29.1.2021
Kategorie: Ekonomika

Nevěřte státu, nespoléhejte na to, že se o vás v důchodu postará

Sdílejte článek:

COM/M. ŠICHTÁŘOVÁ

Státy prostřednictvím centrálních bank stále více zasahují do ekonomik. To se více podobá na plánované hospodářství, které jsme zažili před rokem 1989. Když USA loni schválili obrovské záchranné balíčky v rámci boje proti covidu-19, známý ekonom a filozof Nassim Nicholas Taleb, autor bestselleru Černá labuť, tehdejší situaci okomentoval na sociální síti velmi stručně: “Nejmenuje se toto socialismus?” S tímto názorem však nezůstává sám. Řada ekonomů a analytiků je přesvědčeno, že vyspělý svět směřuje stále více k socialismu a odvrací se od kapitalismu, tedy od svobodného trhu. Tento trend se ještě více zrychlil a umocnil v současnosti v době pandemie covidu-19. Více v odpovědích Markéty Šichtařové:
 

  • Ako by ste stručne zhrnuli, vývoj ekonomického systému na západe, vrátane Slovenska a Česka, za posledné dekády? Čo išlo postupne do pozadia a čo ide do popredia?

Hodně se změnilo ekonomické paradigma mnoha lidí. zjednodušeně lze tvrdit, že došlo k výraznému odklonu od individualismu směrem ke kolektivismu – nicméně v ekonomické teorii to je reprezentováno výrazným rozšířením takzvané moderní monetární teorie. Moderní monetární teorie má některé shodné rysy s marxistickou teorií nadhodnoty (nelze mezi ně rozhodně klást rovnítko, ale některé myšlenkové konstrukce skutečně jsou srovnatelné). Tato teorie ovládla zejména centrální banky, což zase bylo umožněno tím, že do bankovních rad centrálních bank přestali být dosazování zkušení bankéři a teoretici hospodářské politiky a začali sem být jmenováni právníci či vysloužilí politici. To umožnilo, že tato moderní monetární teorie začala být aplikována v reálném životě.

  • Viacerí ekonómovia v posledných rokoch kritizujú aj centrálne banky a ich monetárne politiky. Myslíte si, že tento ich posun môže spôsobiť, resp. už spôsobuje nejaké škody na obyčajných ľuďoch?

Ano. jak jsem již uvedla, dochází k uplatňování politických teorií v hospodářské praxi. Praktickým důsledkem toho je pak kvantitativní uvolňování, případně uplatňování zelených (a jiných politických) teorií centrálními bankami.

Důsledkem těchto hospodářských politik centrálních bank je historicky bezprecedentní nafouknutí cenové bubliny u cenných papírů, vznik zombie firem, zdražení realit a zestátňování (dané výkupem soukromých aktiv centrálními bankami).

  • Kto zo súčasného nastavenia najviac profituje a kto najviac dopláca?

Rozevírání nůžek mezi cenami realit a cenných papírů na jedné straně a cenami zboží a služeb na druhé straně vede jako důsledek k rozevírání nůžek mezi bohatými a chudými. Bohatí jsou stále bohatší bez své vlastní zásluhy, chudí stále hůř dosáhnou na bydlení, a také bez vlastní viny. To zvyšuje společenské pnutí. Vedle toho s tím, jak posiluje státní sektor a prudce roste podíl zombie firem, dochází ke snižování ekonomického potenciálu. To znamená, že Evropa se stále víc propadá do podobného stádia, jaké jsme viděli kdysi v zóně RVHP: Naoko nedochází k příliš velkým recesím ani k růstu nezaměstnanosti, ale cenou za cenu toho, že se snižuje konkurenceschopnost celé zóny. V tomto případě již nelze poměřovat západní a východní Evropu, ale dnes je to Evropa celá zejména versus Asie.

  • Myslíte si, že sa dá aktuálny trend v rámci monetárnej politiky ešte zvrátiť alebo tu pomôže len nejaká veľká kríza a následná systémová zmena?

Tak jako dnešní stav navodila změna filozofie (odklon od kapitalistického individualismu směrem ke kolektivismu), tak také nastartovat ekonomickou efektivnost může opet jedině změna filozofického paradigmatu v opačném směru. Nemá smysl bavit se o tom, co by centrální banky či vlády musely udělat, abychom se dostali ekonomicky do kondice (zatavit kvantitativní uvolňování, zastavit zadlužování, nechat zbankrotovat předlužené země atd.…) – protože centrální banky ani vlády to neudělají, dokud se filozofický pohled na ekonomiku nezmění. A to je patrně aktuálně nereálné.

  • Čo by ste poradili ľuďom, aby robili, aby čo najmenej negatívne znášali následky súčasnej politiky?

Nevěřte státu, nespoléhejte na to, že se o vás v důchodu postará, nevěřte fiat měnám, zejména z velmi dlouhodobého pohledu euru, které má enormně slabé fundamenty. Spoléhejte na hmatatelné hodnoty a vlastní spoření.

Redakce
Sledujte PP

Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (18 votes, average: 4,56 out of 5)
Loading...

Adblock Detected

Velká část našeho provozu je hrazena primárně z reklam, prosíme, zvažte vypnutí ad-blocku. Děkujeme.

Refresh Page
x