnosti, že Ukrajina začne jednat s Ruskou federací o zastavení války na frontové linii („korejský scénář“). Na Ukrajině to zatím nikdo oficiálně nepotvrdil. Ukrajinské úřady nadále deklarují připravenost vést válku až do dosažení hranic z roku 1991. Změna tohoto postoje však má svoji logiku.

Pokud je skutečně situace se zálohami v současnosti tak hrozivá, jak se uvádí, a pokud se tento problém nepodaří vyřešit v příštích měsících, pak pokračování války povede jen ke ztrátě nových území a zhoršení vyjednávací pozice Kyjeva. To znamená, že je to především Ukrajina, která má zájem na zastavení války nyní. Kromě toho se veřejné mínění v zemi již několik měsíců výrazně mění. Soudě podle průzkumů veřejného mínění je stále více lidí za co nejrychlejší ukončení války. Únava z dlouhé války bez úspěchů na frontě, strach z totální mobilizace, kterou chtějí úřady v blízké budoucnosti spustit, takové nálady jen posilují. Zopakujme, že zatím neexistuje žádné oficiální potvrzení, že Kyjev je připraven změnit svůj postoj ke „stavu do roku 1991“. Taková pravděpodobnost však nyní nevypadá nulová.

Za třetí, Putin v předvečer své návštěvy Číny také oznámil připravenost zastavit válku na frontové linii. Podpořil čínskou “mírovou formuli”, která předpokládá zastavení bojů podél linie kontaktu bez stažení ruských vojsk z již obsazených území. Zároveň uvedl, že součástí rozhovorů by měl být “seriózní rozhovor o bezpečnostních zárukách pro Rusko a protistranu (tj. Ukrajinu – pozn. red.)”.

Zřejmě má na mysli body, které byly zahrnuty v návrhu istanbulských dohod – neutrální statut Ukrajiny a bezpečnostní záruky. Je pravda, že na Západě a na Ukrajině je rozšířený názor, že v současné situaci, kdy ruská vojska postupují, není pro Putina výhodné jít do válečné přestávky. Ale jak už jsme psali, Kreml má dost silnou odezvu na to, aby souhlasil s předčasným ukončením války na frontové linii. A nelze vyloučit, že nakonec zafungují.

Musíme si však uvědomit, že na Ukrajině, v Rusku a na Západě jsou síly, které nemají zájem na rychlém ukončení války a budou se snažit udělat vše pro to, aby válka pokračovala. Už jsme si všimli, že od roku 2014 se vyskytlo mnoho situací, kdy se zdálo, že mírové jednání je „za dveřmi“. Pokaždé se však stalo něco, co narušilo dohody, a konflikt nabral nový spád až do plnohodnotné války. Proto „válečné strany“ v různých zemích určitě vynaloží veškeré úsilí, aby zmařily jakékoli potenciální dohody. Zda se jim to tentokrát povede, uvidíme v následujících měsících.

Redakce

Sdílejte článek:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (12 votes, average: 4,50 out of 5)
Loading...
9 komentářů

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye:  :good:  :negative:  :scratch:  :wacko:  :yahoo:  B-)  :heart:  :rose:  :-)  :whistle:  :yes:  :cry:  :mail:  :-(  :unsure:  ;-)