16.5.2024
Kategorie: Ze světa

Fico podobný útok předpověděl

Sdílejte článek:

MARIANNA PETKOVÁ

Slovenský bezpečnostní analytik a bývalý šéf Úřadu pro ochranu ústavních činitelů Juraj Zábojník vnímal současnou společenskou i zahraniční situaci v posledních dnech jako značně vyhrocenou a údajně doporučil zvýšit premiérovu bezpečnost.

„Já jsem už před několika dny řekl: zvyšte bezpečnost premiéra, situace je velmi vážná také kvůli tomu, co říkají sociologové – společnost je polarizovaná, společnost je rozdělená, je zde strašně moc násilí,“ řekl TA3.

Po prezidentských volbách se o nebezpečné atmosféře ve společnosti vyjádřil i premiér Robert Fico (Smer-SD). Vinu za ni přičítal především médiím, která podle něj vybízejí voliče Progresivního Slovenska, aby na ulicích nadávali vládním politikům, a občany, kteří nevolí jejich stranu, považovali za méněcenné. „Čekám jen, kdy se tato frustrace, tak intenzivně stupňovaná Denníkem N, Sme nebo Aktualitami, promítne do vraždy některého z předních vládních politiků. A to nepřeháním ani o milimetr,“ uvedl ve videu na sociální síti.

Přípravu ochranných složek v přímém přenosu hodnotil Zábojník jako nedostatečnou. „Trochu mě znepokojuje postup operativců. Zdálo se mi, že tam bylo hodně lidí z ochranky, což je dobře, ale byl tam jakýsi chaos, nebylo to nijak koordinované.“

Uvedl, že bezpečnostní zásah byl velice pomalý a nemělo dojít k tolika výstřelům. Analytik uvedl, že když útočník vystřelí jednou a nejsou přijata náležitá bezpečnostní opatření, a je schopen vystřelit ještě několikrát, měl by být někdo pohnán k odpovědnosti. „Neviděl jsem, že by někdo skočil před premiéra,“ zhodnotil situaci.

Podle českého bezpečnostního experta Zdeňka Charváta byla „opožděná reakce v okamžiku útoku strašná, všichni jen přihlíželi a nikdo nic neudělal“. Na obranu ochranky však dodal, že situace byla opravdu velmi složitá a jejich následný postup byl správný.

Zábojník navíc kritizuje nepřítomnost záchranného vozu. Podle něj musí být u takových událostí vždy přítomna sanitka, která v akutním případě, kdy mohou rozhodovat vteřiny, odveze ústavního činitele do nemocnice. V případě atentátu na premiéra Fica nebyla k dispozici záchranná služba a do nemocnice byl převezen vládním vozidlem. Analytik z dostupných záběrů usuzuje, že při zásahu panoval chaos a ochranka neměla dostatečně nacvičené sestavy pro rychlou reakci a okamžité převzetí zraněné osoby do záchranného vozidla.

 

Redakce

Sdílejte článek:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (16 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...
35 komentářů

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye:  :good:  :negative:  :scratch:  :wacko:  :yahoo:  B-)  :heart:  :rose:  :-)  :whistle:  :yes:  :cry:  :mail:  :-(  :unsure:  ;-)