12.5.2021
Kategorie: Multikulturní soužití

Izrael brání své území před teroristy z Hamásu

Sdílejte článek:

JAN ZIEGLER

blogerzieS raketovými útoky na Izraele si začalo palestinské teroristické hnutí Hamás, které je masivně podporováno Íránem. Je jasné, že Židovský stát si něco takového nemůže nechat líbit a rozhodl se rázně reagovat.

Viníkem současné výbušné situace v oblasti jsou jednoznačně Arabové, kteří neuznávají právo Izraele na existenci. Islamistické teroristické hnutí Hamás poslalo na Izrael včetně jeho hlavního města Jeruzaléma na 200 raket, logicky pak následovala izraelská reakce.

Příčinou současného napětí jsou nepokoje vyvolané Araby kvůli židovským oslavám Dne Jeruzaléma. Jedná se o izraelský národní svátek připomínající sjednocení izraelské metropole po šestidenní válce v roce 1967, který podle židovského kalendáře připadá na 28. ijar. Nejedná se o to, že by Židé oslavovali útisk Arabů, který koneckonců v Izraeli neexistuje, ale osvobození východního Jeruzaléma z jordánské okupace. Je dobré zdůraznit, že arabská okupační správa, pod kterou v letech 1948 – 1967 spadalo i jeruzalémské Staré město, zakázala Židům přístup k jejích posvátným místům včetně Západní zdi. Připomínám, že Izraelci po roce 1967 ponechali kontrolu Chrámové hory s mešitou Al-Aksá a Skalním domem muslimské správě. Tento svátek tedy není protimuslimský, ale je připomínkou ukončení nepřátelské nadvlády nad posvátnými židovskými místy.

Židé neupírají Arabům vstup do jejich svatyní, muslimové mají v Izraeli plnou náboženskou svobodu, akorát ji samozřejmě nesmí zneužívat k terorismu. To je velký rozdíl, arabští muslimští radikálové nenávidí Židy a přeji si zničení Izraele, Židé opakovaně prohlásili a svými činy dokázali, že chtějí žít s Araby v míru. Nejsou to Izraelci, kteří útočí na civilisty a vraždí je, to je záležitost islamistických radikálů.

Jednoznačně se nyní za Izrael postavily USA, i když to se dalo očekávat, a raketové útoky proti Židovskému státu z pásma Gazy odsoudila i Evropská unie. Naopak Rusko alibisticky vyzvalo obě strany ke klidu. Tím samozřejmě nepřekvapilo, ono v historii nikdy jasně neprohlásilo islamistické teroristické útoky proti Izraeli za zločinné a v OSN hlasovalo a hlasuje pro každou protiizraelskou rezoluci. Rusko také odmítlo plán amerického prezidenta Donalda Trumpa na dvoustátní řešení v Izraeli s tím, že je k Palestincům nespravedlivý a přiděluje jim malé území. Rusko, stejně jako EU, také posílá peníze palestinské autonomii.

Na druhé straně považuji za velkou chybu, že současný americký prezident Joe Biden obnovil americkou pomoc palestinské samosprávě, kterou právem zastavil jeho předchůdce Donald Trump. Nemyslím si sice, že by za současné útoky Hamásu proti Izraeli, mohla tato změna americké politiky, protože rakety vypalovali muslimští fanatici z pásma Gazy na Židovský stát už dříve, ale určitě je to povzbudilo.

Jsem rád, že Izrael podpořili čeští politici poslankyně Jana Černochová (ODS) a poslanec Ondřej Benešík (KDU-ČSL), kteří palestinské raketové útoky odsoudili. Asi nepřekvapuje, že KSČM se v duchu svých nejhorších tradic postavila proti Židovskému sátu a de facto tak podpořila islamistický terorismus.

Izrael ovšem přežil už horší situace a jistě zvládne i toto zbabělé raketové ostřelování z pásma Gazy, ostatně jako už mnohokrát v minulosti.

Redakce
Sledujte PP

Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (23 votes, average: 3,48 out of 5)
Loading...

Adblock Detected

Velká část našeho provozu je hrazena primárně z reklam, prosíme, zvažte vypnutí ad-blocku. Děkujeme.

Refresh Page
x